Ana sayfa Su Faturası Sorgulamaları İSKİ Abone No Öğrenme

İSKİ Abone No Öğrenme

0
PAYLAŞ

İski abone no öğrenme işlemi, İski kullanıcısı olan tüm kişilerin fatura sorgulama ve fatura ödeme işlemlerini gerçekleştirebilmeleri için gereklidir. İski’nin açılımı İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi anlamına gelmektedir. İstanbul Su ve Kanalizasyon idaresinin kuruluş amacı İstanbul’da ikamet etmekte olan kişilerin su ihtiyacını karşılamak ve bu konu ile ilgili diğer tüm durumlarını incelemek, her türlü sorunları gidermek, çözüm üretmek ve abonelere gerekli tüm hizmeti sağlamak amacı ile kurulmuş olan bir kurumdur. Bu kurum aracılığı ile abone olan kişiler, ikamet ettikleri semtten kanalizasyon hizmeti ve evlere kadar gelen su hizmetinden kolay bir şekilde yararlanabilmektedir. Bu kurumun sağlamış olduğu hizmetlerden faydalanabilmek için kuruma gidip abonelik başvurusu yapmak ve istenilen abonelik şartlarını yerine getirmek gerekmektedir.

Ülkemizde su ve kanalizasyon ile ilgili tüm hizmetler, kişilere İski gibi kurumlar aracılığı ile sağlanmaktadır. Arada bu tür kurumların yer alması ve işlemler ile bu kurumların bizzat ilgileniyor olması, daha sistemli ve daha düzenli bir hizmet için bir ihtiyaç halini almıştır. İski de kişilere bu hizmeti doğru, düzenli ve sistemli bir şekilde sağlayabilmek için, hizmet isteyen kişilerden abonelik istemektedir. İstanbul’da ikamet etmekte olan ve su ile ilgili hizmetlerden yararlanmak isteyen kişiler, İski’ye başvuru yaparak abone olurlar. İski tarafından her ay düzenli bir şekilde abonelerin kullanmış oldukları su tüketimine bağlı olarak ücretler hesaplanmakta ve abonelere bu ücretler fatura olarak gönderilmektedir. Bu faturanın detayında abonenin o ay boyunca ne kadar miktarda su tüketimi yaptığı gibi tüm ayrıntılar yer almaktadır ve abone olan kişinin o aylık ne kadar su faturası ödemesi gerektiği fatura üzerinde yazmaktadır. Fatura aylık olarak gönderilmektedir. Abone olan kişi tarafına yansıtılmakta olan bu faturayı düzenli bir şekilde aksatmadan ödeyerek hizmetten yararlanmaya devam edebilmektedir. Fatura ödeme işlemlerini gerçekleştirebilmek için bir takım farklı yollar bulunmaktadır. Fakat ödeme işlemi ne tür bir yolla gerçekleştirilecekse de her türlü yol için İski fatura ödemeleri için abone numarası gerekmektedir. Bu nedenle İski abone no öğrenme işlemi, İski abonesi olan kişiler için oldukça önemlidir.

Abone olan kişiler İski abone no ile; fatura sorgulamaları, abonelik işlemleri ve fatura ödeme işlemleri gibi tüm işlemleri kolay bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Ayrıca fatura sorgulama ve fatura ödeme işlemleri teknolojinin hızla gelişmesi ile birlikte internet üzerinden de ödenmeye başlanmıştır. Önceden İski fatura sorgulama ve fatura ödeme işlemeleri sadece kurumun şubeleri tarafından yapılabilmekteydi ve bu durum sıra beklemelere yol açarak oldukça zaman kaybı yaratırdı. Ancak günümüzde internet ödeme ve sorgulama servislerinin kullanıma açılması ile birlikte, aboneler sadece abone numaraları ile birlikte internet üzerinden fatura sorgulama ve fatura ödeme işlemlerini kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirebilmektedir. Bu durum da kişilerin zamandan tasarruf sağlamasına yardımcı olmaktadır. Peki abone numarasını bilmeyen kişiler İski abone no öğrenme işlemini nasıl yapacaklar? Yazımızın devamında İski abone no öğrenme işleminin nasıl yapıldığı ile ilgili tüm bilgiler yer almaktadır.

 

İski Abone No Öğrenme Nasıl Yapılır?

İski abone no öğrenme işlemi oldukça basit bir işlemdir. Yazımızın başlangıç kısmında İski kurumunun abonelerine her ay düzenli bir şekilde kullanmış oldukları su miktarı ve ödemeleri gereken miktarları göstermek üzere bir fatura gönderdikleri konusundan söz etmiştik. Normalde abonelik işlemleri, ödeme işlemleri gibi tüm işlemler şubeler üzerinden gerçekleştirilirken kuruma bu fatura ile birlikte gidilir ve işlemler fatura ile halledilirdi. Bunun sebebi ise abone numarasının fatura üzerinde yer alıyor olmasıdır. Fakat abone numarası, fatura üzerinde direk olarak “abone no” ibaresi ile yer almamaktadır. Bu sebepten dolayı çoğu kişi abone numarasını bilmemektedir. Fatura üzerinde “mukavele no” isminde bir ibare bulunmaktadır ve bu numara aslında kullanıcının abone numarası olmaktadır. İski abone no öğrenmek için tek ihtiyacınız olan şey, eski ya da yeni fark herhangi bir İski tarafından gönderilen su faturasını incelemektir.

Yukarıdaki görmekte olduğunuz resim bir İski fatura örneğidir. Resimde de gösterilmiş olduğu gibi kırmızı kutucuk olan yerde, mukavele no şeklinde bir ibare yer almaktadır. Bu ibare İski abone numarasıdır. Bu abone numarasını kullanarak kurumun internet sayfası üzerinden fatura sorgulama ya da fatura ödeme gibi tüm işlemlerinizi kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Elinizde bulunmakta olan herhangi bir döneme ait İski kurumundan gelen faturaya bakarak İski abone no öğrenme işleminizi başarılı ve kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK