Ana sayfa HGS - OGS Sorgulamaları HGS İptal Ettirme

HGS İptal Ettirme

0
PAYLAŞ

HGS Nedir?

Hızlı Geçiş Sistemi olarak bilinen ( HGS ), 17 Eylül 2012 tarihinden beri ülkemizde kullanılan köprü ve otobanlarda hızlı geçiş imkanı sağlayan ücretli bir uygulamadır. HGS ile beraber gişelerde beklemeden geçmek olasıdır. Ancak HGS‘den yararlanmak için ilk olarak abonelik işlemleri tamamlanması gerekir. Araç sabinin isteği doğrultusunda HGS kart veya HGS etiket seçeneklerinden bir tanesi sahip olunabilir. Bir çeşit elektronik sistem olarak anılan HGS, aracın üzerindeki HGS etiketi ile radyo frekansı ile beraber ücret tahsil eden yaygın bir otomatik uygulamadır.

HGS Cezaları Nelerdir?

 

HGS geçişleri sırasında HGS cezaları yememek adına dikkat edilmesi gereken en önemli hususların başında HGS kart ya da etiketi içerisinde bakiye olması durumudur. Bunun nedeni kartınızda ya da etikette bakiye olmadan geçiş yapmak istediğiniz zaman, yaptığınız geçiş HGS geçiş ihlali ya da kaçak geçiş sayılmakta ve HGS cezaları olarak size yansımaktadır. Kaçak geçiş ya da geçiş ihlali durumlarında ödenmesi gereken miktar mesafeler arası yol ücretinin yaklaşık olarak üç katı olarak belirtilmiştir. Bununla beraber 15 gün içerisinde gelen cezayı ödemek istemeyen sürücüler için ödenecek miktar üzerine bir de faiz eklenir. Bu nedenle HGS cezalarınızı zamanında ödemeniz son derece önemlidir. Ödeme tarihiniz yine bu 15 gün içerisinde olduğu zaman %15lik bir indirim söz konusu olur. Bununla beraber 7 gün içerisinde cezaya itiraz etme hakkınızda yer almaktadır. HGS geçiş sistemleri elektronik bir sistem altyapısı ile yürütülmesinden dolayı sistemle ilgili olarak yer alan hatalarda söz konusu olmaktadır. Yani geçiş esnasında bu sistem HGS kart ya da etiketinizi okumamakta bu da size HGS cezaları olarak geri dönebilmektedir. Bu sistem hatası genel olarak etiketlerin cama düzgün şekilde yapıştırılmamasından veya araç camlarının filtresi bulunmasından kaynaklanmaktadır. Eğer böyle bir durumla karşılaşmanız durumunda aldığınız HGS etiketini kontrol ettirme imkânınız yer almaktadır. Tamamen sistemden kaynaklanmış olan hatalarda araç sahipleri durumun farkına varamamakta ya da çok geç varıyor ödenmeyen bu cezalara ilişkin olarak faiz de eklenince rakamlar çok büyümektedir. Bu gibi durumları yaşamamak adına de PTT Müşteri Hizmetleri resmi adresi üzerinden HGS için Geçiş İhlali Sorgulama gerçekleştirebilir her zaman internet üzerinden kontrollerinizi yapabilirsiniz.

HGS Sorgulamaları

HGS sorgulamaları ile ilgili olarak bu konuda yer alan tüm işlemleri online şekilde kolayca yapılabilmek mümkündür. Hızlı Geçiş Sistemi internet ortamında bazıları, bakiye yükleme, geçiş ihlali sorgulama, bakiye sorgulama gibi uygulamalardır. Hızlı Geçiş Sistemi konusunda tüm bilgiler PTT tarafından kurulan PTT Müşteri Hizmetleri adresinde yer almaktadır. Yazımızın devamında bu HGS sorgulama uygulamasının nasıl yapıldığını ayrıntılı bir şekilde sunacağız.

HGS Bakiye Sorgulama Nasıl Yapılır?

Hızlı Geçiş Sistemi ön ödeme ile yapılan bir sistem olarak yer alıp geçişlerde sürücüler kullanıcı hesabı oluşturarak önceden yüklemiş oldukları bakiyelerle giriş-çıkışlarda geçiş ücreti otomatik olarak dönüştürülmesi ile yollarına bekleme yapmadan devam etmektedir. Sürücüler HGS kart ya da etiketlerindeki bakiye bittiği zaman yükleme yapmaları önemlidir. Bunun nedeni bakiye olmadan geçiş yaptıklarında bu geçişler kaçak geçiş veya aracın geçiş ihlali sayılmakta ve cezai işlem yapılır. HGS bakiye sorgulama hizmetini isterseniz internet üzerinden gerçekleştirmek mümkündür. PTT’nin sunduğu HGS Müşteri Hizmetleri adresi üzerinden bakiye sorgulamak çok kolay bir halededir. Sadece sisteme giriş gerçekleştirerek tüm uygulamalarınızı bu sistem üzerinden gerçekleştirmeniz amaçlanmaktadır. Yapmanız gereken ilk işlem ise alt bölümde verdiğimiz linki tıklayarak HGS bakiye sorgulama işlemine başlamaktır.

