Ana sayfa Ceza Sorgulamaları İş Kazası Bildirmeme Cezası Sorgulama

İş Kazası Bildirmeme Cezası Sorgulama

0
PAYLAŞ

İş kazası bildirmeme cezası sorgulama dahilinde 2015 yılı içinde yeni uygulamalarla birlikte işverenlerin iş kazası bildirmeme durumlarına dair azaltmalar amaçlanmıştır. Bu yazımızın içeriğinde sizlere iş kazası bildirmeme cezası sorgulama işlemlerinizi nasıl yürütebileceğiniz hakkında bilgiler vereceğiz. Verdiğimiz bu bilgilerin yardımı ile olası bir iş kazasında işverenlerin bildirim verememesi durumlarında karşılaşacakları durumlar hakkında bilgiler alabilirsiniz.

İş kazası bildirmeme cezasını hakkında bilgi vermek istersek, işveren tarafından sigortalı olarak çalıştırılan kişinin herhangi bir sebepten dolayı geçirmiş olduğu iş kazası hakkında belirlenmiş olan süre dahilinde Sosyal Güvenlik Kurumu’na bu kazayı bildirmemesi sonucunda, işverene uygulanan idari para cezasının gündeme gelmesidir diyebiliriz.

İş Kazası Bildirmeme Cezası Sorgulama

 

Yasalar çerçevesinde 5510 sayılı kanuna bağlı 13. Maddede bu konu açıkça belirtilmiştir. Bu yasayla birlikte, olası bir iş kazasında kolluk kuvvetlerine aynı gün içinde, Sosyal Güvenlik Kurumu’na bünyesine ise kazanın üzerinden en fazla 3 gün geçtiğinde bildirim yapılması mecburidir.

Eğer, herhangi bir iş kazası gerçekleştiğinde, işveren sigortalı olarak çalışan işçinin iş kazası bildirimini 3 gün sonraya kadar Sosyal Güvenlik Kurumu’na eğer bildirmezse, bu işverenin sigortalı olan işçisine ödenecek olan iş göremezlik ücreti işverenin üzerine kalarak işveren tarafından ödenmesi gerekmektedir.

İş kazası bildirmeme cezası sorgulama kapsamında, bunlara ek olarak geçirilmiş bir iş kazası sonucunda, sigortalı kişiye ödenecek olan tüm ödenekler yine işverenin sorumluluğu kapsamına bırakılmıştır. Yazımızın içeriğinde de belirttiğimiz gibi iş kazası bildirmeme cezası sorgulama işlemlerini ister işverenlerin isterse çalışanların konu ile ilgili daha dikkatli ve alakalı olmaları gerekmektedir.

BİR CEVAP BIRAK