Ana sayfa HGS - OGS Sorgulamaları HGS Cezası

HGS Cezası

0
PAYLAŞ

Hızlı geçiş sistemi kısa adıyla HGS sistemi genel olarak köprü ve otoyol gişelerinde kullanılmakta olan bir ücretlendirme şeklidir. HGS sistemi arabası olan kişilerin PTT ve bankalardan belirli bir ücret karşılığı aldıkları etiketlerin barkot sistemi tarzında arabalara yapıştırılarak ya da plaka aracılığı ile okunmasıdır. Köprü ve otoyol gişelerinden geçişler de araçlarınıza takmanız gereken çip etiketler bulunmaktadır ve bunlar sayesinde gişelerden ücret kesimi olmaktadır.

Eski zamanlar da sıra bekleme çilesi yüzünden kimse kullanımı sağlamamak için yolunu değiştirmekteydi. Yeni dönem de ise bu çileyi bitirmek adına teknolojinin de gelişmesi ile birlikte HGS sistemi de geliştirilmiştir. HGS kartını alarak bu karta belirli miktarlar yükleyerek geçişlerinizin kolay olmasını sağlayabilirsiniz. HGS cezası ise bu kart ile yapılan ödemelerin tamamının ödenmemesinden oluşan bir sorundur ve on kat bir ceza uygulanır. HGS gişelerinde yapılan geçiş ihlali ve ödeme yapılmama gibi sorunlardan kaynaklıdır.

Geçiş İhlali Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ !

HGS Geçiş İhlali Cezası

 

HGS alan bir kişi arabası ile gişelerden geçerken kartında bakiye bulunmaması durumunda ya da HGS almadan giriş yapması sırasında geçiş ihlali yapması ile HGS cezası kesilmektedir. Hızlı geçiş sisteminde kaçak her geçiş için uygulamanın cezası 6001 sayılı karayolları genel müdürlüğünün teşkilat ve görevleri hakkında çıkan kanuna göre yapmaları gereken ödemenin on katı kadar bir ödeme yapmalarıdır.

Geçiş ihlali yapıldıktan sonra yedi gün içerisinde HGS alınması ya da bakiye yeterli olması durumunda sadece alınması gereken ücret alınmaktadır ve başka bir ücret ödenmemektedir. Geçiş ihlali yapan bir kişi ne kadar ceza ödemesi gerektiğine resmi internet sitesinden giriş yapabilmektedir. Oldukça kolay bir işlem olan internet sitesine giriş ve ihlalleri kontrol etme sonrası cezaların ödenmesi de kolay olacaktır.

HGS Cezalarına İtiraz konulu yazı için TIKLAYINIZ !

BİR CEVAP BIRAK