Ana sayfa HGS - OGS Sorgulamaları HGS’DEN Kaçak Geçiş

HGS’DEN Kaçak Geçiş

0
PAYLAŞ

2013 yılında KGS geçiş sistemi yerine Türkiye’de Hızlı Geçiş Sistemi kullanılmaya başlandı. Otoyol, köprü giriş çıkışlarında oluşan uzun trafik kuyruklarının azalmasına yardımcı olan bu sistem kısaca HGS olarak tanımlanmaktadır. Bu sistem sürücülere otoyol, köprü geçişlerinde duraksama yapmadan ödemelerini gerçekleştirme imkanı sağlamaktadır. Araçların ön camına yapıştırılan HGS etiketi, geçişler esnasında HGS sistemi kameraları tarafından okunarak sürücülerin bakiyelerinden durmaksızın ödeme yapmalarını sağlamaktadır. Henüz HGS kartı ve etiketi edinmemiş araç sürücüleri, tüm PTT şubelerinden kimlik ve ruhsat bilgileri ile başvurularını gerçekleştirerek 5 TL ücretle HGS etiketine, 15 TL ücretle HGS kartına sahip olabilmektedir. Öte yandan HGS kart – etiketi sadece PTT şubelerinden değil, anlaşmalı bankalar ve otoyol, köprü geçişlerinde bulunan satış noktalarından da alınabilmektedir. Anlaşmalı bankalardan alındığında otomatik ödeme talimatı verilmesi durumunda ücretsiz kart ve etiket edinme şansı da yakalanabilmektedir. HGS kart – etiket başvurusunu gerçekleştirirken dikkat edilmesi nokta, kimlik sahibi ile ruhsat sahibinin uyuşması konusudur. Aksi bir durum söz konusu olduğunda başvuru onaylanmayabilir.

HGS’DEN Kaçak Geçiş Sayılan Durumlar

Köprü geçişleri ve otoyollarda kullanılan HGS sistemlerinden geçiş esnasında HGS kart – etiketinizde yeterli bakiyenin bulunması gerekmektedir. Aracınız üzerinde HGS etiketi yoksa, HGS kart – etiket sahibi değilseniz veya kartınızda yeterli bakiye olmadığında geçiş yaptığınız zaman HGS kameraları tarafından kaçak geçiş olarak kaydedilirsiniz. HGS geçişleri esnasındaki bu kaçak geçişler Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından cezai işlem ile cezalandırılmaktadır. Kanunla düzenlenen bu cezai işleme göre, HGS’DEN kaçak geçiş yapan sürücü, 10 katı cezayı ödemek zorundadır. Ceza kesim tarihinden sonra 15 gün içinde ödeme gerçekleşmezse, cezaya faiz de işlemektedir. Kişilerden kaynaklanan nedenlerle kesilen bu ceza, bazı durumlarda sistem kaynaklı sorunlar nedeniyle de kesilebilmektedir. Bu gibi durumlarla karşılaşan sürücüler için 7 gün cezaya itiraz süresi uygulanmaktadır. Etiketin ön cama yanlış yapıştırılması, aracın camında filtre bulunması gibi çeşitli sebepler sonucunda HGS etiketi okumayabilmektedir. Kişilerin bu gibi sorunlarla karşılaşmamak için etiketi ön cama dikkatli ve doğru bir şekilde yapıştırması gerekir. Ortaya çıkan sorunlar karşısında araç sahiplerinin PTT şubelerine başvurularını gerçekleştirmesi gerekmektedir.

 

HGS noktalarından geçiş esnasında HGS sistemi sizi kaçak geçiş olarak kaydederse, bu durumda hakkınızda cezai işlem uygulanmaktadır. Bu yanlış kesilen cezanın farkına varmadığınızda haksız duruma düşebilirsiniz. Kişiler PTT Müşteri Hizmetlerine ait resmi web sitesi üzerinde bulunan HGS kaçak geçiş sorgulama sisteminde plaka ve istenilen gerekli bilgiler ile sorgulamayı yaptırabilir. Haklarında herhangi bir ceza olup olmadığını öğrenebilirler. Haklı olduğunuz durumlarda detaylı bir dilekçe yazarak cezaya olan itirazlarınızı yetkili mercilere iletebilirsiniz. Ayrıntılı bir şekilde hazırladığınız dilekçe, aynı zamanda işlemlerin hızlanmasına da yardımcı olmaktadır. Eğer bir HGS cezası itiraz dilekçesi yazmak istiyorsanız adınız soyadınız, TC kimlik numarası bilginiz, telefon numarası ve adres bilgileriniz, dilekçenizin konusu, tebligat tarihi gibi tüm bilgilerin yer alması gerekmektedir. Ayrıca dilekçenizde hakkınızda kesilmiş olan HGS kaçak geçiş cezasının neden hatalı olarak kesildiğini de açıklamanız gerekmektedir. Bu dilekçe ile cezanızın iptal edilmesini talep edebilirsiniz. Hazırladığınız dilekçenin, ihlal nerede gerçekleştiyse oranın Sulh Ceza Mahkemesi’ne iletilmesi gerekir. Eğer itiraz dereceniz haklı bulunur ve kabul edilirse cezayı ödemek zorunda değilsiniz. Fakat dilekçeniz kabul edilmediği taktirde hakkınızda kesilen kaçak geçiş cezasını en kısa zamanda ödemeniz beklenmektedir.

HGS kaçak geçiş ile ilgili tüm şikayet veya isteklerinizi hgs@kgm.gov.tr e-posta adresine e-posta yoluyla iletebilir, 0 850  460 60 numaralı telefonlardan da iletişime geçebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK