Ana sayfa Ceza Sorgulamaları İmar Para Cezası

İmar Para Cezası

0
PAYLAŞ

Bu makalede siz değerli okurlar için imar konusu ile ilgili bilgiler ve imar para cezası ile ilgili bilgiler de aynı zamanda sunulacaktır. Bu konularda sizler için bilgilendirici ve faydalı olacağınız umduğumuz bilgileri sizlerle paylaşacağız.

İmar para cezası konusunda hesaplama yapacağınız resmi bir internet sitesi üzerinden çok kısa süre içinde çok fazla beklemeden ceza hesaplamasının yapıldığını göreceksiniz. Yazının sonunda yer alan linke tıklayarak bu konu hakkında çok daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

İmar Nedir? Ne İşe Yarar?

 

İmar cezası konusundan önce imar ne demek bunun üzerinde duralım ve bu konu hakkında açıklama yapmaya çalışalım: İmar; sözlük anlam olarak yapmak, tamir etmek anlamlarına gelmektedir. Belediye  ya da buraya bağlı kurum ve kuruluşlara ait olan araziler üzerinde düzenleme yapılması, kimseye ait olmayan ıssız olarak tanımlanmış olan bu yerlerde çalışma yapılması, buralarının onarılması ve yapılandırılmasıdır.

İmarlı arsa terimi ise üstünde yapı yapma izni bulunan arsa anlamına gelmektedir. İmarlı arsa üzerine yatırım yapmak ta değerlidir. İmarlı olan arsa diğer arsalara göre çok daha değerli olan arsalardır. Yatırım amaçlı imarsız arsalar genelde daha uygundur. İmarı olmayan arsa üzerine her hangi bir yapı yapılması yasaktır. Arsanın ne kadar değerli olduğu imar durumuna göre belirlenir. Buna göre değer kazanmaktadır.

İmar ve imarlı arsa bilgisinden sonra imar durumu hakkında da kısaca sizleri bilgilendirmeye çalışalım; İmar durumu, herhangi bir arsa ya da bölgenin imar planı ve imar yönetmeliğine göre nasıl kullanılacağının sınırlarını göstermekte olan belge demektir. Bulunulan arsanın imar planlamasına uygun olup olmadığını anlamak için imar durumuna bakmanız yeterli olacaktır.

İmar Durumu Ne İşe Yarar?

İmar durumu yukarıda da bahsettiğimiz gibi bir arsanın imar planlaması ve yönetmeliğine uygunluğunu gösterir. Buna göre sözü edilen arsanın yapılanma koşulları, bu koşullara uygunluk dereceleri, teknik şartları, arsa üzerinde ne kadar bina yapılması gerektiği, yapının taban durumu, bahçe ve kapalı alan genişliği gibi durumlarının incelenmesiyle sözü edilen arsa hakkında ayrıntılı bilgi edinilir.

İmar Para Cezası Hesaplama İşlemi Nasıl Yapılır?

İmar ve imar durumlarından sonra imar para cezası hesaplama işlemleri hakkında ayrıntılı bilgi almak için altta yer alan linke tıklamanız yeterlidir. Bu sayfada imar para cezası nasıl hesaplanır bu konu hakkında size ayrıntılı olarak bilgiler verilmektedir. Resmi internet sitesinden bu konu hakkında detaylı bilgiler edinmeniz mümkün olmaktadır.

Linke tıkladığınızda karşınıza form çıkacaktır. Formda bir takım bilgiler yer almaktadır. Belediyenin adı, tespit tarihi, düzenleyen ait isim, soy isim, unvan bilgileri, il ilçe mevki durumu, parsel, adres bilgiler gibi bilgiler yer alır. Bu bilgiler tamamlandıktan sonra yapının imara aykırılık nedeni, sınıfı, gurubu, niteliği gibi bilgiler yer almaktadır. Bu bilgiler de doğru bir şekilde doldurulduktan sonra sorgula işlemi yaparak rapor yazan kısma tıklamanız gerekir. Burada imar para cezası ile ilgili bilgileri görebilirsiniz.

İmar Para Cezası Hesaplama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK