Ana sayfa HGS - OGS Sorgulamaları HGS Fiyatı Ne Kadar

HGS Fiyatı Ne Kadar

0
PAYLAŞ

Ülkemizde 2013 tarihinde Kartlı Geçiş Sistemi (KGS) yerine gelmiş olan Hızlı Geçiş Sistemi (HGS), araç sahiplerine otoban ve köprü girişlerinde geçiş ücretlerinin otomatik şekilde alındığı sistem sayesinde zaman geçirmeden geçiş yapma şansı tanımaktadır. Sürücüler bilindiği üzere otoban ve köprü girişlerinde uzun sıralarda bekliyordu. Trafik yoğunluğunu azaltmaya yönelik uygulanan HGS sistemi için sürücülere gereken tek şey ise HGS kart ya da etiketi almaktır. Peki, araç sahipleri bu kart ve etiketleri hangi durumlarda nasıl elde edebilir? Araç sahipleri bulundukları en yakın PTT şubesine giderek sahip oldukları kimlik bilgileri, ruhsat veya ruhsat fotokopisi ile beraber başvuru yapabilir. HGS Fiyatı ne kadar diye sormanız durumunda PTT şubelerinde HGS kart fiyatı 15 TL iken etiket fiyatı ise 5 TL olarak açıklanmıştır. Bununla beraber sürücüler bu kart ve etiketlere otoban ya da köprü geçişlerindeki satış bölümlerinden ve anlaşmalı bankalardan da kolaylıkla ulaşabilir. Hatta belli bankalar otomatik ödeme talimatı yer alması ile bu kart ve etiketleri sürücülere ücretsiz olarak sunulmaktadır. HGS kart ve etiketleri konusunda yapılan başvurularda en önemli husus kimlik sahibi ile ruhsat sahibinin aynı olmasıdır. Aksi takdirde başvuru kabul edilmemektedir.

HGS Fiyatı Ne Kadar?

HGS geçişi yapabilmek için gereken HGS kart ya da etiketleri PTT şubesi üzerinden kimlik bilgileri ve ruhsat veya ruhsat fotokopisi ile kolayca elde edebilirsiniz. Almış olduğunuz HGS etiket ve kartlarda HGS geçişi yapmanız adına yeterli miktarda yer alan bakiyenizin bulunması gerekmektedir. Tersi konularda sürücüler HGS geçiş ihlali veya kaçak geçiş yapmış sayılır. Bunun yanında sürücülere verilen etiketin araç ön camına düzgün şekilde etiketlendirilmesi kamera sisteminin okuyabilmesi açısından son derece önemlidir. Yine bu gibi konularda geçiş sistemi etiketi okuyamadığında geçiş ihlali veya kaçak geçiş sayılmaktadır. Sürücülerin kart veya etiketlere yüklemesi gereken HGS bakiyeleri ise beş farklı araç tipine göre belirlenmektedir. 2015 tarihinden itibaren belirlenen fiyatlar aşağıda belirtildiği gibi açıklanmıştır.

 

  1. sınıf araç olarak belirlenmiş olan araçlarda dingil aralıkları 3.20m altında bulunan araçlardır. (minibüs, otomobil, motosiklet, kamyonet, arazi taşıtı vb.) araçlar adına HGS fiyatı 4.25 TL olarak belirlenmiştir.
  2. sınıf araç bölümü ise dingil aralığı 3.20m ve daha fazla yer alan araçların HGS fiyatı 5.50 TL olarak açıklanmıştır. Örneğin kamyonet, minibüs, otobüs gibi araçlar HGS sisteminde ikinci sınıf araç kategorisine girmektedir. Birinci ve ikinci sınıf araçların listesi HGS Müşteri Hizmetleri resmi adresinde verilmiştir.
  3. sınıf araçlar ise dingil sayısı 3 adet olan araçlardır. Örnek vermek gerekirse uzun yol yolcu otobüsleri, ağır vasıta araçlar bu kısımdadır ve HGS fiyatı 10.25 TL olarak açıklanmıştır.
  4. sınıf araçlar ise dingil sayısı 4 ve 5 tane yer alan araçlardır. PTT şubelerinde HGS fiyatı 26 TL olarak açıklanmıştır.
  5. sınıf araçlar ise 6 ya da üzeri dingil sayısına sahip olan araçlardır. Örnek vermek gerekirse kamyon treyler gibi 5. sınıf araçlar kısmındadır. HGS fiyatı 32.25 TL olarak açıklanmıştır.

Bilgilere ek olarak Tır gibi büyük araçlar için HGS bakiyesi yüklemek isteyen araç sürücüleri Çekici ve Dorse ile beraber kullanılacağı önceden hesap edilmesinden dolayı, Çekici ve Dorsenin toplam aks satı durumuna göre HGS bakiyesini yükletmeleri gerekir. Aksın kaldırılarak gerçekleştirilen özel geçişlerde yerle teması yer almayan dingillerin ücreti alınmayacaktır. “Akıllı Sınıf” sistemi ile beraber yapılan bu geçişlerde maksimum aks sayısı ile beraber yükleme yapan araç sahiplerinin herhangi bir maddi kayıp yaşamayacakları garanti altına alınmaktadır.

Sürücülere sunulmuş olan PTT Müşteri Hizmetleri resmi adresi sayesinde online şekilde bakiye yükleyebilir, sahip olduğunuz mevcut bakiyenizi sorgulayabilirsiniz. Dilerseniz herhangi bir kaçak geçiş durumunu plaka kodunuzu girerek kolaylıkla sorgulayabilirsiniz.

Bu işlemleri gerçekleştirebileceğiniz link ise aşağıda sizlere sunulmuştur. Bunun yanunda herhangi bir talep, öneri ve şikâyetlerinizi iletebileceğiniz adres ise e-mail adresi hgs@kgm.gov.tr ‘dir.

BİR CEVAP BIRAK