Ana sayfa HGS - OGS Sorgulamaları HGS Plaka Değiştirme

HGS Plaka Değiştirme

0
PAYLAŞ

Hızlı Geçiş Sistemi ismiyle bilinmiş olan HGS, köprü ve otoban giriş çıkışlarında bulunan sürücülere çok daha rahat ve hızlı bir geçiş kolaylığı sağlanması için uygulanan bir otomatik uygulamadır. HGS geçiş ücretinin alınabilmesi, geçiş noktaları üzerinde bulunan gişeler ile beraber araç sahiplerinin bulundurduğu kart ya da etiket aracılığıyla elektronik şekilde araç gişe üzerinden geçerken geçiş ücreti anlık olarak tahsilatı yapılmaktadır. Gişelerde yer alan antenler vasıtasıyla araç üzerindeki etiketlerin anten tarafından algılanabilmesi ve bu etiket üzerinde tanımlı olarak bulunan hesaptan tahsil edilmesi ile sağlanmaktadır. Sistemin sahip olduğu akıllı kameralar ile beraber gişe geçişlerinde aracın 4 farklı açıdan aracın resmini alarak sınıf ve plakasını belirlemektedir. Bu hızlı sistem ile beraber araçlar gişelerde beklemeksizin çok daha rahat bir şekilde yol alırken, yol üzerinde trafiğin de seri bir şekilde akmasına olanak sağlayabilmektedir.

HGS Plaka Değiştirme Nasıl Yapılır?

HGS etiketi almak istendiği zaman araç ruhsatı, ehliyet ya da araç sahibinin kimliği ile birlikte başvuru yapılabilmektedir. HGS geçiş kartı konusunda ise sadece 5 TL’lik bir ödeme yaparak PTT şubelerinden satın alınmaktadır. Bunun yanında pek çok anlaşmalı HGS veren bankalar, otomatik şekilde ödeme talimatı verme beyanı ile beraber bu kartı ücretsiz şekilde vermektedir. HGS devir yapılabilen bir uygulama olmamaktadır. Araç sahibi kendi kimliği ile beraber araç ruhsatı ve ehliyetiyle birlikte şahsen başvurup abonelik alabileceği bir uygulama olarak bulunur. Bu abonelik aracın plaka numarası üzerinden oluşturulur. Bu nedenle HGS aboneliği, bir araç satışı işinde ya da alımında araç sahibinin HGS aboneliğini iptal etmiş olmalıdır. Çünkü araç alım ya da satış işlemlerinden HGS plaka değiştirme uygulanmamaktadır. HGS plaka değiştirme bulunmadığından eğer yeni alınan araç üzerine iptal edilmemiş HGS aboneliği bulunuyorsa yeni abonelik alınamayacaktır.

 

HGS plaka değiştirme olmamasından dolayı araç sahibi devir faaliyetleri sırasında HGS etiket aboneliğini iptal ettirilmesi gerekir. HGS plaka değiştirme gerçekleşmemesi nedeni ile sahip olduğu etiketi de araç üzerinden sökülmekte, HGS aboneliğini tamamen sonlandırmış bir durumda aracı satışa sunmalıdır. Yeni alıcı da aracı alması sırasında HGS aboneliğinin iptal edildiğinden emin olması gerekir. Bu bilgiyi HGS resmi adresinden plaka numarası ile sorgulama gerçekleştirerek çok hızlı ve kolay bir şekilde teyit edilmektedir. Aboneliğin iptalinden emin olduktan hemen sonra, yeni araç alıcısının kimlik ve ruhsatı ile beraber ismine kayıtlı bir HGS etiketi almaktadır. Bu konu ile ilgili istisnai birkaç durum yer almaktadır. Birden çok araca sahip olarak bulunan şirket sahipleri veya şahısları, her araç için ayrı ayrı abonelik açma probleminden kurtarmak adına HGS yeni bir sistem ile kişilerin bu problemlerini gidermeye çalışmaktadır. Bu yeni sistem ile beraber 5 araca kadar şahsın tek abonelik alabilmesine fırsat verilmektedir. Bu sayede tek bir HGS kart ile beraber şahıs tüm araçlarını rahatlıkla kullanılmaktadır. Bir diğer güzel uygulamalardan bir tanesi ise şahıs aracında kullandığı etiketi “aynı sınıf” araç eşleşmesini sağlamak kaydı ile adına kayıtlı olarak bulunan başka bir araçta da kullanabilmektedir. HGS plaka değiştirme ile ilgili yer alan bilgiler için aşağıdaki linke tıklayarak kolayca ulaşabilirsiniz.

HGS Plaka Değiştirme İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK