Ana sayfa HGS - OGS Sorgulamaları HGS Fiyatı PTT

HGS Fiyatı PTT

0
PAYLAŞ

2013 tarihinde KGS sistemi yerine getirilmiş olan Hızlı Geçiş Sistemi kısa adı ile HGS sürücülere otoyollar ve köprü üzerinden geçişlerde kolaylık sağlamak için kamera sistemi ile görüntülenebilen kart sistemi ile beraber araçların hiçbir şekilde durmadan devam edebilmesini ve geçiş ücretinin otomatik olarak ödenmesini sağlamaktadır. HGS etiket veya HGS kartı edinmek için birçok yol bulunmaktadır.  İlk olarak araç sahipleri en yakın PTT şubesinden kart veya etiket edinebileceğiniz gibi anlaşmalı yer alan bankalardan ve yol üzerinde bulunan otoyol ve köprü gişelerinden edinebilme şansınız bulunmaktadır. Siz de kimlik ve ruhsat veya sahip olduğunuz ruhsat fotokopisi belgeleriyle beraber HGS fiyatı PTT şubelerinden HGS etiketinizi 5 TL gibi bir ücret ödeyerek alabilirsiniz. Dilerseniz HGS kartını iste 15 TL ücretle kolayca alabilirsiniz. Anlaşmalı yer alan bankalarda otomatik ödeme talimatı verilmesi talimatı ile bu kart ve etiketleri ücretsiz şekilde edinmeniz mümkündür. Dikkat edilmesi konulardan önemli husus HGS başvurusu sırasında ruhsat sahibinin bulunması gerektiğidir. Otoyol veya köprü üzerinden geçişlerde kullanacağınız bu kart ve etiket üzerinde geçiş için yeterli bakiyenizin bulunması gerekmektedir. Aksi durumda sürücüler geçiş ihlali veya kaçak geçiş yapmış sayılmakta ve araç sahiplerine Karayolları Genel Müdürlüğü cezai yaptırım verilmektedir.

HGS Fiyatı PTT Şubelerinde Ne Kadar?

HGS geçişi yapabilmek adına araç sahiplerinin gereken kart ya da etiketleri PTT şubelerinden edinebilmektedir. Kimlik bilgileri ile beraber ruhsat ya da ruhsat fotokopisi ile başvuruyu yapabilirsiniz. Kimlik bilgilerinin yanında ruhsat sahibinin uyuşması son derece önemlidir. Aksi durumlarda etiket ya da kartı alamayabilirsiniz. HGS fiyat aralıkları PTT şubelerinde HGS kart ücreti 15 TL olarak belirlenmiştir. Şubelerde HGS etiketi ise 5 TL olarak ücretlendirilmiştir. Almış olduğunuz etiketi aracınızın ön camına HGS kamera sisteminin doğru şekilde okuyabilmesi için düzgün şekilde yapıştırmanız gerekir. Tersi konularda geçiş sistemi etiketinizi okuyamamakta ve geçiş ihlali yapmış olursunuz. Almış olduğunuz etiket ya da kartınıza bakiye yükleme yapabilirsiniz. Bu bakiyeler araç tipine göre değişim göstermektedir. 1. sınıf olarak tanımlanan araçlar aks aralığı 3.20m altında bulunan araç tipleridir. (otomobil, motosiklet, kamyonet, arazi taşıtı, minibüs vb.) 1. sınıf araçlar için HGS fiyatı ise PTT şubeleri içerisinde 30 TL olarak açıklanmıştır. 2.sınıf araçlarda ise aks aralığı 3.20m ve daha fazla yer alan araçlardır. Örnek vermek gerekirse minibüs, kamyonet, otobüs gibi araçlar ikinci sınıf araç kategorisine girmektedir. HGS fiyatları ise PTT şubelerinde 37.50 TL olarak açıklanmıştır. 3.sınıf araç tiplerinin aks sayısı 3 adet olan araçlardır. Örnek vermek gerekirse uzun yol yolcu otobüsleri ile beraber ağır vasıta araçlar 3. sınıftır. HGS fiyat aralığı PTT şubelerinde 53 TL olarak açıklanmıştır. 4.sınıf araç tiplerinde ise dingil sayısı 4 ve 5 tane yer alan tır gibi araçlar bu kategoride bulunmaktadır. HGS fiyat aralığı PTT şubelerinde 67.50 TL olarak ücretlendirilir. 5. sınıf araçlar tahmin ettiğiniz üzere 6 ya da üzeri dingil sayısına sahip olan araçlardır. Bu araçlara örnek vermek gerekirse kamyon treyler vb. HGS fiyatı PTT şubeleri içerisinde 81.50 TL olarak belirlenmiştir. Bu yazımızda ek not düşmek gerekirse Tır türünde yer alan araçlar için HGS almak isteyen araç sahipleri Çekici ve Dorse ile kullanılacağı hesaplandığından, Çekici ve Dorsenin toplam aks sayısına göre HGS cihazı bankadan talep edilmektedir. Özel koşullarda aks kaldırılarak yapılan geçişlerde “Akıllı Sınıf” sistemine yer verilerek yerle temas etmeyen aks ücreti alınmamaktadır. Bu yüzden maksimum aks sayısı ile yükleme gerçekleştiren sürücülerin herhangi bir maddi kayıp yaşamayacakları teminatı verilmektedir.

 

HGS konusunda her türlü itiraz işlemlerinizi dilerseniz Karayolları Genel Müdürlüğü’ne yapabilir, soru ve taleplerinizi e-posta adresi olan hgs@kgm.gov.tr kutusuna gönderebilirsiniz. KGM HGS Çağrı Merkezine 0 850 460 60 60 numarasından da şikâyetlerinizi ulaşabilirsiniz. Aşağıdaki linki tıklayarak dilerseniz PTT’nin resmi sitesi olarak sunulan HGS Müşteri Hizmetleri  adresine ulaşarak daha ayrıntılı bilgi alabilir ve geçiş ihlali durumunu kolayca sorgulayabilirsiniz.

HGS PTT İle İlgili Ayrıntılı Bilgi İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK