Ana sayfa HGS - OGS Sorgulamaları HGS İle İlgili Haberler

HGS İle İlgili Haberler

0
PAYLAŞ

Son dönemlerde Boğaz Köprüleri ve otoyollardan araç ile yapılan geçişler esnasında kullanılmaya başlanılan Hızlı Geçiş Sistemi, buralarda duraklama yapmadan, nakit para ile geçiş ücretini ödeme zorunda kalmadan, radyo frekansı tanımlama teknolojisi adı verilen bir sistemle, ücretin kamera sistemi sayesinde otomatik olarak ödenmesidir. 17 Eylül 2012 tarihinden bugüne Türkiye genelinde karayolları geçişlerinde kullanılmaktadır.

HGS sistemi için geçiş gişelerine antenler eklenerek bu antenler aracılığı ile araçların ön camına yapıştırılması gereken HGS etiketinden ücret kesintisi sağlanmaktadır. Gişelerde, araçların ön camındaki etiketler, sisteme dahil olan kameralar ve anten sistemleri ile algılanmaktadır. Böylece araç sahipleri duraklamadan, trafik sıkışıklığı oluşmadan, geçişleri esnasında otomatik olarak ücretlerini ödeme imkanı bulmaktadır. Hızlı Geçiş Sistemi içerisinde kullanılan akıllı kameralar, araç geçişinde dört ayrı noktadan aracı görüntüleyip araç sınıf ve plaka bilgilerini kaydetmektedir.

HGS Kartları

 

HGS geçişleri esnasında nakit para ile ödeme yapılmamaktadır. Bu nedenle HGS gişelerinde ödeme yapabilmek için HGS etiketi veya kartı kullanılmaktadır. Araç geçişi esnasında otomatik ödeme gerçekleştirilebilmesi için Radyo frekansları ile tanımlama sistemi bulunmaktadır. HGS geçişleri için aracın ön camına yapıştırılması zorunlu olan etiket, oldukça ince yapılı, çipli ve pilsiz olarak tasarlanmıştır. Her etiket, kendi aracına özgü olarak kullanılmaktadır. Oldukça hassas yapıları ve araca özgü olması nedeniyle sökülüp başka bir araçta kullanılma imkanı yoktur. Deforme olan etiketler HGS geçişlerinde sistem tarafından okunamamaktadır. Anlaşmalı akaryakıt istasyonlarından, anlaşmalı banka ve PTT tüm şubelerinden HGS kartı – etiketi alınabilmektedir.

Hızlı Geçiş Sistemi için hemen her türlü işlem, PTT sistemi üzerinden gerçekleşmektedir. Tüm PTT merkez ve şubelerinden HGS kart – etiket başvuru ve satışı yapılmaktadır. Ayrıca PTTmatikler aracılığıyla kişiler 7 gün 24 saat internet üzerinden HGS bakiye yükleme işlemi yapabilmektedir. HGS kullanımını artırmak, sürücülere ulaşım kolaylığı sağlamak amacıyla da 14 anlaşmalı banka, 6 anlaşmalı petrol şirketi ve anlaşmalı 1 GSM operatörü bulunmaktadır. PTT tarafından sunulan internet sayfaları üzerinden sürücüler, geçiş bilgisi sorgulama, bakiye yükleme gibi işlemleri online gerçekleştirebilmektedir.

25 Mayıs 2016 tarihinde alınan verilere göre Türkiye genelinde 8 milyon HGS kullanıcısı bulunmaktadır.

HGS Geçiş İhlali

HGS geçişleri esnasında sürücüler kural ihlali yaptıklarında, araç plakalarına ceza kesilmektedir. Ayrıca HGS kartı veya etiketi olsa dahi yeterli bakiyenin bulunmaması nedeniyle ücretin ödenememesi durumunda da araç kaçış geçiş olarak gösterilmektedir. Geçişlerde yapılan kural ihlalleri veya bakiye yetersizliğinde 10 katı kadar cezai yaptırım uygulanmaktadır. Bu cezalar konusunda sürücülerin şikayetlerini dikkate alan yetkililer, HGS cezalarının 400 TL’DEN 40 TL’YE kadar düşebileceğinin müjdesini de duyurdular. Sürücülere ceza tutarını belirlemede kullanılan otobandaki en uzak mesafe ücretinin 10 katı ceza uygulaması, yeni yasayla birlikte aracın gittiği mesafenin 10 katı olarak düzenlenecek.

Son dönemlerde yapılan incelemelerde ise 1 milyona yakın yabancı plakalı aracın sürekli köprülerden kaçak olarak geçtiği saptandı. Bu durumun engellenmesi amacı ile de yabancı plakalı araçlara da HGS kartı – etiketi verilmesinin önü açıldı.

BİR CEVAP BIRAK