Ana sayfa HGS - OGS Sorgulamaları HGS Kredi Yükleme

HGS Kredi Yükleme

0
PAYLAŞ

Hızlı Geçiş Sistemi ismi ile halk arasında HGS köprü ve otoban giriş çıkışlarında yer alan araç sürücülerine rahat ve hızlı bir geçiş kolaylığı sağlaması nedeni ile uygulanan bir otomatik sistem olarak yer alır. Geçiş noktalarında yer alan kameralı gişeler ile beraber araç sahiplerinin bulundurduğu kart ya da etiket aracılığıyla elektronik şekilde araç gişeden geçişi sırasında geçiş ücreti anlık olarak tahsilatı yapılır. Bu hızlı sistem ile beraber araçlar gişelerde beklemeksizin rahat bir şekilde yol almaya devam ederken trafiğin de seri bir şekilde akmasına neden olmaktadır. Fakat devamlı olarak HGS sistemini kullanan araç sahipleri bazı sorunlar ile karşılaşabilmektedir. Bunlardan en önemlisi ‘ kredi yükleme’ problemidir. HGS’nin devamlı olarak kullanımlarında araç sahipleri kalan bakiye miktarını (kredi) takip etmekte zorlanabilmektedirler. Geçiş esnasında kredi yetmediği durumlarda bazı sıkıntılar yer almaktadır. HGS kart ve etiketlerde geçiş ücretini karşılayacak bakiyenin yer alması zorunludur. HGS hesabında kredi sürekli olarak kontrol edilmesi gerekir. Aksi durumda ise, geçiş sırasında yeterli kredi yer almadığı durumlarda şayet 15 gün içerisinde gerekli miktar HGS kart ya da etiket hesabına yatırılmadığı zaman yapılacak olan geçişler için tebligat işlemi yapılmaktadır. Yeterli kredi yer almadan yapılan geçişlerde 15 gün içerisinde yükleme gerçekleştirilmemesi durumunda ücret 11 kat cezalı olarak ödenmektedir. İşte bu gibi riskli sorunlar ile karşılaşmamak için HGS kart ya da HGS etiket kredisi rutin olarak takip edilmeli ve güncellenmelidir. Peki, HGS kredi yükleme nasıl olur?

HGS Kredi Yükleme Nasıl Yapılır?

HGS kart ya da HGS etiketleri üzerinde HGS kredi yüklemesi HGS ile anlaşmalı bankalar aracılığıyla kolayca gerçekleştirilmektedir. İlk olarak anlaşmalı bankalardan birine müracaat yaparak bir HGS etiket veya kart sahibi olacaksınız. Daha sonrasında ise ilgili bankaya ‘otomatik talimat’ beyanı vererek, HGS bakiyenizin belli bir limitin altına düştüğü zamanlarda otomatik olarak limit güncellemesi gerçekleştirecek kişiyi limit takibi yapma probleminden de kurtaracaktır. Güncellenen tutar ise kişinin banka hesabı veya varsa kredi kartı üzerinden tahsil edilerek işlem tamamlanır.

 

Bir seçenek de SMS ile HGS kredi yükleme işlemidir. Turkcell Mobil Ödeme ile PTT’den almış olduğunuz HGS etiketlerine kredi yüklemeleri konusunda sadece SMS atarak hızlı ve kolayca yapabilirsiniz. Yükleme tutarınız faturalı hatlar adına Turkcell faturanıza yansımakta, faturasız hatlar için TL bakiyesinden düşmektedir. Her işlem için 50 kuruş SMS ücreti ile beraber 1,65 TL işlem ücreti alınmaktadır. Turkcell faturanıza yansımış olan HGS yükleme tutarına Hazine Payı ve ÖİV alınmamaktadır.

Öncelikle ‘yüklenmek istenen olan HGS No ya da Plaka No’ girilir. Yüklenecek miktar belirlendikten sonra, sırasıyla GSM numarası ile beraber Turkcell şifresi girilerek, son olarak ‘onaylıyorum’ butonuna tıklayarak HGS kredi yükleme tamamlanmaktadır.

PTT’nin online internet adresi üzerinden de HGS kredi yükleme gerçekleştirebilirsiniz.

Siteye üyelik gerçekleştirerek HGS kredi yükleme işlemlerinize hemen başlayabilirsiniz. Üye olunduğu takdirde ilk yüklemelerde hizmet bedeli ödemek zorunda kalmaya gerek yoktur.

Üye olmadan bakiye yükleme yapabilmek için; TC kimlik no, plaka, pasaport numarası ya da vergi numaralarından biri seçilir.

Seçenekler arasında biri ile devam edilir ve numarası girilir. Daha sonra ‘sorgula’ butonuna basılarak işleme devam edilir.

Gerekli bölümler dikkatli bir şekilde doldurularak, ‘ yükleme yap ‘ butonuna basılarak işlem bitirilir.

PTT’den HGS Kredi Yükleme Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Turkcell Online HGS Kredi Yükleme Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK