Ana sayfa HGS - OGS Sorgulamaları HGS Müşteri Hizmetleri İletişim

HGS Müşteri Hizmetleri İletişim

0
PAYLAŞ

HGS günümüzde aktif bir şekilde kullanılmakta olan bir geçiş sistemidir. Yani kısaca daha önceki yıllarda köprü ve otoyol geçişleri esnasında kullanılmakta olan ücretlendirme sisteminin teknolojik olarak değiştirilmiş şeklidir. Teknolojinin hızlı bir şekilde ilerlemesi ile birlikte günümüzde artık gişeler yerine radyo sinyalleri ile güçlendirilmiş olan cihazlar bulunmaktadır. Bu cihazlar ile Hızlı Geçiş Sistemi uygulamasında gişelerde durup beklemeye ve ödeme işlemi yapmak için sıraya girmeye gerek kalmamakta. HGS sisteminin işleyiş şeklinde; size ve aracınıza ait etiket ve kartlar ile ücret ödeme işlemi otomatik olarak kendiliğinden yapılmaktadır. Aracınızın ön camına yapıştırılmakta olan HGS etiketi ile kart birbiri ile bağlantılıdır. Kartınıza bakiye yüklemesi yaptığınız zaman HGS geçişlerinizde etiket otomatik olarak okunarak ödeme işleminiz kendiliğinden yapılmaktadır. Sistemin bu şekilde ilerleyişi hem vakit kaybını ortadan kaldırmakta hem de uzun ve sıkıcı işlem kuyruğunda beklemeye son vermektedir. Yapılan araştırmalara göre 2012 yılından beri kullanılmakta olan bu uygulamadan herkes memnun görünmektedir. Sizler için hazırlamış olduğumuz bu yazımızda HGS hakkındaki tüm detaylı bilgi ve HGS müşteri hizmetleri iletişim ekranı hakkında bilgileri sunmuş bulunmaktayız. Ayrıca yazımızın son kısmında HGS müşteri hizmetleri resmi sayfasına ait bağlantı adresine de ulaşım sağlayabilirsiniz.

HGS Hakkında Bilinmesi Gerekenler

HGS kartınızın içerisinde bulunmakta olan bakiye bazen geçiş sisteminden geçmek için yeterli miktarda olmayabilir. Bu gibi durumlarda 15 gün içerisinde kartınızda yeterli miktarda bakiye olması halinde ceza ücreti tarafınıza yansıtılmamaktadır. Ancak 15 gün içerisinde karta yükleme yapılmazsa geçiş ihlali cezası olarak kayıt altına alınmaktadır. İnternet ve teknolojinin ilerlemesi ile birlikte HGS geçiş ihlali yapıp yapmadığınızı öğrenmek çok daha kolaylaşmıştır. E-Devlet sistemi üzerinden ve HGS resmi sitesi olan müşteri hizmetleri sayfasından sorgulama işlemlerinizi kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

E-Devlet Sistemi Üzerinden Geçiş İhlali Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

 

İşlemlerinizi E-Devlet sistemi üzerinden gerçekleştirebilmek için bir E-Devlet şifreniz olması gerekmektedir. Eğer şifreniz yoksa maalesef bu sistem üzerinden işlemlerinizi gerçekleştiremezsiniz. PTT şubelerinden kimlik bilgileriniz ile birlikte 2 TL işlem ücreti karşılığında şifrenizi satın alabilirsiniz ve E-Devlet üzerinden işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Şifrenizi satın aldıktan sonra aşağıda verilmekte olan bağlantı adresine tıklayarak işlem yapacağınız sayfaya giriş sağlayabilirsiniz.

HGS Müşteri Hizmetleri Üzerinden Geçiş İhlali Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

HGS Müşteri Hizmetleri İletişim

HGS müşteri hizmetlerinin iletişim bilgileri şu şekildedir:

Telefon numarası: 444 17 88

HGS müşteri hizmetleri ile telefon numarasıyla iletişim kurabileceğiniz gibi aynı zamanda müşteri hizmetleri sayfasına üye olarak da aklınıza takılan tüm sorulara cevap bulabilir ve HGS ile ilgili tüm bilgiye ulaşabilirsiniz. Siteye üye olabilmek için müşteri hizmetleri resmi sayfasına giriş yapmanız gerekmektedir. Sayfanın bağlantı adresi yazının devamında bulunmaktadır. Sayfaya giriş yapabilmek için bağlantı adresine tıklayarak, açılacak olan yeni sayfa üzerinde sağ üst köşede bulunan Müşteri Hizmetleri Giriş seçeneğine basmanı gerekmektedir. Daha sonra açılan sayfadan üye ol butonuna tıklanması gerekmektedir. Ancak E-Devlet var ise E-Devlet şifresi ile giriş seçeneğini kullanabilirsiniz. İki seçenekten birini kullanarak sisteme giriş sağladıktan sonra müşteri temsilcileri ile iletişime geçerek sormak istediğiniz tüm soruları sorabilirsiniz. Ayrıca sıkça sorulan sorular kısmından başkalarının sorularını ve verilen cevapları da görebilirsiniz.

HGS Müşteri Hizmetleri Resmi Sayfası İçin TIKLAYINIZ! 

BİR CEVAP BIRAK