Ana sayfa HGS - OGS Sorgulamaları HGS Danışma

HGS Danışma

0
PAYLAŞ

Devlet nüfusa bağlı olarak artış göstermekte olan trafik yoğunluğunu en az seviyeye düşürebilmek için vatandaşlara çeşitli hizmetler sağlamaktadır. 2013 yılından beri Karayolları Genel Müdürlüğü’nün vatandaşlara sunmuş olduğu hizmetlerden biri de Hızlı Geçiş Sistemi’dir. Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) sürücülerin otoyol ve köprülerden geçişleri esnasında trafik yoğunluğunu ve zaman kaybını önlemek amacıyla özel bir kamera sistemi sayesinde izlenerek daha önceden satın almış oldukları ve bakiye yükledikleri HGS kart ve HGS etiketlerini yalnızca arabanın görünen bir yerine yapıştırarak yola devam etmesiyle gerçekleştirilen bir sistemdir. Gişeden geçiş esnasında kamera sistemi ile araçta bulunmakta olan HGS kart veya HGS etiketi otomatik olarak algılanmakta ve ücret kendiliğinden otomatik olarak ödenmektedir. Bu sistem ile trafik yoğunluğunun oluşması ve insanların saatlerce sıra beklemesi gibi durumlar ortadan kaldırılmaktadır. HGS geçişlerinde kullanabilmek için HGS kart ve HGS etiketi almak istiyorsanız en yakın PTT şubesine giderek kimlik bilgileriniz ve araç ruhsatınızın fotokopisi ile birlikte HGS başvurusunda bulunabilirsiniz. PTT şubelerinde belirlenmekte olan fiyatlara göre HGS etiketini 5 TL ücret ödeyerek satın alabilirsiniz. Ücretinizi ödedikten sonra size PTT şubesi tarafından iki adet  etiket verilmektedir. Bu etiketlerden biri araç ruhsatına yapıştırılması, diğer etiketin ise araç camına düzgün şekilde yapıştırılması gerekmektedir. Bazı anlaşmalı bankalardan da kampanyalar doğrultusunda ücretsiz bir şekilde HGS etiket ya da HGS kartı alabilirsiniz. HGS geçişi esnasında geçerli kart ve ya etiketiniz yoksa ya da kart veya etiketiniz olduğu halde mevcut kart  veya etiketinizde geçiş için yeterli bakiye miktarı bulunmuyorsa öbür yandan  da etiketiniz yanlış yapıştırılmışsa, yıpranmış ise bu tür durumlarda sistem kartınızı veya etiketinizi okuyamaz ve kaçak geçiş yani bir diğer adı ile geçiş ihlali yapmış sayılırsınız. Kaçak geçiş durumu söz konusu olduğunda kanunen cezai işlem uygulanmakta ve geçiş ücretinin 11 katı ceza ödemeniz gerekmektedir. HGS sisteminde geçiş sırasında yazılmakta olan cezalarda sürücüler suçlu olabildiği gibi bazen de sistemden kaynaklanan sıkıntılardan dolayı hatalarda olabilmektedir. Bu tür durumlarla karşı karşıya gelen sürücüler HGS danışma hizmetinden nasıl faydalanacakları konusunu merak etmektedir.

HGS Danışma Hizmetinden Faydalanmak İçin Ne Yapılmalı?

HGS konusunda aklınıza takılan ve cevabını öğrenmek istediğiniz soruları sormak ve HGS danışma hizmetinden faydalanabilmek için iki türlü hizmet bulunmaktadır. HGS danışma yapmak için seçeneklerden ilki PTT ve Karayolları Genel Müdürlüğü’nün ortak girişimi ile hazırlanmış olan online yardım sitesi HGS Müşteri Hizmetleri adresidir. Bu adrese üye olarak istediğiniz bilgilere kolay bir şekilde erişim sağlayabilirsiniz.

 

Aşağıda verilmekte olan linkin üzerine tıklayarak açılan ekrandan sağ üst köşedeki Müşteri Hizmetlerine Giriş bölümüne tıklayarak üyeliğiniz varsa e-posta adresiniz ve şifrenizi girdikten sonra giriş yapabilirsiniz ve HGS danışma işlemlerinizi kolayca hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Eğer sisteme üyeliğiniz yoksa sol kısımda bulunmakta olan üye ol seçeneği ile işlemlerinize devam edebilirsiniz.

Sayfa üzerinde sol kısımda belirtilmekte olan bilgileri tam ve doğru bir şekilde yazmanız gerekmektedir. İlk kutucukta TC kimlik numarası ya da vergi numarası girilmeli onun hemen aşağısında ise e-posta adresini sonrasında da girişlerinizde sürekli olarak kullanacağınız şifrenizi belirtmeniz gerekmektedir. Belirlemiş olduğunu şifrenizi tekrar yazdıktan sonra resimde belirtilmekte olan harf ve sayıları resimde görüldüğü gibi aynı büyüklükte yazmanız gerekmektedir. Gerekli olan tüm bilgileri doldurduktan sonra üye ol seçeneğine tıklayarak üyelik işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz ve böylelikle HGS danışma hizmetlerinden kolay bir şekilde yararlanabilirsiniz.

HGS Müşteri Hizmetlerine Ulaşmak için TIKLAYINIZ!!!

BİR CEVAP BIRAK