Ana sayfa HGS - OGS Sorgulamaları HGS İhlal

HGS İhlal

0
PAYLAŞ

OGS’ye destek olması amacıyla 2012 yılında kullanılmaya başlanılan HGS, Türkiye genelinde yaygın olarak sıklıkla kullanılmaktadır. Sürücüler tarafından OGS’ye göre daha çok tercih edilmesi ile HGS son dönemlerin en beğenilen karayolları geçiş sistemi olarak bilinmeye başladı. Otoyol ve köprülerde sürücülerin hızlı ve güvenli bir şekilde geçiş yapmalarına imkan tanıyan sistem HGS olarak bilinmektedir. Bu gişelerde nakit para ile değil, HGS kart veya etiketi ile geçiş ödemesi gerçekleşmektedir. HGS kartını sürekli yanında taşımak istemeyen kişiler, araçların ön camına monte edilerek kullanılan HGS etiketini kullanmayı tercih etmektedir. HGS gişelerinde bulunan kart okuma cihazları veya akıllı kameralar ile HGS etiketi okunarak otomatik ödeme gerçekleşmektedir. HGS gişelerinden geçiş esnasında HGS aboneliği bulunan kişilere geçiş ücretinde indirim uygulanmaktadır. PTT tüm merkez ve şubelerinden kısa sürede HGS aboneliği oluşturarak bu indirimlerden faydalanmaya başlamak mümkündür. Abonelik oluşturduktan sonra PTT şubelerinden 5 TL ücret ile HGS etiketi, 15 TL ücretle HGS kartı alabilirsiniz. Fakat anlaşmalı bankalardan otomatik ödeme talimatı vererek kart – etiket alan kişilerden bankalar kart – etiket ücreti almadan, ücretsiz olarak vermektedir. HGS kartı almak için ekstra belge istenmemektedir, HGS etiketi alırken ise PTT şubelerine araç ruhsatı, T.C kimlik bilgileri ile başvuru yapılmalıdır. Alınan HGS etiketinin aracın ön kısmına hasar verilmeden, doğru şekilde yapıştırılması önemlidir. Etiket sayesinde rahat ve hızlı bir şekilde kart okutma gereği duymadan HGS gişelerinden geçiş gerçekleştirebilirsiniz. Geçiş esnasında etiket veya kartta yeterli bakiye olduğuna dikkat edilmelidir. Yeterli bakiye olmadan gerçekleştirilen geçişler HGS geçiş ihlali sayılmaktadır. Bu durumda araca HGS idari para cezası kesilmektedir.

HGS İhlal Nasıl Sorgulanır?

HGS kart veya etikette yeterli bakiye olmadığında HGS cihazları ödemeyi kesememekte, bu durumda araç HGS geçiş ihlaline girmiş olmaktadır. Geçiş ihlallerine karayolları tarafından para cezası uygulanmaktadır. Kesilen ceza ücreti geçiş ücretinin 10 katı olarak belirlenmektedir. Ceza kesilip araç sahibine ceza tebliğ edilme tarihinden itibaren 15 güç içerisinde ceza tutarının ödenmesi gerekmektedir. 15 gün içerisinde cezasını ödeyen sürücülerden sadece geçiş ücreti alınırken, 15 gün süresini geçiren sürücülerin cezasına faiz uygulanmaktadır. Süreyi geçirmemek adına HGS geçiş sorgulama sistemini kontrol etmek önemlidir. Bu sistemde yaptığınız sorgulama ile adınıza kesilmiş HGS cezası olup olmadığını öğrenmek mümkündür. HGS geçiş ihlali sorgulama sayfasına giriş yaptıktan sonra  araç plaka numarasını girerek sorgulamayı gerçekleştirebilirsiniz.

 

HGS geçiş sorgulama işlemi, araç plaka numarası ile yapılmaktadır. Plaka numarasını gerekli yere girdikten sonra alt kısımda yer alan butonu sağa kaydırmalısınız. Sorgulama sonucu ekrana gelecektir. Açılan ekranda hakkınızda ceza varsa  ceza tutarı, ceza kesilme tarihi, son ödeme tarihi bilgileri yer almaktadır.

HGS İhlal İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK