Ana sayfa HGS - OGS Sorgulamaları HGS Dökümü

HGS Dökümü

0
PAYLAŞ

Eski dönemlerinde otoyollar, köprü geçişleri sürücüler için tam bir işkence haline gelmekteydi. Geçişler esnasındaki kontroller nedeniyle köprü geçişlerinde, otoyollarda uzayıp giden köprü manzaraları uzun yıllar değişmeyen bir manzara olarak bilinmekteydi. Sürücüleri isyan ettiren ve büyük bir zaman kaybına neden olan bu trafik yoğunluğunu bir nebze olsun azaltmak için kolları sıvayan Karayolları Genel Müdürlüğü, Kartlı Geçiş Sistemi’ni Hızlı Geçiş Sistemi’ne çevirdi. Son üç yıldır kullanılmaya başlayan HGS sistemi, yoğunluğun yaşandığı noktalarda rahatlama sağladı. PTT ile anlaşmalı olan HGS sistemini alan sürücüler, geçişleri esnasında sistem içerisindeki ön cama yapıştırılan etiket ve HGS kartları ile duraklama yapmadan geçiş yapabiliyor. Araçlarında HGS etiketi bulunmayanlar, HGS kartlarında yeterli bakiyesi bulunmayanlar veya etiketi doğru bir şekilde ön camlarına yapıştırmayan sürücüler, HGS sisteminde kaçak geçiş olarak adlandırılıyor. HGS noktalarında kaçak geçişle geçen sürücülere, 10 katına kadar cezai işlem uygulanıyor. HGS noktalarında bulunan kamera sistemleri ile geçiş yapan tüm araçların ayrıntılı bilgileri sisteme işleniyor. Sistem içerisinde kayıt altına alınan tüm bilgilerine ulaşmak isteyen sürücüler, PTT ve Karayolları Genel Müdürlüğü ortak web sitesi üzerinden HGS dökümünü görüntüleyebiliyor.

HGS Dökümüne Nasıl Ulaşabilirsiniz?

Otoyol girişleri ve köprü geçişlerinde kullanılan HGS sistemlerindeki kameralar ile geçişleri izlenen araçların bilgileri de geçiş esnasında sisteme kaydediliyor. Herhangi bir sorun ile karşılaşan araç sahipleri, istedikleri zaman bu kayıt bilgilerine ulaşabilir ve kaydedilen bu bilgileri gerektiğinde kullanabilirler. Ayrıca HGS dökümüne ulaşmak isteyen sürücülere 2 tane de alternatif yol sunulmaktadır. İlk alternatif yöntem HGS müşteri sistemleri online adresi üzerinden, ikinci alternatif yöntem ise e-devlet şifresi ile giriş yapılarak HGS dökümü alınabilmektedir. HGS sorgulama sisteminde olduğu gibi PTT HGS Müşteri Hizmetleri adresinden de HGS dökümü alınabilmektedir.

 

İnternet bağlantısı sayesinde PTT HGS Müşteri Hizmeti adresi üzerinden Müşteri Hizmetleri Giriş bölümüne e-posta ve şifre bilgilerinizi doldurarak giriş yapabilirsiniz. Yalnız üyeliğiniz bulunmuyorsa öncelikle “Üye Ol” kısmından siteye üye olmanız gerekmektedir. Üye ol kısmında üye olurken sizden istenilen genel bilgiler, TC kimlik numarası, e-posta adresi, siteye giriş yaparken kullanmak istediğiniz şifre ve sayfanın hemen alt kısımda yer alan güvenlik şifresi şeklindedir. Sayfanın alt kısmında da e-devlet şifresi ile giriş yapma yer almaktadır. eğer bir e-devlet şifresine sahipseniz bu şifreyi de müşteri hizmetlerine giriş esnasında kullanabilirsiniz. Giriş yaptıktan sonra HGS döküm bilginize ulaşabilirsiniz.

İkinci bir seçenek olarak size site içinde e-devlet şifresi ile giriş yapma seçeneği sunulmaktadır. Eğer sitede bulunan e-devlet şifresi ile giriş yapma seçeneğini kullanmak isterseniz, tıkladıktan sonra Türkiye Cumhuriyeti Vatandaş Kimlik Doğrulama Sistemi ekranı karşınıza çıkacaktır. Bu kısımda yer alan yerlere T.C kimlik numarası ve e-devlet şifre bilgilerinizi girdikten sonra “Sisteme Giriş Yap” seçeneği ile giriş yapmanız yeterli olmaktadır. E-devlet şifresi artık her alanda kişilerin online birçok bilgilerine ulaşmada sıklıkla kullanılmaktadır. Bu nedenle e-devlet şifresi almak önemldir. E-devlet şifreniz yok ve almak istiyorsanız tüm PTT şubelerinden 2 TL ücret karşılığında e-devlet şifrenizi anında satın alabilir, sitede yapacağınız işlemlerde, HGS dökümüne ulaşmak için bu şifreyi kullanabilirsiniz.

HGS dökümü almak için size açılan pencerede bulunan doldurmanız gereken alanları özellikle * işaretli olan alanları doldurmanız önemlidir. Bu kısımları doğru bilgi ile doldurmaya dikkat etmeli, eksik alan bırakmamaya dikkat etmelisiniz. Eksik bilgi bıraktığınızda veya doğru bilgi vermediğinizde HGS dökümüne ulaşmanız da mümkün olmamaktadır.

HGS Dökümünü HGS Müşteri Hizmetlerinden yapmak için TIKLAYINIZ!!!
HGS Dökümünü E-devlet Şifresi ile yapmak için TIKLAYINIZ!!!

BİR CEVAP BIRAK