Ana sayfa HGS - OGS Sorgulamaları HGS Geçiş İhlali Ödeme

HGS Geçiş İhlali Ödeme

0
PAYLAŞ

Kişilerin yaşamı içerisinde trafik büyük bir kısmı kaplamakta, her gün araç farklı sebeplerle trafiğe çıkmaktadır. Son dönemlerde kişilerin daha çok araç sahibi olması, bir evde iki araç bulunması, çoğu kişinin iş yerine, okula giderken kendi özel aracını kullanması nedeniyle, sıklıkla trafik sıkışmaları meydana gelmektedir. Devletin trafik denetlemeye ilişkin kurumları da, bu sıkışıklığı az bir miktar dahi rahatlatabilmek amacı ile çalışmalarını sürdürmektedir. Bu amaç doğrultusunda en sık trafik sıkışıklığı ile burun buruna gelinen alanlar olan köprü çıkışı ve otoyollarda HGS uygulaması gerçekleştirilmektedir. Uygulanan HGS sistemi sayesinde en çok trafik sıkışıklığına elverişli olan bu yerlerde, araçlar uzun kuyruklar oluşturmadan geçişlerini gerçekleştirebilmektedir. Köprü çıkışı ve otoyollarda kullanılan HGS sistemi üzerinde bulunan kameralar sayesinde araçların ön camına yapıştırılması gereken etiket sayesinde durmadan ücret ödenmiş olmaktadır. Bu sistem sayesinde trafikte bulunan HGS’SİZ veya hesabına HGS ücreti yüklemesi yapmayan araçlarda geçiş esnasında anında tespit edilmektedir. Köprü çıkışı ve otoyol geçişi esnasında aracınızın HGS’Sİ bulunmuyor veya hesabınızda bakiyeniz bulunmuyorsa, kaçak geçişten dolayı belli bir trafik cezası ödemeye tabii tutuluyorsunuz ve bu cezası mutlaka ödemeniz gerekiyor. Eğer herhangi bir sebepten dolayı HGS geçiş cezası yemişseniz ve ödemek istiyorsanız çok pratik bir işlemle ceza ödeme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. HGS geçiş ihlali ödeme konusunu ele alan bu yazımızda sizlere ödemeyi nasıl gerçekleştirebileceğinizi anlatacağız.  Yazıdaki adımları tek tek takip ederek ödemenizi kısa bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

HGS Geçiş İhlali Ödeme İşlem Nasıl Yapılmaktadır?

Türkiye’de uygulanan trafik yönetmelikleri gereği, köprü çıkışları ve otoyollarda belirli bir ücret ödenmesi gerekmektedir. Köprü çıkışı ve otoyollardan geçen araçların, bu ücreti ödeyebilmeleri için gişelerden geçerek ödemelerini gerçekleştirmesi gerekir. Bu yerlerden geçiş esnasında HGS sisteminin ücreti temin edebilmesi için aracınızın camında etiket bulunması ve hesabınızda belli bir bakiye olması gerekir. Bu ücret bakiyenizde olmadığında, etiket ön cama yapışık olmadığında kaçak geçiş olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle yasalar gereği, HGS geçiş ihlali cezasına tabi tutularak, kesilen cezayı 15 gün içerisinde ödemeniz istenmektedir. Bu cezayı ödemek mecburidir. 15 gün içerisinde belirtilen ceza ücreti ödenmediği durumunca, cezayı 11 katı olarak ödemeniz gerekmektedir. Erken ödeyenlere ise %25 indirim uygulanmaktadır.

 

Eğer HGS geçiş ihlali cezası yediyseniz ceza tutarını PTT merkez ve şubelerine, anlaşmalı bankalara veya direk HGS bakiye yükleme noktalarından ödeyebilirsiniz. Ceza ödeme işlemini gerçekleştirmek için kimlik ve banka kartının yanınızda olması yeterlidir. Cezanın katlanmaması ve %25 ceza indiriminden faydalanabilmek için, ceza kesiminin hemen sonrasında kısa süre içinde cezanızı ödemeniz tavsiye edilmektedir. Aynı zamanda ceza dökümüne de detaylı ulaşabilirsiniz. Ceza detaylarını sorgulama işlemi e-devlet ve PTT resmi web sitesi üzerinden gerçekleştirilmektedir.

E-Devlet Üzerinden Hızlı Geçiş Sistemi Hesap Bilgileri Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ !

E-Devlet Sistemi Üzerinden HGS Hesap Bilgileri Sorgulama;

İlk olarak işlemi gerçekleştirebilmek için e-devlet sitesine giriş yapmalısınız. Sorgulama ekranına giriş yaptıktan sonra ekranda yer alan, “kimliğimi şimdi doğrula” yazan kutucuk kısmına tıklamalısınız.

E-devlet sitesine e-devlet şifresi ve TC. kimlik numaranız istenmektedir. Bu bilgileri boş bırakılan ilgili alanlara yazıp girişi gerçekleştirdikten sonra, HGS bilgilerinizi detaylı bir şekilde görüntüleyebilirsiniz.

E-Devlet Üzerinden Hızlı Geçiş Sistemi Hesap Bilgileri Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ !

PTT Sitesi Üzerinden HGS Hesap Bilgileri Sorgulama;

Yukarıda cezanıza ilişkin detaylı bilgi almak için giriş yaptığınız adresten, HGS hesap bilgilerinize de ulaşabilirsiniz. Sayfaya giriş yaptığınızda ekran sağ üst kısmında “Geçiş İhlali Sorgula” bölümü bulunmaktadır. Bu kısma tıklayın.

 

Açılan ekranda ilgili yere araç plaka numaranızı yazın. Alt kısımda yer alan çubuğu sorgulama için sağa doğru kaydırın.

PTT Sitesi Üzerinden Hızlı Geçiş Sistemi Hesap Bilgileri Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ !

BİR CEVAP BIRAK