Ana sayfa HGS - OGS Sorgulamaları HGS Mi OGS Mi

HGS Mi OGS Mi

0
PAYLAŞ

Günümüzde aktif olarak kullanılmakta olan ve uygulamada olan iki çeşit otoyol geçiş şekli ve sistemi bulunmaktadır. Bu geçiş sistemleri hızlı geçiş sistemi (HGS) ve otomatik geçiş sistemi (OGS) sistemleridir. Hızlı geçiş sistemi ve otomatik geçiş sisteminin ortak yanları bulunmaktadır. HGS ve OGS’nin ortak yanı her ikisi de gişelerde durmaksızın geçiş hakkı sağlamaktadır. Otoyollarda ve boğaz köprüleri gişelerinde geçiş yaparken nakit ücret geçersizdir ve sadece HGS veya OGS ile geçiş sağlanmaktadır. Yazının devamında HGS mi OGS mi sorunuza cevap olabilecek bilgiler yer almaktadır.

HGS Nedir

Hızlı geçiş sistemi uygulamasında aracın ön camına kolay bir şekilde yapıştırılabilen HGS kart ve HGS etiketleri bulunmaktadır. HGS kart veya HGS etiketi kullanarak kartın veya etiketin üzerinde bulunmakta olan barkod ile geçiş alanlarında bulunmakta olan teknolojik okuyucular sayesinde hızınızı kesmeden, sıra beklemeden ve durmadan geçiş ücretinizi otomatik olarak ödeyebilirsiniz. Ancak geçiş esnasında bakiyenizin yetersiz olması ve kartınızda yeterli miktarda limit bulunmaması durumunda ise geçiş ihlali yapmış olursunuz. Sürücüler geçiş ihlali sorgulama işlemlerini internet üzerinden sorgulayabilmektedir. HGS sisteminde HGS etiketi kullanmayı tercih eden kişiler etiketin güneş etkisi ile ve başka sebeplerden ötürü yıpranmasından dolayı etiketin içerisinde limit olsa dahi mağduriyet yaşayabilmektedir. Çünkü yıpranmakta olan etiketlerin barkodları sistem tarafından okunamayabilir. Bu sebepten dolayı OGS sistemi HGS sistemine göre daha sağlam bir yöntemdir. HGS ücreti 5 TL gibi düşük bir ücret ile alınabildiğinden dolayı her sürücü kolay bir şekilde satın alabilmektedir. Gişelerden geçiş esnasında geçiş ihlaline uğramamak ve ceza yememek için kartın içerisindeki bakiye ve limit sürekli kontrol edilmelidir. Aksi durumda ise ceza yemeniz kaçınılmaz bir durum olacaktır.

 

OGS Nedir

Otomatik geçiş sisteminde gişelerde durmaksızın ve hız kesmeksizin geçiş yapılmaktadır. Ancak OGS sitemi kart veya etiket içermemektedir ve bu nedenle HGS sistemine göre çok daha güvenlidir. OGS sisteminde geçiş esnasında ücret tahsil edildiği zaman cihazdan ses gelmektedir. Ancak HGS sisteminde ücret tahsil edildiğinde herhangi bir ses gelmediğinden dolayı hem ödemenin gerçekleştiğinden emin olunamaz hem de sürekli limit sorgulaması yapılması gerekir. OGS kullanıcılarının bir diğer avantajı ise cezalı geçiş yapılmamı ise tüm geçişlerini %20 indirimli olarak gerçekleştirmektelerdir. Ayrıca gişelerde sıra beklemeksizin hızlı bir şekilde geçiş sağlayarak zaman kaybı ve trafik yoğunluğu ortadan kaldırılmaktadır. OGS sisteminden motosiklet grubunda yer alan araçların dışında her türlü araç faydalanabilmektedir. OGS bakiyelerinizin bitmesi veya bakiyenizin azalması durumunda HGS sisteminde olduğu gibi internet üzerinden hızlı ve kolay bir şekilde online olarak yükleme işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

HGS mi OGS mi sorusu kişiden kişiye tercihlere göre farklılık göstermektedir. HGS ekonomik fiyatı ile 5 TL karşılığında herkesin kolay bir şekilde sahip olabileceği bir uygulamadır. OGS ise HGS sistemine oranla daha güvenilir bir uygulama olarak bilinmektedir. Ancak son zamanlarda OGS sistem uygulamasının ortadan kaldırılacağı ve artık kullanılmayacağı haberleri gündeme gelmeye ve yaygınlaşmaya başlamıştır. Bu durumda ise vatandaşlar HGS mi OGS mi sorusuna cevap aramaya başlamıştır ve kararsızlıklar yaşanmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK