Ana sayfa HGS - OGS Sorgulamaları HGS Devir

HGS Devir

0
PAYLAŞ

Araç sahipleri otoban ve köprü geçişleri sırasında Hızlı Geçiş Sistemi yani HGS’yi 2013 tarihinden itibaren kullanmaktadır. Geçiş esnasında otomatik olarak ücreti alınan bu sistem araç sahiplerinin işini geçiş sırasında son derece kolay hale getirmektedir. Ancak günümüzde vatandaş HGS geçişi için alınan etiketlerin diğer araçlara devir edilip edilmeyeceğini merak etmektedir. Kişinin kimlik ve ruhsat bilgilerine göre verilmiş olan bu HGS etiketlerini devretmek mümkün müdür? Bildiğiniz gibi gibi HGS etiketleri kişi ve aracına özel olarak bastırılmakta araç ve ruhsata verilmektedir. PTT’den alınan HGS etiketlerini araç sahibinden başkasının kullanması Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından yasaklanmıştır. Başkasının etiketi ile araçla geçiş yapmaya çalıştığınız zaman aracınıza ceza yazılmaktadır. Bunun sonucunda soruşturma başlatılmaktadır. Bu gibi sorunlar yaşamamak için başkasının HGS etiketini kullanmamak araç sahipleri için akıllıca olacaktır. Bu konu HGS sahibi aracın satış ve HGS devir işlemlerinde de geçerli olmaktadır. Eğer devir işlemini gerçekleştiren kişi kendi HGS etiketi ile aracı satışa sunması durumunda aracın yeni sahibi otoban ve köprü geçişleri sırasında bu etiketteki bakiyeyi kullandığı gibi kanunlara aykırı geçiş gerçekleştirmekte ve cezaya maruz kalır. Böyle sorunlar yaşamamak adına HGS devir uygulamalarında nelere dikkat edilmesi gerektiği aşağıda ayrıntılı olarak verilmektedir.

HGS Devir İşlemi Nasıl Yapılır?

Önceden HGS etiketi aboneliği yer alan aracınızı satışa sunduğunuz zaman akılınıza gelen en önemli soru HGS devir faaliyetlerinin nasıl yapılacağıdır. HGS başvurusu bulunan araç sahiplerinin, bu işlemi yaparken kendi kimlik bilgileri ile beraber aracın plakasını da içeren ruhsat bilgileri ile yapması sürücülerin devir faaliyetlerinin ne şekilde olması gerektiğini merak etmesine neden olmaktadır.

 

Vatandaşlar arasında HGS kart devir işlemi yapılacağı gibi bir bilgi yer alsa da aslında HGS etiketinin devredilmediğini, araç sahiplerinin devir uygulaması yerine HGS etiketini iptal ettirmeleri gerektiği bilinmelidir. Araç sahiplerinin devir işlemleri esnasında yapması gereken uygulamalardan biri de eğer etiketi PTT’den temin etmesi durumunda PTT şubesine gidip devir işlemi ile ilgili bilgilendirme yapması gerektiğidir. Eski aracını devretmiş araç sahibi tekrar HGS aboneliği açtırmaktadır. Bunun yanında araç sahibi 7 gün içerisinde yeni etiket başvurusunda bulunduğu zaman ise eski etikette yer akan bakiyeler yenisine aktarılmaktadır. Aracı satın alan kişinin kolay geçiş yapabilmesi adına mutlaka yeni HGS etiketi başvurusu yapmalıdır.

Araç devir işinden sonra sürücü HGS etiketi kullanmak istenmemesi durumunda iptal işlemi yaptırması gerekir. İptal edilmiş olan HGS etiketinde bakiye yer alması durumunda sürücülerin bu ücreti PTT şubelerinden nakit olarak geri almaları mümkündür. HGS etiketinde yer alan bakiyeyi nakit şekilde geri almak için sürücü HGS etiketinin iptal zamanında yaklaşık olarak 1 ay sonra PTT şubesinden parayı temin edilmektedir.

HGS etiketi iptal ettirme işini dilerseniz PTT şubelerinden yapabileceğiniz gibi anlaşmalı yer alan bankalar aracılığıyla da gerçekleştirebilirsiniz. Araç sahibi isterse HGS devir işlemi için etiketi iptal ettirmek için bunu banka aracılığıyla yapabilir. Bazı bankalar ise aracı satışa sunmak yerine değiştirmeyi düşünmüş olan araç sahipleri eski HGS etiketlerini götürerek yenisi ile kolayca değiştirebilmektedir. Bunun yanında içindeki bakiyeyi yeni HGS etiketine aktarabilmeleri söz konusu olabilmektedir. Bu durum istisnai olarak araç değiştirme durumlarında yer alabilmektedir. Satış işlemlerinde HGS devir faaliyetlerinde sürücülerin etiketi iptal ettirmeleri gerekir.

Tekrar hatırlatmamız gerekirse HGS devir uygulamaları halk arasında yayılmış olan söylentiden ibarettir. Süreç HGS devri gerçekleştiren araç sahiplerinin HGS etiketi kimlik bilgileri ve ruhsat bilgileri ile çıkarılmasından dolayı aboneliğini iptal ettirmesi ve araçların yeni sahibinin de HGS etiketine tekrardan başvuru yapması olarak ilerlemektedir. Direk olarak bir HGS kart devir işlemi söz konusu olmamaktadır. Araç sahiplerinin mutlaka iptal işlemi gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

BİR CEVAP BIRAK