Ana sayfa HGS - OGS Sorgulamaları HGS Geçiş İhlali

HGS Geçiş İhlali

0
PAYLAŞ

Türkiye’de köprülerde ve otoyollar üzerinden geçerken trafik yoğunluğunu azaltmak için Karayolları Genel Müdürlüğü aracılığı ile Kartlı Geçiş Sistemi (KGS) yerine Hızlı Geçiş Sistemi yani diğer adı ile HGS getirilmiştir. Gişelerde yer alan kamera sistemi ile beraber geçiş esnasında etiketiniz veya sahip olduğunuz HGS kartınız kamera sistemi aracılığı ile kolayca okunuyor ve geçiş için ödenmesi gereken ücret ise otomatik olarak sistem aracılığıyla aktarılmaktadır. HGS kart ya da etiket edinmek için yapmanız gereken şey ise kimlik ve ruhsat bilgilerinizle beraber oturduğunuz yere yakın herhangi bir PTT şubesinden 5 TL ücretle elde etmektir. Bir diğer yol ise anlaşmalı bulunan bankalara otomatik ödeme talimatı vererek HGS kart ve etiketleri ücretsiz olarak alabilirsiniz. HGS’de önem vermeniz konulardan bir tanesi de kart veya etiket alabilmeniz için araç için kimlik sahibi ve ruhsat sahibinin birbirini tutması zorunluluğudur. Bu yüzden kart veya etiket başvuruları sırasında ruhsat sahibinin bulunması son derece önemlidir. Yaptığınız başvuru esnasında sürücülere iki tane etiket verilmektedir. Bu etiketlerden birini aracın iç camına yapıştırılması diğeri de ruhsat sayfasına yapıştırılması gereklidir.

HGS Geçiş İhlali Sayılabilen Durumlar

HGS girişleri sırasında geçiş yaparken dikkat edilmesi gereken konulardan bir tanesi de kartınızda ya da etiketinizde bakiye bulundurma zorunluluğudur. Aracınızla beraber bakiye yer almayan kartsız ya da etiketsiz geçiş yapmaya çalışmanız durumunda bu geçişler HGS geçiş ihlali ya da kaçak geçiş olarak değerlendirilir. Karayolları Genel Müdürlüğü’nce hazırlanmış olan cezai yaptırım uygulanmaktadır. Bu cezai yaptırım mesafeler arası alınacak olan HGS ücretinin on katı şeklinde belirlenmektedir. Bunun yanında sürücü 15 gün içerisinde ödemesi gerçekleştirmediği zaman ise HGS ceza fiyatı üzerine faiz uygulanır. Bu konuda HGS geçiş ihlali yaptıysanız cezanızı kısa zamanda ödemeniz sizin için avantaj olacaktır. Cezanızı 15 gün içinde ödemenizi yaparsanız ceza üzerinden %15 kadar bir indirim uygulanır. Araç sahipleri herhangi bir haksız durum konusunda 7 gün içinde gelen cezaya itiraz edebilme hakkı tanınmaktadır.

 

HGS geçiş uygulaması elektronik sistemle yapıldığı için bazı durumlarda hatalar kişi kaynaklı olsa da bazı zamanlar sistemden kaynaklı olmaktadır. Belli zamanlarda sistem etiket ya da kartı okumamaktadır. Bu gibi sorunlarda sürücüler HGS geçiş ihlali yapmış sayılmaktadır. Örnek vermek gerekirse sürücüler satın almış oldukları etiketleri aracın camına doğru bir şekilde yapıştırmadıkları zaman sistem bu etiketi okumamaktadır. Bununla beraber aracın camı metalik cam ise ya da ön cam bölümünde filtre olması durumunda bu probleme çok rastlanabilmektedir. Eğer böyle bir problem yaşamanız durumunda herhangi bir PTT şubesinden almış olduğunuz etiketi kontrol ettirmeniz yeterli olacaktır. HGS konusunda hiçbir problem yokken kart ya da etikette bakiye bulunuyorken sistemin etiketi okuyamadığı durumlar olabilmekte ve sürücüler geçiş sırasında bu durumu fark edememektedir. Farkında olmadıkları ceza anında faize binmekte ve 7 gün içinde itiraz etmediklerinde haklı durumda bulunuyorken haksız duruma düşebilmektedir. Bunun için de PTT’nin Müşteri Hizmetleri resmi adresinden HGS için Geçiş İhlali Sorgulama seçenekleri içerisinde araç plakanızı girerek herhangi bir cezai durum yer alıp almadığınız kolaylıkla sorgulayabilirsiniz. HGS ile ilgili daha fazla detayı dilerseniz hizmetin resmi internet adresinden kolayca öğrenebilirsiniz. HGS geçiş ihlali durumunda talep öneri ya da HGS geçişi konusunda ilgili şikâyetinizi hgs@kgm.gov.tr e-posta adresine gönderebilirsiniz. Dilerseniz KGM HGS Çağrı Merkezini 0 850 460 60 60 numarasından ulaşarak yetkililerden bilgi alabilirsiniz.

HGS Geçiş İhlali Durumunuzu Sorgulamak için TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK