Ana sayfa HGS - OGS Sorgulamaları HGS Nasıl Yapıştırılır?

HGS Nasıl Yapıştırılır?

0
PAYLAŞ

Ulaşım denildiği zaman özellikle trafik ve uzun süre araç içerisinde mahsur kalarak beklemek gibi sıkıntılar ilk olarak akla gelmektedir. Özellikle kalabalık nüfuslu yerlerde aktif bir şekilde kullanılan geçitlerde bu gibi trafik sıkıntılarına daha çok rastlanmaktadır. Bu nedenle bu gibi sıkıntılı durumlara bir çözüm yolu bulabilmek amacı ile gerekli kurumlarca belirli düzenlemeler yapılmış ve daha da düzenlemeler yapılmaya devam edilmektedir. HGS olarak bilinmekte olan otomatik geçiş sistemi de bu yapılmakta olan düzenlemeler arasından sadece birisidir.

Otoban, köprü ve otoyollarda gişelerden geçiş sağlarken belirli miktarda ücretler ödemekteyiz ve bu ödeme eskiden elden para olarak tahsil edilirken 2012 yılından beri otomatik bir şekilde tahsilat işlemi kendiliğinden gerçekleşmektedir. HGS etiketi ile birlikte gişelerden geçiş sağlarken artık uzun kuyruklarda sıra beklemek zorunda kalmadan ve hızınızı kesmeden anında geçiş işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. HGS etiketinin araçlarda belirli bir şekilde kurallara uygun bir şekilde yapıştırılması gerekmektedir. Çünkü sistemde kameralardan algılanıp bakiyeden ücretin otomatik bir şekilde tahsil edilebilmesi için HGS numarasının görünür ve açık olması rahat okunabilmesi açısından gereklidir. Bu yazımızda sizlerle HGS nasıl yapıştırılır sorusunun cevabını paylaşacağız.

HGS Nasıl Yapıştırılır?

 

HGS etiketleri doğru yere yapıştırılmaması durumunda ücret tahsil edilemediğinden dolayı sürücüler kaçak geçiş yapmış sayılmaktadır. HGS etiketlerini satın aldığımız PTT şubelerinden ve gişe görevlileri tarafından etiketin nasıl ve aracın hangi kısmına yapıştırılması gerektiği hakkında gerekli bilgiler verilmektedir. Sadece bununla da kalmayıp bu konu hakkında hazırlanmış olan HGS kullanım kılavuzları da satın almış olduğunuz etiket ile birlikte verilmektedir. Tüm bunlara rağmen hala HGS etiketleri araçlarda gerekli olan yere doğru ve düzgün bir şekilde yapıştırılmamaktadır. Bu durum sonucunda da etiket düzgün bir şekilde yapıştırılmadığında aracın gişelerden geçişi esnasında etiket sistem okuyucu tarafından okunmadığın dolayı geçiş kaçak geçiş uyarısı vermektedir. Böyle bir durumla karşı karşıya kalmamak için etiketi dikkatli bir şekilde aracın iç ön camının ortasına okunaklı olarak yapıştırmanız gerekmektedir. Satın almış olduğunuz HGS etiketinin sistem tarafından rahat bir şekilde okunabilmesi için dikiz aynası ön cama monteli olan araçlarda aynanın bağlantı yerinden 5 santimetre, dikiz aynası tavana sabitlenmiş araçlarda ise 10 santimetre aşağıya ön camın orta bölümüne yapıştırılmalıdır. Düz camlı araçlarda ise ön camın alt kısmından 5 santimetre yukarıya camın ortasına denk gelecek şekilde yapıştırılmalıdır. Dikiz aynasının arkasına ve camın köşelerine yapıştırılan etiketler okunamamaktadır.

BİR CEVAP BIRAK