Öncelikle internet üzerinden HGS bakiye sorgulama işlemi yapabilmek için PTT’nin HGS Müşteri Hizmetleri resmi internet adresine giriş gerçekleştiriyorsunuz. Bu bölüm içerisinde Müşteri Hizmetleri Giriş butonuna basarak istenen bilgileri giriş yapabilir, sisteme üye olabilir ya da varsa e-devlet şifreniz ile beraber da kaydolmadan sisteme hemen kolayca giriş yapabilirsiniz.

Sadece üyelik işlemi sayesinde HGS bakiye sorgu işlemi ve diğer işlemler yapılacağından belirtilen bölgeleri doğru ve eksiksiz şekilde doldurmanız son derece önemlidir. Açılan Müşteri Hizmetleri sayfasında yer alan “Üye Olun” yazısına tıklayarak üye olma işlemine kolayca başlayabilirsiniz. Bu alanda istenen size ait bilgiler TC kimlik numarası, e- posta adresi ile beraber şifre girdikten sonra Resimle belirtilen harf ve rakam görsellerini küçük büyük harf uyumuna dikkat ederek gerekli alana giriş yaptıktan sonra “Üye Ol” tuşuna tıklayarak üyelik işleminizi tamamlamış olacaksınız.

Bu işlemin hemen sonrasında e- posta ve şifrenizi giriş yaparak HGS Müşteri Hizmetleri sistemine giriş yapabilir ve HGS bakiye sorgusu işlemini anında gerçekleştirebileceksiniz.

HGS sisteminde araç sahiplerine sunulan bir diğer kolaylık da HGS kart ya da etiket başvurunuzda vermiş olduğunuz bilgiler ışığında yer alan yer alan GSM numarasına geçiş ihlalleri ya da bakiye azalmalarında otomatik olarak sistem aracılığı ile beraber gönderilen mesajlarla bilgilendirilmenizdir. HGS bakiye sorgu işlemi yapmasanız bile bakiyeniz azaldığında sistem tarafından bilgilendirilmeniz mümkün hale gelmektedir.

HGS bakiye sorgusu yapabilmek adına son işlem ise akıllı telefonunuza kolaylıkla indirebileceğiniz PTT HGS müşteri hizmetinin uygulamasıdır. Ücretsiz olarak telefonunuza indirebileceğiniz HGS PTT uygulaması ile HGS sistemine bu kısımda giriş yapabilir ve bakiyenizi sorgulayabilirsiniz. Fakat yukarıda olduğu gibi HGS PTT uygulamasına erişim sağlayabilmek için üyelik gerekmektedir. Üyeliğiniz bulunmuyorsa yukarıda anlatıldığı gibi internet üzerinden üyelik alabilir, üye olduktan hemen sonra sistemi rahat şekilde istediğiniz süre zarfında mobil telefonunuzdan hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. HGS PTT cep telefonu uygulamalarını kullanarak birçok işlemi kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Bu hizmetler; Geçiş ihlali sorgulaması, HGS bakiye sorgulaması ve ceza ödemeleri şeklinde sıralanmaktadır.

PTT üzerinden HGS Bakiye Sorgulaması Yapmak için TIKLAYINIZ !

Plakadan HGS Sorgulama Nasıl Yapılır?

Yazımızın bu bölümünde de plaka üzerinden HGS sorgulama işleminin nasıl gerçekleştirildiğini anlatacağız. Plakadan HGS sorgulama hizmetine erişmek için ilk olarak vereceğimiz linki tıklayarak PTT’nin HGS Müşteri Hizmetleri sitesine giriş yapınız.

Verilen bağlantı üzerinde tıkladığınızda karşınıza bu sayfa çıkacaktır. İlk olarak geçiş ihlali sorgulamak istiyorsanız yukarıda belirtilmiş olan “Geçiş İhlali Sorgula” butonuna basarak bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. “Geçiş İhlali Sorgula” yazılmış olan yere yere tıkladığınızda aşağıdaki sayfa ekranınıza gelmektedir. Bu sayfada geçiş ihlali sorgulamak adına dilerseniz araç plaka numaranızı girdikten sonra resimde verilen sayı ve harfleri büyük küçük olma durumuna dikkat ederek gereken alana giriş yaptıktan sonra “Sorgula” butonuna basmanız yeterli olmaktadır.

Eğer herhangi bir geçiş ihlali yapmanız durumunda karşınıza gelecek olan ekranda ayrıntıları ile nerede, ne zaman bir geçiş ihlali gerçekleştirdiğinizi ve ceza tutarını ayrıntılı olarak gösteren bir tablo belirecektir. Bu tabloda kesilmiş olan cezaya ait tarih, cezanın kesildiği bölge ve istasyon bilgi durumuna, ödenmesi gereken geçiş ücretine ya da ihlal gerçekleştirdiğiniz için ne kadar bir ceza kesildiğine ulaşmanız mümkün hale gelmektedir. Aşağıdaki resimde örnek olarak verilen Plakadan HGS sorgulama işlemi görebilirsiniz.

Yukarıda da yazdığımız geçtiği gibi cezanın tebliğ edilmiş olduğu tarihinden itibaren cezayı 15 gün içerisinde ödemediğiniz zaman miktara faiz eklenmekte eğer ödeme yaparsanız da geçiş ücretinin yaklaşık olarak 10 katı olan idari para cezası üzerinden hemen %25 indirim hakkından faydalanmanız mümkün olmaktadır.

Önemli bir ek bilgi sunma koşuluyla son birkaç gün önce yaptığınız geçiş ihlallerini henüz giriş yapılmadığı için bu sayfa üzerinde göremeyebilirsiniz. Bunun yanında HGS alırken belirttiğiniz geçerli bir GSM numaranız olduğu zamanlarda bir geçiş ihlali yaptığınızda sistem tarafından otomatik şekilde mesaj alarak bilgilendirilirsiniz.

PTT üzerinden Plakadan HGS Sorgusu Yapmak için TIKLAYINIZ !

HGS Ceza Ödemeleri Nasıl Yapılır?

Yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi HGS ile ilgili tüm uygulamalar PTT kurumları tarafından yapılmaktadır. Müşteri Hizmetleri resmi sayfası üzerinde sorgulama ve ödeme işlemlerinizi kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. İlk olarak HGS ceza ödemelerini en yakın PTT şubesinden gerçekleştirmeniz mümkündür. Ancak araç sahipleri daha kolay bir yöntem olarak internet ortamından evlerinden hiçbir şekilde çıkmadan da HGS ceza ödemenizi yapabilmektedir. Bunun için aşağıda verilmiş olan linke tıklamanız yeterli olmaktadır. Bu link üzerinde yukarıda sorgulama bölümünde belirtildiği gibi aynı uygulama ile sistem girişi yapılarak gerçekleştirilmektedir. Sisteme e-devlet aracılığı ile de varsa e-devlet şifrenizi kullanarak giriş yapmanız da mümkün olmaktadır. Sisteme giriş sağladıktan hemen sonra sorgulama işleminde yer aldığı gibi HGS ceza ödemelerinizi de kolayca yapabilirsiniz.

HGS İptali Mümkün müdür?

HGS kart ya da etiket yer alan araç sahipleri diledikleri zaman bunu iptal ettirebilmektedir. HGS iptal ettirme işlemi rutin olarak gerçekleştirilmektedir. İlk olarak otoban ve köprülerin sık kullanıldığı büyükşehir içerisinde araç sahipleri araç satımı faaliyetlerinde HGS iptal ettirme işlemine başvurmaktadırlar. HGS devri yapılabilen bir uygulama olarak bulunmamaktadır. Araç sahibi kendi kimliği, araç ruhsatı ile beraber ehliyetiyle beraber şahsen başvurarak abonelik alabileceği bir uygulama olarak bulunur. Bu nedenle HGS aboneliği bir araç satışında ya da araç alımı sırasında araç sahibinin HGS aboneliğini iptal etmiş olması gerekmektedir. Aksi durumlarda yeni alınan araç üzerine iptal edilmemiş HGS abonelikleri nedeni ile yeni abonelik yapılamayacaktır. Araç satın alımı işlemlerinde iptal edilmemiş HGS abonelikleri nedeni ile problemler yaşanabilmektedir. Bazı koşullarda aracı satın alıp devir işlemlerini tamamladıktan sonra, eski HGS aboneliğinden gelen geçiş ihlalleri ya da kaçak geçişlerden kaynaklanmış olan cezalardan ve de eski borçlardan yeni araç sahibi sorumlu tutulabilmektedir. Bu gibi sorunlara maruz kalmamak için araç satın alımı sırasında HGS iptalinin yapılıp yapılmadığına emin olmanız gerekmektedir. HGS iptal ettirme faaliyetlerini PTT şubelerinden kolay bir şekilde kontrol edebilirsiniz. Peki, mevcut HGS iptal ettirme nasıl yapılır?

PTT üzerinden HGS Ceza Ödemesi Yapmak için TIKLAYINIZ!

HGS İptal Ettirme Nasıl Yapılır?

HGS aboneliği, HGS kart ya da HGS etiket veren anlaşmalı bankalar aracılığı ile alındığı gibi iptal de edilebilmektedir. Günümüzde bankaların online internet adresleri üzerinden HGS aboneliği interaktif olarak yapılamamaktadır. Ancak HGS kart ya da HGS etiket aldığınız zaman bankanın ‘müşteri hizmetleri’ servisini arayarak, ‘HGS aboneliğimi iptal ettirmek istiyorum’ dilekçesini verildiği takdirde HGS iptal ettirme işlemi kısa zamanda yapılabilmektedir. İptal uygulamasından sonra mevcut bakiyeniz bulunuyorsa 10 gün içerisinde hesabınıza aktarılır.

Bir diğer iptal uygulaması da PTT şubeleri aracılığıyla gerçekleştirilir. Araç sahibinin iptal işlemi konusunda PTT şubesine gidip bizzat başvurması gerekir. PTT’de yer alan görevliler tarafından iptal başvurusu alınmaktadır. Dilekçe yazılarak iptal başvurusunun nedeni açık olarak belirtilmesi gerekmektedir. Genel olarak ‘aracımı bir başkasına sattım’ ibaresi ile sorgulanmaya gerek kalmadan iptal işlemine başlanır. HGS iptalinde kritik yer alan nokta ise bakiyede bulunan paralar olmaktadır. İlk olarak HGS bakiyesi belirlenmektedir. Bakiyede yer alan bu miktar iptal işlemi sonlandıktan hemen sonra yaklaşık bir ay içerisinde ödenebilmektedir. HGS abonesini iptal ettirmiş olan araç sahibi, 1 ay içerisinde tekrar aynı PTT şubesine uğramakta ve parasını geri alabilmektedir.

Son olarak, HGS aboneliği iptal etme işlemi internet üzerinden tamamen ücretsizdir!

HGS İptal Ettirme İçin TIKLAYINIZ!

HGS Yükleme İşlemi Nasıl Yapılır?

HGS kart veya HGS etiketine sahip şekilde otoyol ya da köprülerde geçiş işlemlerinizi hızlı şekilde yapabileceğiniz gibi aynı şekilde geçişlerden hemen sonra ödenecek olan tutarlarla ilgili HGS yükleme işlemlerini de kolaylıkla internet üzerinden yapmanız mümkündür. Alt kısımda vermiş olduğumuz linke tıklayarak kolay bir şekilde HGS yükleme işleminizi PTT üzerinden yapabilirsiniz. Bu linki tıkladığınız anda hemen PTT kurumunun resmi adresi olan alışveriş sitesine hemen yönlendirileceksiniz. Bu sayfada sağ üst kısımda yer alan yer alan HGS yükle butonuna tıklayarak HGS yükleme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

HGS yükleme işlemini internet adresine üye olduğunuz e-posta adresiniz ve şifrenizle giriş yapabileceğiniz gibi üye olmaya gerek kaladaman yapabilmeniz için bir seçenek sunulmuştur.

İşleminizi tamamladıktan sonra karşınıza gelecek ekran üzerinde tek yapmanız gereken araca ait HGS bilgilerini TC Kimlik No, plaka kodu, Pasaport No ya da Vergi No gibi bilgilerle de giriş yapabileceğiniz gerekli bölümlere giriş yaparak Sorgula butonuna tıklamanızdır.

Bu işlemden hemen sonra mevcut yer alan kredi kartlarınızdan biri ile HGS yükleme işleminizi yapabilirsiniz. Fakat önemli bir hususta PTT’nin bu resmi adres üzerinden yükleme yapabilmek için HGS kartınızı PTT’den almış olmanız gerektiğidir. Eğer HGS kart veya HGS etiketinizi anlaşmalı bankalardan birinden edinmeniz durumunda o bankaların online sitelerinden de yükleme işlemi yapmanız mümkün hale gelmektedir. İnternet adresimizde yer alan diğer yazılarda bu bankalardan nasıl sorgulama ve yükleme yapacağınız ile ilgili detaylı açıklama yer almaktadır.

HGS Yükleme İşlemini Gerçekleştirmek İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK