Ana sayfa PTT HGS Numarası İle Bakiye Sorgulama

HGS Numarası İle Bakiye Sorgulama

0
PAYLAŞ

Hızlı Geçiş Sistemi kısa ismi ile HGS, bilindiği üzere otoyol ve köprülerdeki yoğunluğu azaltmaya yönelik hızlı geçiş sisteminin adıdır. Bu sistem ile birlikte yaşanan yoğun trafik köprü ve şehir girişlerinde geçiş işlemini hızlı bir hale getirerek bu yollarda geçiş esnasında birikme olmadan geçiş ücretinin olabildiğinden daha hızlı şekilde alınmasını sağlamaktadır ve trafiğin daha hızlı bir şekilde ilerlemesini sağlayan bir sistemdir. Bu sistem üzerinde bluetooth yani uzaktan kontrollü bir sistem bulunmaktadır. Bu sistem size ait olan aracınıza monteli bir halde bulunan HGS çipinin içine belirlenen bir tutarın geçiş işlemi sırasında otomatik bir şekilde ücretin alınması sürecidir. Daha eski bir sistem olan KGS açılımı ile Kartlı Geçiş Sistemine göre çok daha hızlı bir sistemdir. KGS’de aracın yavaşlayarak gişeye gerince durması ve araç şoförünün kartını bastıktan sonra geçmesi söz konusu idi. Fakat oldukça uzun araç kuyruklarına sebebiyet verdiğinden dolayı HGS’ye geçilmesiyle birlikte çok daha hızlı geçiş yapılmaya başlandı.

HGS işlemleri PTT aracılığıyla ve Shell şubeleri üzerinden yapılmaktadır. HGS çipinizi PTT şubelerine veya bu işlemi yapan Shell şubelerine başvurarak sadece 6 TL karşılığında başvuru yaparak kolay bir şekilde temin edebilirsiniz. Toplam olarak 2 parça yapışkan etiketten oluşan bu çipin birisi aracın camına diğeri ise ruhsata yapıştırılmalıdır. Eğer sizin aracınızda yanlış bir araç sınıfına ait olan HGS çipi kullanılmış ise tüm sorumluluk araç şoförüne ait olarak belirlenir.

HGS çipleri üzerinde bulunan geçiş için yeterli olacak miktarda bakiyenin bulunması mutlaka gereklidir. Eğer HGS çipiniz üzerinde bir bakiye bulunmadığı halde geçiş işlemi yapmış iseniz ilk olarak tebligat işlemi yapılacaktır ve bundan 15 gün sonraya kadar içerisinde herhangi bir yükleme yapılmazsa araç üzerine, geçiş ücreti miktarının 10 katı kadar cezai yaptırım araç sahibinden alınacaktır. Bu yüzden ceza yüzünden mağdur olmak istemiyorsanız sürekli olarak HGS çipinizin içerisinde bulunan bakiyenizi kontrol ettirmelisiniz. Bu işlemi yapmak için bir kuruma veya farklı bir yere giderek sorgulama yapmanıza gerek yoktur. Bu işlem çok daha kolay bir hale getirilmiş ve artık HGS numarası ile bakiye sorgulama işlemlerinizi yapabilmek için herhangi bir PTT şubesine veya Shell şubesine gitmenize gerek kalmamıştır. Gerekli kontrol işlemlerinizi internet üzerinden online olarak kolay ve basit bir işlem şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

 

PTT HGS Numarası İle Bakiye Sorgulama Nasıl Yapılır?

HGS numarası kullanılarak bakiye sorgulama işlemleri için PTT resmi sitesinin yan kuruluşu olan www.hgsmusteri.ptt.gov.tr adresinden sorgulayabilirsiniz. Bu kuruma ait olan resmi internet sitesi üzerinden HGS numarası ve bakiye sorgulama işlemini yapabilmek istiyorsanız ilk olarak bu siteye üye olmanız gerekmektedir. İnternet üzerinden bağlanmış olduğunuz sitenin sağ üst bölümünde Müşteri Hizmetleri Giriş sekmesi bulunmaktadır. Bu sekmeyi seçerek işleminize başlayabilirsiniz.

Bu sistem üzerine üyeliği bulunmayan üyelerin Üye Olun butonunu tıklayarak üyelik bilgilerini girmeleri ve hemen arkasından işlemlerine başlamaları gerekmektedir. Üyeliği bulunan kişilerse direk olarak giriş işlemini yapabilir ve HGS no ile bakiye sorgulama işlemlerini sisteme üyelik bilgileriyle birlikte giriş yaptıktan sonra güvenli bir şekilde tamamlayabilirler.

HGS Numarası İle Bakiye Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

E-Devlet HGS Numarası İle Bakiye Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-Devlet kapısı üzerinden HGS numarası ile bakiye sorgulama işlemi yapılabilmektedir. Fakat bu işlem için bir E-Devlet şifresi temin etmek gereklidir. E-Devlet şifrenizi size en yakın PTT şubesinden kimlik bilgilerinizle birlikte sadece 2 TL karşılığında kolay bir işlem ile elde edebilirsiniz. Daha sonrasında www.turkiye.gov.tr adresine giriş yapmanız gereklidir.

İnternet sayfası üzerinden bu menünün sol kısımdan e-Hizmetler bölümünün hemen ardından ekrana gelen sorgulama işlemleri üzerinden P harfine gelerek PTT başlığının altından “Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) Hesap Bilgileri Sorgulama” butonuna tıklayabilirsiniz. Butona tıkladıktan hemen sonra ilk olarak “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonunu tıklamalısınız.

Bu sistem üzerinden gerekli boşluklara sırasıyla T.C kimlik numarası ve PTT şubesinden temin ettiğiniz E-Devlet şifrenizi doğru ve eksiksiz olarak girerek “Sisteme Giriş Yap” butonunu tıklayınız. Bu şekilde E-Devlet kapısı üzerinden basit bir şekilde HGS numarası ile bakiye sorgulama işleminizi güvenli bir şekilde tamamlamış olacaksınız.

HGS Numarası İle Bakiye Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK