Ana sayfa HGS - OGS Sorgulamaları HGS Muhasebe Kaydı

HGS Muhasebe Kaydı

0
PAYLAŞ

Devletin en çok çözmeye çalıştığı alanların başında trafik sorunu yer almaktadır. Bunun için farklı sistemler geliştirmeye, yeni yol uygulamaları oluşturmaya ve çeşitli kolaylaştırıcı faaliyetler ile sorunu çözmeyi planlamaktadır. Geliştirilen yol uygulamalarından faydalanmak hepimizin hakkıdır. Genel olarak ülkemizde en büyük sorunların başında gelen trafik sorununu ortadan kaldırabilecek tüm girişimlerden faydalanabilmeyi hepimiz umutla beklemeye devam ediyoruz. Bu amaçla geliştirilen biri olan HGS kara yolları ve köprülerde, hızlı şekilde geçişe imkân sağlayan sistem olarak yer alır. HGS sistemi trafik içerisinde seyir halinde araçların HGS gişe bölümlerinden geçişleri esnasında HGS kart ya da HGS etiketleri aracılığıyla geçiş yapmalarını amaçlamaktadır. HGS sistemi nakit para ile geçiş durumuna imkân tanımamaktadır. Aksine HGS uygulamasından faydalanmak amacıyla bir HGS aboneliği yaptırmanız gerekir. Bu nedenle sürücülerin kara yollarında bulunan köprü ve otoyollarından indirimli şekilde geçişlere hak kazanması adına HGS aboneliği yaptırması önerilmektedir. Bu sayede normal geçiş durumuna göre % 20 indirimli geçiş hakkına sahip olabilirsiniz.

HGS sistemi sayesinde özelleştirilmiş kart ya da etiketler aracılığıyla uygulanır. İsterseniz bir HGS kartı alarak HGS gişe bölümlerinden geçiş sırasında kartı okutarak geçişi uygulayabilir dilerseniz HGS şeritlerinden geçiş sırasında araçların ön camına montajı yapılan ve otomatik olarak HGS cihazı ile ücretin tahsil edildiği HGS etiketlerini kolayca kullanabilirsiniz.

HGS sistemini kullanmak için ilk olarak bir HGS aboneliği oluşturmanız gerekir. Bu yüzden aboneliğin oluşturulması için tüm Türkiye’de yer alan PTT merkez ve şubelerine hemen başvurabilirsiniz. Bu başvuru yapılmadan önce sizlerden birer kimlik fotokopisi ve aracın ruhsat fotokopisini istemektedir. Belgeler tamamlandıktan sonra aboneliğiniz çok daha hızlı bir şekilde açılabilmektedir. HGS aboneliği ile beraber HGS kartına 15 TL HGS etiketlerine ise 5 TL ödeyerek hemen sahip olabilirsiniz. Bunun yanında aracın sınıfına göre belirlenmiş olan HGS geçiş ücretleri için ise aracınızın sınıfına göre belirlenmiş geçiş ücretinin bir aylık ödenmek istenen kısmını da yükleme yaparak aboneliğiniz tamamlayabilirsiniz.

 

HGS ücretlerinin gider kayıtları Kara yolları Genel Müdürlüğü’nün bünyesinde yer almaktadır. Boğaz köprüleri ve otoyollarda bu sistem uygulanmaktadır. Bu sistemi kullanan kişiler anlaşmalı bankalara başvurarak ödeme yapmakta ve sistemi kullanmaktadır. Bu şekilde ödeme yapıldığında ise banka tarafından verilen dekont ile belgelenmektedir.

Bu yazımız içerisinde sizlere boğaz köprüleri ve otoyollarda geçebilmek için için HGS sistemini kullanan kişilerin anlaşmalı bankalara ödemiş oldukları tutarların gider kaydedilip kaydedilemeyeceği ve KDV’sinin düşürülüp düşürülmeyeceği konusunu kısaca anlatacağız.

HGS Muhasebe Kaydı Nasıl Yapılır?

VUK’un 227. Maddesine göre ise mükelleflerin bu kanun içerisinde aksine hüküm olmadıkça üçüncü şahıslarla olan münasebet ve muamelelere ait olan kayıtlarını fatura veya fatura yerine geçen belgeler (ücretlere ait kayıt, serbest meslek makbuzu veya vesikalar ile diğer evrak ve vesikalar) ile tevsik etmeleri gerekir. HGS ücretleri için bankalar tarafından düzenlenen dekontlar VUK’da sayılan fatura ya da fatura yerine geçen belgeler arasında bulunmamaktadır. HGS muhasebe kayıtlarının ise hesap bildirim cetvelleri ve dekontların fatura ya da benzeri olarak kabul edileceği açıklanmıştır.

GVK’nın 40/1. Maddesine göre, ticari kazancın elde edilmesi ve devam ettirilmesi adına gerçekleştirilen genel giderlerin ticari kazanç durumunun safi tutarının tespitinde dikkate alınacağı hükme bağlanmıştır. Bu hükümlere göre ise, işletme aktifinde kayıtlı olarak bulunan ya da işletmeye dahil bulunan taşıtların boğaz köprüleri veya otoyol bölümlerinden geçişi için ödenen HGS ücretleri prensip olarak genel gider mahiyetinde yer alıp, ticari veya safi kurum kazancın tespitinde indirilecek gider olarak dikkate alınacaktır.

 

BİR CEVAP BIRAK