Ana sayfa HGS - OGS Sorgulamaları HGS Çıkartma Ücreti

HGS Çıkartma Ücreti

0
PAYLAŞ

Hızlı geçiş sistemi (HGS) otoyol ve köprülerden geçiş yapan sürücülere kolaylık sağlamak amacı ile Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından uygulamaya koyulan bir sistemdir. Otoyol ve köprü geçişlerinde gişelerde kullanılmakta olan HGS kartları ve HGS etiketleri otomatik kamera sistemi tarafından barkodun okunması ve ücretin tahsil edilmesi ile birlikte trafik yoğunluğunu azaltmaya yardımcı olmaktadır.

HGS Çıkartma Ücreti Ne Kadardır

Aracına ilk defa HGS kart veya HGS etiketi çıkartacak olan kişilerin en yakın PTT şubesine uğrayarak HGS çıkartmak için başvuru işlemi yapması gerekmektedir. Başvuru yapabilmek için sadece kimlik bilgileri ve ruhsat fotokopisi yeterli olmaktadır. Başvurunuzun sonucunda alacağınız HGS kart veya HGS etiketinde HGS çıkartma ücreti etiketler için 5 TL kartlar için ise 15 TL olarak belirlenmiştir. Başvuru sonucunda sürücüye verilmekte olan HGS etiketleri 2 parçadan oluşmaktadır. Bu parçalardan birisi aracın ön camına yapıştırılırken diğeri ise ruhsatın içerisine koyulmalıdır. Etiketin düzgün yapıştırılmaması durumunda HGS geçişlerinde kamera sistemi barkod üzerindeki yazıları okuyamaz ve geçiş ihlaline sebebiyet verilmiş olunur. Geçiş ihlalleri ceza ile sonuçlanmaktadır. Bu yüzden cezai işlem uygulanmasını istemiyorsanız etiketin düzgün bir şekilde yapıştırıldığından emin olmanız gerekmektedir. Kart ve etiketleri çıkartırken ödemiş olduğunuz tutarların dışında aynı zamanda geçişlerde kullanım sağlamak için bakiyeye yükleme yapılması gerekmektedir. Bakiye miktarları PTT HGS müşteri hizmetleri online internet sitesinde belirtilmiştir ve bunlar aracın sınıfına göre farklılık göstermektedir. Kartınıza bakiye yüklemesi yaparken aracınızın sınıfını ve türünü doğru bir şekilde belirtmeniz gerekmektedir. HGS çıkarma ücretleri aracın aks aralığı sayısına göre belirlenmektedir. Bilinmesi gereken en önemli hususlardan biri de araç sınıflarında aks aralığı sayısı artış gösterdikçe yüklenmesi gereken HGS çıkarma ücreti de aynı oranda artış göstermektedir.

 

PTT şubelerinde belirlenen ücretlere şöyle bir göz atacak olursak; birinci sınıf araçlar için belirlenen HGS çıkarma ücreti 30 TL, ikinci sınıf araçlar için 37.50 TL, üçüncü sınıf araçlar için 53 TL, dördüncü sınıf araçlar için 67.50 TL ve beşinci sınıf araçlar için 81.50 TL olarak belirlenmektedir.

PTT şubeleri haricinde aynı zamanda HGS anlaşmalı bankalardan da HGS kartı veya HGS etiketi için başvuru işlemleri yapılabilmektedir. Ayrıca bankaların şahsi kampanyaları doğrultusunda etiket ve kartlara ücretsiz bir şekilde sahip olma olanağı da bulunmaktadır. Ancak kartlar banka tarafından ücretsiz bir şekilde verilmiş olsa dahi kartın bakiye yüklemesi PTT şubelerinde belirlenen miktar ile aynı miktarda olmak zorundadır. Her banka kendi kuralları doğrultusunda minimum ve maksimum ödeme miktarları belirlemektedir. Kartınızı bankadan çıkartmadan önce bankanın resmi sitesinden bilgileri detaylı bir şekilde okumanızda ve bilgi sahibi olmanızda fayda var.

Sizin için hazırlamış olduğumuz HGS çıkarma ücretleri ile ilgili yazımızdan eksik bulduğunuz konular veya aklınıza takılan sorular var ise PTT HGS müşteri hizmetleri internet adresinden aklınıza takılan her konu ile ilgili detaylı bir şekilde bilgi sahibi olabilirsiniz. Talep, öneri ve şikayetleriniz için hgs@kgm.gov.tr adresine mail atabilir ayrıca bilgi sahibi olmak istediğiniz konular için ise 0 850 460 60 60 HGS çağrı merkezini arayarak iletişim sağlayabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK