Ana sayfa HGS - OGS Sorgulamaları HGS İşlemleri

HGS İşlemleri

0
PAYLAŞ

Karayolları geçişlerinde uygulanan OGS’YE kardeş bir uygulama olarak 2012 yılında devreye sokulan HGS, köprü ve otoyollarda geçişleri hızlı ve güvenli bir hale getirmek için kullanılmaktadır. Köprü ve otoyol geçişlerinde nakit para ile ödeme yapmadan, HGS cihazlarına HGS kartı okutarak veya HGS etiketi ile akıllı kameralardan otomatik ödeme gerçekleştirilmektedir. Böylece köprü ve otoyollarda uzayan trafik kuyrukları oluşmadan, trafik akışı seri bir şekilde gerçekleştirilerek, trafik rahatlatılmaktadır.

HGS İşlemleri Nelerdir?

Karayolları geçişleri esnasında HGS geçişlerinden faydalanabilmek için öncelikle HGS aboneliği oluşturmak gerekmektedir. PTT şubelerinden HGS aboneliği oluşturduktan sonra belli ücret karşılığında HGS kartı veya etiketinden bir tanesini almak mümkündür. HGS kartı PTT şubeleri dışında anlaşmalı bankalardan da alınabilmektedir. PTT şubelerinde ücret karşılığı alınan HGS kartı, anlaşmalı bankalarda otomatik ödeme talimatı verilmesi durumunda ücretsiz olarak verilmektedir. HGS etiketi almak içinse PTT şubelerine başvurmak gerekir. Araca özel hazırlandığı için araç ruhsat fotokopisi, T.C kimlik fotokopisi ile kendiniz başvuru yaparak hem abonelik oluşturabilir hem de etiket alabilirsiniz.

 

HGS etiket ve kartlarına bakiye yüklemesi PTT şubelerinden, anlaşmalı bankalardan, anlaşmalı akaryakıt istasyonlarından yapılabilmektedir. PTT online işlemlerden de internet üzerinden yükleme yapmak mümkündür. Bakiye yükleme işlemi ücretsiz gerçekleştirilmekte, yetersiz bakiye ile geçiş yapıldığında geçiş ihlali sayılarak ceza kesilmektedir.

Kaçak geçiş veya geçiş ihlali yaparak HGS geçişi gerçekleştiren sürücülerin sorgulamalarını kolaylıkla yapabilmesi için geçiş ihlali sorgulama sistemi bulunmaktadır. Buradan araç plakası ile sorgulama yaparak kişi hakkında ceza olup olmadığını veya cezasının son ödeme tarihini, ne zaman kesildiğini öğrenebilmektedir. 15 güç içerisinde ödendiğince cezada indirim uygulanırken, 15 günlük süre geçildiğinde faiz uygulanmaktadır.

Kişiler, HGS’ye abonelik oluşturdukları gibi çeşitli nedenlerden dolayı bu HGS aboneliklerini kolayca iptal ettirmeleri de mümkündür. HGS bir kişiden başkasına devredilemediği için aracın satılması gibi durumlarda, iptal ettirilmesi gerekmektedir. Araç satışlarında kişiler PTT şubelerinden küçük bir işlem ile aboneliklerini iptal ettirip, yeni abonelik oluşturabilmektedir.

HGS kart veya etiketinde yeterli bakiye olsa dahi ceza kesilmesi söz konusu olabilmektedir. HGS cihazlarındaki arıza gibi durumlardan kaynaklanan bu durumlarda kesilen cezaya itiraz etme hakkı bulunmaktadır. Eğer HGS kart veya etiketi hasar görmüşse cihaz okuyamadığı için ücret kesilmemekte bu da kaçak geçiş, geçiş ihlali olarak kabul edilmektedir. Eğer cezaya itiraz eder ve sizden kaynaklanan bir durum olmadığı ortaya çıkarsa itirazınız kabul edilmektedir. Cezaya itiraz dilekçe ile PTT şubelerine gerçekleştirilmektedir.

HGS İşlemleri Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

HGS İtiraz Dilekçesi Örneğine Erişmek İçin TIKLAYINIZ!

HGS Kaçak Geçiş Ödeme İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

HGS Kaçak Geçiş Sorgulama İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

HGS Bakiye Yükleme Yapabilmek İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK