Ana sayfa HGS - OGS Sorgulamaları HGS Kalan Bakiye

HGS Kalan Bakiye

0
PAYLAŞ

HGS otoyol ve köprü üzerinde geçişi hızlandırmak ve trafik yoğunluğunu azaltmak amacı ile geliştirilmiş otomatik bir uygulamadır. Araçların duraklama yapmasına gerek kalmadan HGS abonelikleri sayesinde edinmiş oldukları HGS kart ya da etiketler ile beraber kolayca geçiş yapabilmesine olanak sağlayan faydalı bir sistemdir. Sistemin uygulamaya başlandığı ilk tarihten bu yana HGS gişelerinde nakit para üstünden işlemler gerçekleştiriliyordu. Ancak bu durum gişelerde uzun kuyruklar yapılmasına ve istenenin aksine trafik sıkışıklığına çok daha fazla neden olması ile alternatif bir çözüm üretildi. HGS kullanmayı arzu eden araç sahipleri, geçişleri isteğe bağlı edinmiş oldukları HGS kart ya da araç camına yapıştırılmış olan HGS etiketleri sayesinde nakit paranın yarattığı uzun kuyruklardan tamamen kurtuldular. HGS kart ya da HGS etiketleri temin edildikten hemen sonra HGS anlaşmalı bankalar ya da PTT şubeleri üzerinden bakiye yükleme işlemleri yaparak sıkıntısız bir şekilde HGS’yi kullanmaktadır. HGS kart ya da etiketlerinin faydası ile beraber dikkat edilmesi gereken bazı hususlar yer almaktadır. Bunlardan en önemlisi ‘kalan bakiye’ problemidir. Otoyol ya da köprüleri rutin olarak kullanan araç sahipleri hesaplarında kalan bakiyelerinin miktarı konusunda dikkatli olmaları çok önemlidir. Aksi durumlarda bakiyenin yetersiz olduğu durumlarda geçiş sırasında bazı problemler ile karşılaşabilmektedir. Peki, bu sorunlar ile karşılaşmamak için HGS kalan bakiye nasıl takip edilir?

HGS Kalan Bakiye Nasıl Öğrenilir?

HGS hesabı üzerinde geçiş ücretini karşılayacak kadar bakiye yer alması zorunludur. HGS kart kullanan araç sahipleri gişe önünde bulunuyorken HGS cihazına kartı okutarak HGS kalan bakiyeyi öğrenebilir.

 

Bununla beraber, özellikle HGS etiketi kullanan araç sahipleri sahip oldukları HGS kalan bakiyelerini aşağıda verdiğimiz internet adresi bağlantısına tıklayarak giriş yaparak da öğrenebilmektedirler. HGS kalan bakiye sorgulama adına internet adresine giriş yaparak sağ üst kısımda bulunan ‘Müşteri Hizmetleri Giriş’ butonuna tıklayarak karşı tarafına çıkan sarı ekrandan şayet üye değilseniz ‘üye olun’ seçeneği ile üye olması gerekir.

Daha sonra ise, TC kimlik numarası, e-posta, oluşturulan şifreyi iki defa girerek ve son olarak güvenlik kodunu da internet sitesi üzerinde doğru bir şekilde kodlayarak ‘Üye Ol’ butonuna basıldığı zaman üyelik kaydınız alınmaktadır. Bu işlemin tamamlanması adına internet adresinden E-Posta adresinize gönderilmiş olan ‘Aktivasyon İletisini’ aktif duruma getirerek üyelik işlemi tamamlanmaktadır. Ancak dikkat edilmesi gereken bir husus bulunmaktadır. İnternet üzerinden girilen TC kimlik numarası HGS abone kaydı bulunuyorken kullanılan TC kimlik numarası ile örtüşmesi gerekir. Eğer şirket adına alınmış olan bir HGS aboneliği bulunuyorsa, bu durumda da şirketin ‘ Vergi Numarası’ girilmesi gerekmektedir. Bu konuda dikkat edilmediği takdirde üyelik işlemi tamamlanmaktadır.

Son olarak üyelik gerçekleştirdiğiniz e-posta ve şifre ile güvenlik kodunu girerek internet üzerinden kısa sürede giriş yapabilirsiniz. Bu üyelik ile beraber HGS geçişlerinin listesini ve HGS kalan bakiyenizi sorgulayıp kolayca öğrenebilirsiniz.

HGS Kalan Bakiyeyi Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK