Ana sayfa Ceza Sorgulamaları Hız Sınırı İhlali Cezası

Hız Sınırı İhlali Cezası

0
PAYLAŞ

Karayolları Trafik Kanunu tarafından araçların hız limiti, karalları için 90 km, otoyollar için 120 km olarak belirlenmiştir. Aynı zamanda trafiğe çıkan araçların tipine göre de en az ve en çok hız limitleri bulunmaktadır. Trafik kuralları arasında en sık ihlal edilen kural, hız limitidir. Kanunlar tarafından belirlenen hız limitini aşan sürücülere, hız sınırı ihlali cezası uygulanmaktadır. Karayolları tarafından yasalar ile belirlenen hız limitlerinin yanı sıra, yol kenarlarına konulan trafik levhaları ile de bu yol için belirlenen hız limiti konusunda sürücüler uyarılmaktadır.

Hız sınırları seyir edilen yol, aracın genel özellikleri gibi etkenlere göre de değişkenlik gösterebilmektedir. Bu nedenle farklı yerlerde farklı hız sınırları ile karşılaşılmaktadır.

 

Peki Hız Sınırı Nasıl Hesaplanır?

Trafikte seyir halinde olan araçların, hız sınırını ayarlarken dikkate almaları gereken önemli noktalar bulunmaktadır. Birçok araç sürücüsü günümüzde hız limitini belirlemek ve hız sınırı ihlali cezası ile karşılaşmamak için araçlarda kullanılan hız sabitleyici, hız düşürücü cihazları kullanmaktadır.

Bir aracın bir yerden bir yere varış mesafesi ve süresi göz önüne alındığında aracın hızı ortaya çıkmış olmaktadır. Buna göre kişinin belirlenen hız sınırını aştığı veya aşmadığı da rahatlıkla anlaşılmaktadır.

Hız Sınırı İhlali Cezası Ne Kadardır?

Kanunlara göre araçların seyir halinde belirlenen hız sınırını %10 ve %30 oranında aşmaları yasaklanmıştır. Bu kuralı ihlal ettiği tespit edilen araç sürücülerine 206 TL idari para cezası uygulanmaktadır. Peşin ödenen cezalarda ceza indirimi uygulanmaktadır. Hız sınırını ihlal eden sürücülere para cezasının yanı sıra 10 puan ceza puanı verilmektedir. Bu durum 1 yıl süre ile 5 kez tekrarlandığında kişinin ehliyetine el konulmaktadır. Kişi ehliyetini psiko-teknik test sonucunda verilen rapora göre geri alabilmektedir.

Hız sınırı ihlali cezasına maruz kalmamak için sürücüler şehir için ve otobanlardaki hız limitlerinden haberdar olmalı ve bu kurala uymaya özen göstermelidirler. Hız sınırlarına uymak hem trafik güvenliğinin sağlanması hem de kişilerin trafikte istenmeyen kazalarda can ve mal kaybına uğramaması için büyük önem taşımaktadır.

BİR CEVAP BIRAK