Ana sayfa HGS - OGS Sorgulamaları HGS Çıkarmak İçin Gerekli Evraklar

HGS Çıkarmak İçin Gerekli Evraklar

0
PAYLAŞ

Türkiye’nin her yerinde karşınıza çıkan trafik yoğunluğu sorununun en sık yaşandığı köprü geçişleri ve otoyollarda, trafik yoğunluğunu azaltarak sürücülere zamandan kazandırmak, trafik sorununu ortadan kaldırmak amacıyla Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından değiştirilerek Kartlı Geçiş Sistemi yerine kullanılmaya başlanılan Hızlı Geçiş Sistemi köprü ve otoyollarda 2013’ten bu yana büyük bir rahatlama sağlıyor. Köprü ve otoyollarda bulunan gişelere eklenen kamera sistemleri ile aracın geçişi esnasında ön cama yapıştırılmış olan etiketten veya HGS kartından otomatik olarak, duraklama yapmadan ücret kesintisi sağlanıyor. HGS etiketi veya kartınız yoksa, PTT tüm şubelerine başvuru yaparak 5 TL ücret karşılığında HGS kartı, etiketi sahibi olabilir, köprü ve otoyollarda duraklamadan ödemenizi otomatik gerçekleştirebilirsiniz. Anlaşması bulunan bankalardan otomatik ödeme talimatı vermeniz durumda ise kart ve etiket için herhangi bir ücret ödemeniz gerekmemektedir. Köprü, otoyol geçişlerinde HGS’den sorunsuz faydalanabilmek için gerekli olan tek şey HGS kart veya etiketiniz içerisinde yeterli bakiyenin bulunmasıdır.

Aracınızda HGS kartı veya etiketi yoksa, kartınız – etiketiniz içerisinde yeterli bakiye bulunmuyorsa HGS’den kaçak geçiş yapmış sayılmaktasınız. Karayolları Genel Müdürlüğü, bu HGS kaçak geçişleri için mecburi ceza yaptırımı uygulamaktadır. Cezai yaptırım tutarı seyahat ettiğiniz noktalardaki geçiş ücretinin 10 katı olarak uygulanmaktadır. Bazı durumlarda, sizden kaynaklanmayan sebeplerden haksız ceza kesimi olabilmektedir. Bu durumda sürücülere 7 gün içerisinde cezaya itiraz hakkı tanınmaktadır. Eğer kesilen cezanızı 15 gün içerisinde PTT şubelerinden ödeme yapıldığı taktirde %15 indirim uygulanmaktadır.

HGS Çıkarmak İçin Gerekli Evraklar

 

HGS çıkarmak için istenilen evrakları farklılık gösterebilmektedir. HGS kartı ve etiketi için başvurduğunuz yere göre istenilen evraklar değişebileceği gibi, şahsa ait araçlar ile kurumsal araçlarda da değişiklikler olabilmektedir. HGS başvurusu PTT tüm şubelerine veya anlaşmalı bankalara yapılabilmektedir. Bankadan HGS başvurusu gerçekleştirmek ve kart, etiketinizi almak için bankanın size belirttiği evraklar ile başvuru yapmanız gerekmektedir.

Şahsınıza ait olan araç için HGS başvurusu gerçekleştirmek istiyorsanız en yakın ve en pratik şekilde PTT şubelerinden başvuru gerçekleştirebilirsiniz. PTT şubelerinden şahsi araçlar için yapılan başvurularda sadece kimlik bilgisi, ruhsat sahibinin kimlik bilgileri önemli olmaktadır. Bu konuda dikkat etmeniz gereken nokta, kimlik bilgileri ile ruhsat sahibi kimlik bilgilerinin örtüşmesidir. Aksi durumda sorun yaşanılabilir.

Kurumsal bir araç için HGS başvurusu gerçekleştirildiğinde bunlara ek başka evraklarda istenilebilir. Fakat kurumsal araç HGS başvurusunu bizzat firma sahibi gerçekleştirmek zorunda değildir. Bir vekaletname gibi yetkili belgesi ile araç ruhsatı, ruhsat fotokopisi, kimlik bilgileri istenilen evraklar arasında yer almaktadır. Her kurum aracı için ayrı etiket almak unutulmamalıdır.

Kiralık bir araç için HGS başvurusu gerçekleştirilmek isteniyorsa kimlik bilgisi, araç ruhsatı, ruhsat fotokopisi, kiralama belgesi ile HGS başvurusu gerçekleştirilebilir.

Başvuruyu yaptıktan sonra kişiye iki etiket verilmektedir. Bir etiket aracın ön cam kısmına yapıştırmak için, diğeri ise araç ruhsatına yapıştırılmak içindir. HGS etiket ve kartı yalnızca ruhsat sahiplerine verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK