Ana sayfa HGS - OGS Sorgulamaları HGS Geçiş İhlali İtiraz

HGS Geçiş İhlali İtiraz

0
PAYLAŞ

Ülkemizde yer alan trafik yoğunluğunu ve araçlar arasında uzun sıralar oluşmasını engellemek amacıyla getirilmiş olan Hızlı Geçiş Sistemi kısa adı ile HGS, aracınızla otoyollar ve köprülerden geçiş yapma sırasında, durmak zorunda kalmaya gerek kalmadan güvenli ve hızlı şekilde ödeme yapmanızı sağlamaktadır. 2013 tarihinde Kartlı Geçiş Sistemi yani kısaca KGS yerine getirilmiş olan Hızlı Geçiş Sistemi araç sahiplerinin işini kolay hale getirmektedir. HGS kartınızı veya HGS etiketinizi herhangi bir PTT şubesi içerisinde 5TL gibi cüzi bir ücretle ehliyet ve ruhsatınızla beraber gitmeniz durumunda kolaylıkla temin edebilirsiniz. Bunun yanında HGS kartınızı çeşitli bankalardan da otomatik ödeme talimatı ile beraber ücretsiz bir şekilde temin edebilirsiniz.

Gişelerde yer alan Radyo Frekansı ile Tanımlama elektronik sistemi ile uygulanmaya devam eden hizmet sisteminde geçiş sırasında kartınızda bakiyeniz bulunması gerekir. Aksi durumlarda bakiye olmadan yapılan geçiş işlemleri kaçak geçiş ya da geçiş ihlali olarak sayılabilmektedir. Kaçak geçiş ya da geçiş ihlali yer alan konularda ise Karayolları Genel Müdürlüğünün Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun’a göre araç sahiplerine cezai yaptırım uygulanır. Bu uygulama faaliyetlerinin giriş ve çıkış yaptığı mesafeye göre uygulanmış olan HGS geçiş ücretinin 10 katı olarak geri belirlenmektedir. Araç sahipleri ceza ücretlerini en kısa süre içerisinde ödemesi gerekmektedir. Aksi durumlarda ödenecek olan ceza ücretine faiz uygulanabilir. Ancak tüm sürücüler bu gibi konularda hemen 7 gün içinde HGS geçiş ihlali itiraz hakkına sahip olmaktadır. Bunun yanında geçiş ihlali sonrası ceza tebliğ zamanından itibaren 15 gün içerisinde ödeme yaptığınız zaman ödenecek miktar üzerinden %25’lik bir indirim verilmektedir.

HGS Kartın ya da Etiketin Okunmadığı Durumlar

 

HGS sistemi elektronik ortam üzerinde gerçekleştirildiği için kişilerden kaynaklanmış olan hataların yanı sıra sistemden kaynaklı bazı hatalar yer almaktadır. Pek çok kişi tarafından kullanılan sistem haklıyken haksız koşullara düşmek de mümkün hale gelebilir. Bazı durumda göre HGS sistemi bazen kartınızı ya da etiketinizi okumamaktadır. Daha çok etiket yıpranmışsa ya da yanlış yapıştırılmış durumdaysa, metalik cama sahip olan araçlarda ve ön camında film bulunan otomobillerde bu problem sıkça görülür. Bu gibi problemlerde yapmanız gereken yol üstündeki PTT şubesi üzerinden etiketinizi kontrol ettirmektir.

Geçiş esnasında sistemden kaynaklanan hatalar da yer alabilmektedir. Araç sahipleri doğru geçiş yaptıklarını düşünüldüğü sırada sistem kartı ya da etiketi okumamakta ve kişi geçiş ihlali yapmış olarak görülebilmektedir. Araç sahibinin bu durumdan haberi olmayabilir. Bu nedenle Müşteri Hizmetleri adresi üzerinden Geçiş İhlali Sorgula butonu sayesinde araç plakanızla birlikte gerekli olan bilgileri doğru ve eksiksiz giriş yaparak anında sorgulama yapabilir herhangi bir borcunuz olup olmadığını kolayca öğrenebilirsiniz. Bunun sonrasında borcunuzu ödemek için yöntemleri diğer yazılarımızdan kontrol edebilirsiniz.

HGS  Geçiş İhlali Sorgulama Yapmak için TIKLAYINIZ!

HGS Geçiş İhlali İtiraz Dilekçesi Nasıl Yazılır?

HGS üzerinden kaçak geçiş veya ihlali yağmanız durumlarda gelen tebligat tarihinden itibaren 7 gün içerisinde HGS geçiş ihlali itiraz etme hakkına sahip olabilirsiniz. Peki, HGS geçiş ihlali itiraz dilekçesi içerisinde neler yer almalı? Yazmak istediğiniz dilekçe ayrıntılı şekilde hazırlandığı zaman sürecin hızlanmasında ve doğru şekilde işlemesinde etkili olmaktadır. Yazılacak olan itiraz eden kişinin ayrıntılı şekilde bilgilerine yer verilmeli (TC kimlik no, Ad-Soyad, telefon no, adres vb.) daha sonra ise dilekçenin konusu hemen ardından tebligat tarihi eklenmesi gerekir. Dilekçe üzerinde araç sahibine kesilmiş olan ceza ile ilgili bütün ayrıntılara tam olarak yer verilmesi gerekir. HGS geçiş ihlali itiraz dilekçesi içerisinde cezanın neden yanlış olduğu iptal nedenine dair ayrıntılıları da barındırmalıdır. Bu şekilde HGS konusunda geçiş ihlali itiraz dilekçesi trafik ihlalinin yaşanmış olduğu yerin bağlı bulunduğu Sulh Ceza Mahkemesine verilmesi gerekir. Gönderilmiş olan HGS geçiş ihlali itiraz dilekçesi kabul edilirse tebligatta yer alan cezai yaptırımdan kısa zamanda men edilebilirsiniz. Fakat aksi koşullarda araç sahibi belirlenen ceza ücretini ödemektedir.

HGS geçiş ihlali konusunda isteklerinizi ya da ilgili HGS ile ilgili yer alan şikayetinizi hgs@kgm.gov.tr e-posta adresine mail atarak veya isterseniz 0 850 460 60 60 KGM HGS Çağrı Merkezini arayarak kolayca iletebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK