Ana sayfa HGS - OGS Sorgulamaları HGS Para Cezasına İtiraz

HGS Para Cezasına İtiraz

0
PAYLAŞ

Gişelerdeki trafik sıkışıklığına önlem almak adına HGS yani Hızlı Geçiş Sistemi geliştirilmiştir.  Bu sisteme göre sürücüler otoban ve köprülerden geçerken gişelerde bekleme yapmaksızın direk geçecekledir. Ödemeler kart ya da araçlara yapıştırılan etiketler üzerinden yapılır. Geçiş esnasında bu kart ya da etiket okunarak talep edilen ücret sürücülerin anlaşmalı oldukları banka kartlarından ya da akıllı cep telefonu aracılığıyla faturalarına yansıtılarak ya da kontürlerinden düşülerek yapılır.

HGS geçişleri sırasında bazı durumlarda bakiye yetersizliğinden kaynaklı ya da sitem hatalarından kaynaklı ceza ihlalleri olabilir. Bu durumda plaka bu ihlaller için kaydedilir ve ceza işlemi aracın plakası üzerine yansır. Cezayı zamanında ödemek önemlidir. Ödenmediği Takdirde 11 kat kadar faizli işlemle karşılaşırsınız ve daha çok ceza ücreti ödemek durumunda kalabilirsiniz.

Bakiye yetersizliğinden dolayı sizden kaynaklı hatalardan dolayı ceza ödeme işlemi sürücüler tarafından kabul edilirken sistemde kaynaklı cezalar ve sizden kaynaklım olmayan hatalarda sürücülerin itiraz hakkı vardır. Bu gibi durumlar için HGS para cezasına itiraz yapılabilir. Böylece sürücüler mağdur olmamış olurlar.

 

HGS Para Cezasına İtiraz Nasıl Yapılır?

HGS geçişleri sırasında sizden kaynaklanan hatalardan dolayı ceza ihlali aldığınız durumlar için sorgulama yaparak borcunuzun miktarını öğrendikten sonra gerekli yerlere borcunuzu ödemeniz gerekir. 15 günlük zaman içinde ödenmeyen borçlar 11 katı ceza olarak size döner. Bu süre içinde borcunuzu öderseniz cezadan kurtulursunuz. Aksi takdirde faizli bir şekilde borcunuzu ödemek durumunda kalabilirsiniz. Bu borcu anlaşmalı bankalar aracılığı ile ya da PTT şubelerinden ödeyebileceğiniz gibi online olarak ta ödeyebilirsiniz.

Bazen teknik hatalardan dolayı sistem bakiyeniz olsa dahi kartınız ya da etiketinizi okumayabilir ve farkında olmadan ceza ihlali almış olabilirsiniz. Bu açıdan bu durumda mağdur olmamak için HGS sorgulama işlemini sık sık yaparak ceza ihlali alıp almadığınızı öğrenmeniz gerekir. Bakiyenizden emin olduğunuz halde ceza ihlali almışsanız borca itiraz etme hakkınız vardır. Ceza aldığınız tarihte kart ya da etiketiniz o tarihte bakiyenizin olup olmadığını PTT şubesi ya da anlaşmalı bankalardan öğrenebilirsiniz. Bundan sonra yapmanız gereken itiraz dilekçesi hazırlamaktır. Aşağıdaki linke tıklayarak itiraz dilekçesine ulaşabilirsiniz. Gereken kısımlar doğru bir şekilde doldurulduktan sonra ilgili mahkemeye dilekçeniz iletilir. Mahkeme sizi haklı bulursa itirazınız kabul edilir ve sizden kesilen para en kısa zamanda geri iade edilir. Böylece haksız yere yanlışlıkla kesilen paranıza tekrar sahip olursunuz.

HGS Para Cezasına İtiraz Dilekçesi İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK