Ana sayfa HGS - OGS Sorgulamaları HGS Fiyatları

HGS Fiyatları

0
PAYLAŞ

Otoyol ve köprü geçişlerinde trafik sıkışmasını engellemenin yoludur HGS. Vatandaşın kısaca HGS olarak tanıdığı hızlı geçiş sistemi, alınacak olan bir kart ile köprüler dahil olmak üzere ücretli karayollarında gişelerde beklemeyi engelleyen bir sistemdir. Bu sisteme göre araç sahibi vatandaş, bir PTT şubesine ya da anlaşmalı bankalara araç ruhsatı ve TC kimlik numarası ile başvurmalıdır. Böylece kolayca bir HGS kart elde edilebilir. Hgslerde ücretlendirme araç sınıflarına göre olmaktadır. Özet ola-rak araçlar 5 farklı sınıfta toplanmıştır. Bir aracın hangi sınıftan olduğu aks aralığı yani dingil mesafesine göre belirlenir.

  1. sınıf araçlar dingil mesafesi 3,20 metrenin altında olan araçlardır. Buna göre motorsikletler, çoğu binek otomobiller, kamyonet, minibüs ve arazi taşıtları 1. sınıf araçlardandır. Hgs sürücüleri, araçla-rının sınıflarına uygun hgs elektronik etiketi kullanmaları zorunludur. Uyumsuz etiket kullanımı süreklilik arz eder ise sürücülerin hgs hesapları kara listeye girer. 2. sınıf araçlar, aks aralığı 3,20 metre üzerinde olan 2 akslı araçlardır. Kabaca minibüs, kamyonet ve otobüsler olarak düşünülebilir. 3. sınıfı araçlar, aks adedi yani dingil sayısı 3 olan her türlü araçlar olarak tanımlanabilir. 4. sınıf araç-lar, dingil sayısı 4 ya da 5 olan araçlardır. Son olarak 5. sınıfı araçlar ise aks sayısı 6 ve daha fazla olan araçlardır. Hgs ücretleri de bu araç sınıflarına göre belirlenmektedir.

HGS Fiyatları Ne Kadardır?

Hgs kart sahipleri kullandıkları aracın sınıfına göre ücret ödemektedirler. Ancak aynı zamanda hgs ile kat edilen mesafenin kaç kilometre olduğuna göre de değişiklikler olmaktadır. Buna göre 1. sınıf araçlar yani genel olarak binek otomobillerin tamamı, Türkiye Cumhuriyeti Karayolları arasında en kısa mesafe ücreti olan 2,25 TL. den başlayan fiyatlar ile otobanlardan geçiş yapabilmektedirler. Bu rakam elbette 5. sınıf araçlarda hele de uzak mesafe ise maksimum seviyeye ulaşmaktadır.

 

Köprülerde ise durum tamamen farklıdır. Hemen hemen her köprünün araç sınıfına göre geçiş ücreti farklı olarak belirlenmiştir. Örneğin Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nde geçiş ücreti 1. sınıfı araçlarda 11,95 TL., 2. sınıf araçlarda 15,90 TL., 3. sınıf araçlarda 29,50 TL., 4. sınıf araçlarda 74,95 TL., 5. sınıf araçlarda 93,20 TL. olarak uygulanmaktadır. Buna karşılık İstanbul – Bursa – İzmir otoyolundaki Osmangazi Köprüsü geçiş ücreti 65,65 TL. olarak uygulanmaktadır. Kısacası her tür araç için ve her otoyol ve köprüde geçerli olan rakamları söyleyebilmek mümkün değildir. Ancaj detaylı olarak rota belirtilerek en doğru rakama ulaşılabilir. İstendiği takdirde ülkemizin her bölgesindeki karayolları geçiş ücretleri, hgsye giriş ve çıkış noktalarına göre Karayolları Genel Müdürlüğü’nün web adresi ile resmi internet sitesindeki hgs geçiş ücretleri sayfasında detaylıca bulunabilmektedir. Detaylı ve farklı güzergahlardaki araçların geçiş ücretlerini öğrenmek için www.kgm.gov.tr linkine tıklayınız.

BİR CEVAP BIRAK