Ana sayfa Plaka Kodları İl Plaka Kodları

İl Plaka Kodları

0
PAYLAŞ

Teknolojinin hızlı bir şekilde gelişmesinden ve ilerleme sağlamasından sonra ulaşım sektörü de gelişmiş, kişisel araçlar gün geçtikçe daha da artış göstermeye başlamıştır. Bu yüzden her kişiye ya da her şehirden farklı kişilere ait benzer araçlar günden güne artış göstermektedir. Bu araçların birbirinden ayrılması ve alım satım işlemlerinde, kayıp veya çalıntı vakalarında, trafiğe çıkabilme izinlerinde her araca ait olacak olan ayrı bir kimliğe ihtiyaç duyulmuştur. Bu kimlikler araçlar fabrikadan çıkarken ilk üretimde şase numarası olarak her ne kadar araçlara verilmiş olsa da trafik üzerinde seyir halinde iken de gözle görülebilir kimliklere de ihtiyaç duyulmuştur. Bu durumda düşünülen ve geliştirilen fikir ise araç plakaları olarak belirlenmiştir. Araçların plakaya sahip olması artık kontrol edilebilir ve güvenliği sağlanabilir bir trafik sistemi oluşmasına büyük ölçüde yardımcı olmuştur. İl il trafiğin ve araç sayılarının daha da artış göstermesinden sonra ise araç plakalarının il il de ayrılmalarına karar verilmiştir. Bu kararla birlikte artık her şehir kendine ait bir plaka koduna sahip olacaktır.

İl Plaka Kodları Nelerdir?

Türkiye’de yer almakta olan il plaka kodları 1962 yılındaki yönetmelik kararı ile il isimlerinin alfabetik olarak sıralanmasından sonra araçların plakalarında yer alacak olan ilk iki hanenin hangi ile bağlı olduğunu gösteren değerler şeklinde kullanılmasına karar verilmiştir. O dönem içerisinde ülkemizde 67 il olduğundan A harfinden Z harfine kadar alfabetik olarak sıralanmış ve şehirlere ait il plaka kodları verilmiştir.

 

Başlarda 67 olan il sayımızın artmasından sonra il plaka kodlarında alfabetik olma özelliği kaybolmuştur. Çünkü sonradan farklı zamanlarda il olan şehirlerimiz olmuş ve bu şehirleri de alfabetik olarak sıralanması imkansız hale gelmiştir. Bu yüzden 67 olan il plaka kodlarından sonra şehirler il olma sırasına göre plaka değerlerine sahip olmuşlardır.

BİR CEVAP BIRAK