Ana sayfa HGS - OGS Sorgulamaları HGS Gişeleri

HGS Gişeleri

0
PAYLAŞ

Ulaşım insanlar için oldukça önemli bir yere sahiptir. Günümüzde kara yolu ulaşımı günlük hayatımızın temel taşı olarak görülmektedir. Bunun nedeni ise gün içerisinde muhakkak araçları kullanarak bir noktadan başka bir noktaya gitmemizdir. Taşıma işini bazen toplu taşıtlarla bazen de kendi araçlarımız ile yapıyoruz. Şehirlerarası ya da şehir içerisinde otoyol veya köprü kullanmamız gerekir. Kara yolları tarafından araç sahiplerine hizmet veren bu bölgelerden geçiş yaparken HGS gişelerini kullanmamız gerekir. Bizler bu yazımız içerisinde sizlere HGS gişeleri hakkında detaylı bilgiler sunacağız.

HGS Nedir?

Hızlı Geçiş Sistemi’ nin kısaltılmış hali olan HGS otoyol ve köprüler üzerinde kullanılmaktadır. Eski dönemlerde gişelerden geçmek için kart gerekiyorken artık Hızlı Geçiş Sistemi olarak bulunan HGS ile cipli bir döneme giriş yapılmıştır. Yavaşlayan ve kapanma sorunu ile karşı karşıya kalan trafik yüzünden Karayolları Genel Müdürlüğü ile beraber PTT kurumunun ortak olarak almış oldukları karar sonucunda yapılan bu yeni uygulama sayesinde HGS gişeleri üzerinde kuyruk oluşmadan trafik seyri yapılmaktadır. Bu sistemin çalışması gişelerde bulunan antenler aracılığı ile sahip olduğunuz aracınızda bulunan HGS etiketini görüntüleyerek içerisindeki bakiyeden geçiş ücreti tahsil etmektedir. Bunun yanında bu sisteme ek olarak HGS gişeleri üzerinden geçiş sırasında araçların dört bir tarafından görüntüsü alınarak sınıfı ve plakasını tespiti yapabilen kameralar yer almaktadır. Bu sayede sınıfına uygun olmayan ya da geçiş ihlali gerçekleştiren araçlar direkt olarak ortaya çıkmaktadır.

 

HGS Kartı/ Etiketi Nereden Alınır?

HGS etiketleri PTT şubeleri üzerinden ve anlaşmalı bankalardan alınabilmektedir. HGS alımı için araç ruhsatı ya da araç ruhsat sahibinin kimliği ile beraber direkt olarak şahsi şekilde başvuru yapması gerekmektedir. Aracın ruhsatı eğer başkasına ait bulunuyorsa yapılan uygulama geçersiz olur. Türkiye de köprü ve otoyollarda yer alan HGS gişelerinde araçlar beş sınıf üzerinden ücretlendirilir. HGS etiket ücreti 5 TL fiyatından sunuluyorken kart ücreti 15 TL’ dir. Bu sistemin diğer geçiş sistemleri üzerinden en büyük avantajlarından biriside benzin istasyonları yer almak üzere marketlerden bile kolayca doldurulmasıdır. Satın alınan HGS etiketi araçların ön canıma belirlenmiş olan noktalara yapıştırılması gerekmektedir, bu etiketlerin oluşturulma şekli sebebi ile söküldüğü zaman kullanılamaz hale gelir. Belirlenmiş olan fiyat tarifesi araç sınıfı ile beraber alacak olduğu yol mesafesine göre değişkenlik göstermektedir. Aşağı bölümde araçların sınıflandırılması verilmiştir.

  1. Sınıf araç tipleri Dingil mesafesi 3,20 metre altındaki araçların yer aldığı kategori
  2. Sınıf araç tipleri Dingil mesafesi 3,20 metre üstünde yer alan her türlü iki akslı araçların bulunduğu kategori
  3. Sınıf araç tipleri Dingil sayısı üç olan her yapıda bulunan araçların bulunduğu kategori
  4. Sınıf araç tipleri Dingil sayısı dört ya da beş olan her türdeki araçların bulunduğu kategori
  5. Sınıf araç tipleri Dingil sayısı altı ve daha fazla olan her türdeki araçların bulunduğu kategori

HGS gişeleri üzerinden geçiş sağlamak için kartların içerisinde geçiş bakiyesinin olması gerekmektedir. Kart içerisinde HGS noktasından geçiş sırasında yeterli bakiye yer almaması durumunda hesaba yeterli bakiye miktarı yedi gün içerisinde içerisine yatırılması gerekmektedir. Eğer bu yatırım zamanında gerçekleşmemesi durumunda hesap kapatılmakta ve kısa sürede içerisinde yasal işleme tabi tutulmaktadır. Yeterli bakiye yer almadan HGS gişelerinden yapılacak olan geçişlerin tutarı 15 gün içerisinde hesaba yükleme yapılmaması esnasında aracın geçişin yapıldığı mesafe ücretinin 11 katı cezalı şekilde araç sahibinden tahsil edilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK