Ana sayfa HGS - OGS Sorgulamaları HGS Online Ödeme

HGS Online Ödeme

0
PAYLAŞ

Köprü ve otobanlar üzerinde yenilikçi bir geçiş sistemi olarak bulunan Hızlı Geçiş Sistemi (HGS); üzerinde HGS logosu ile beraber yer alan geçişler yapıldığı zaman % 20 indirimle geçiş imkanı veren bir uygulamadır. Hızlı Geçiş Sistemi, gişe üzerinde geçiş ücretlerinin hızlı ve kolay bir şekilde ödenebilmesini sağlamak amacıyla oluşturulmuş bir uygulama olarak bulunur. Ücretli otoban ve köprü üzerinde, HGS’ye ya da OGS’ye ait bölümler bulunur, üst kısmında HGS simgesi yer alan gişeler geçilmektedir. Bu gişe içerisinde geçerken aracınızla dur – kalk yapmaya gerek kalmadan geçiş yapabilirsiniz. Bu geçişleri sunulmuş olan iki seçenek ile yapabilirsiniz. Bu seçenekler HGS kart ya da HGS etiket olarak sunulmaktadır. Dilerseniz HGS kartını anlaşmalı olarak bulunan Opet ya da Shell istasyonları, PTT tüm şubeleri ve bankalar üzerinden çok kolay ve hızlı bir şekilde edinebilirken, HGS etiketini ise edinmek süreci ise biraz daha zor olmaktadır. Bunun için ilk olarak toplamanız gereken bazı belgeler vardır. Bunlar aracınızın ruhsatı, aracın sahiplerinin kimlik fotokopisi ile şahsen yapılmaktadır. Tüm belgeler toplandığı zaman PTT şubelerinden kayıt yaptırarak HGS etiketine kolayca sahip olabilirsiniz.

HGS etiketini araçlarınızın ön camına yapıştırmanız gereklidir. HGS gişesi üzerinden geçerken geçiş ücretinin alınıp alınmadığını, HGS gişesi üzerinden elektronik ekrandan bakarak kolay bir şekilde anlayabilirsiniz. HGS etiketinizi ya da HGS kartınızı alırken, araç sahiplerine etiketin ya da kartın kullanımına ilişkin bir Kullanım Kılavuzu verilmektedir. Bu kılavuzdan faydalanarak etiket ve kart kullanımına ilişkin bilgiler kolayca edinilmektedir. HGS geçiş ücretlerinin tahsil işi birçok alanda farklılık göstermektedir. Boğaz köprüsü üzerinde geçiş ücretleri HGS gişelerden geçilmesi sırasında etiket ya da karttan tahsilat yapılmaktadır. Otoyollarda ise durum daha farklı olmaktadır. Otoyola giriş yaptığınızda gişeden geçme sırasında giriş bilgisi ve HGS etiket ya da kartınıza ait bilgiler kayıt altına alınarak ve gidilen yolun uzunluk durumuna göre ücretlendirilen geçiş ücreti otoyoldan çıkışınızda etiket veya karttan kolayca alınmaktadır. Bu nedenle otoyola girerken ve de otoyoldan çıkış sırasında HGS gişelerinin kullanılması gerekmektedir. HGS kart ya da HGS etiketlerin etkin kullanımı konusunda rutin bakiye yükleme ve ödeme faaliyetlerinin yapılması gerekir. Peki, HGS online ödeme işlemi nasıl yapılır?

HGS Online Ödeme Nasıl Yapılır?

 

HGS kart ya da HGS etiketlerinizin bakiye işlemleri konusunda anlaşmalı bankalardan otomatik ödeme talimatı ile beraber ödeme faaliyetlerinizi yapabilirsiniz. Bunun için anlaşmalı bir bankaya başvurmanız gerekmektedir. Banka aracılığı ile başvurunuz alınıyor ve bir HGS kartı verilmektedir. Bu kart ile beraber bir de kart üzerinde ait banka hesabı açılmaktadır. Eğer aynı banka üzerinde zaten bir hesabınız var ise de o kart ile ilişkili olmaktadır. Daha sonra otomatik ödeme talimatı beyanı karşılığında kart ve hesabınız aktif ediliyor. Belirlenen limitlere düşen bakiye banka tarafından otomatik şekilde doldurulmakta ve bu bakiye yükleme uygulamasının ücreti de sizin banka hesabınıza yansıtılmaktadır. Sonuç olarak o hesaptan ücretin tahsili yapılır.

Diğer bir ödeme yöntemlerinden bir tanesi de PTT şubeleri aracılığıyla yapılmaktadır. Örnek vermek gerekirse HGS etiket ya da kartınızda bakiye bulunmuyorken geçiş yapıp ceza almış iseniz 15 iş günü içerisinde herhangi bir PTT şubesi üzerinden geçiş bedelinizi ödemeniz gerekmektedir. Aksi durumda ise ödeme süresi geçirildiği zaman geçiş ücreti 11 kat cezalı şekilde ödemek zorunda kalınmaktadır.

Son olarak alt bölümde yer alan linkte verilen listede tüm Türkiye’de HGS kart veya HGS etiket bakiye dolum ve ödeme yapabileceğiniz anlaşmalı olarak bilinen Shell istasyonlarında işlemlerinizi yapabilirsiniz. HGS online ödemelerinizi yapmak için de size vermiş olduğumuz linke tıklayınız. HGS online ödeme için açılan internet adresine üyeyseniz E-Posta adresi ile beraber şifrenizi giriniz. Karşınıza gelmiş olan sayfada HGS online ödeme işini gerçekleştirebilirsiniz. HGS online ödeme için üye olmak isterseniz Hemen Üye Ol sekmesine tıklayabilir ve üyeliğinizi tamamlandıktan sonra HGS online ödemenizi yapınız.

HGS Ödeme Yapabileceğiniz Anlaşmalı Shell İstasyonları İçin TIKLAYINIZ!

HGS Online Ödeme Yapabileceğiniz PTT Şubesi İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK