Ana sayfa Su Faturası Sorgulamaları İSKİ Borç Öğrenme

İSKİ Borç Öğrenme

0
PAYLAŞ

İSKİ borç öğrenme işlemi, İstanbul’da ikamet etmekte olup aynı zamanda su ve kanalizasyon hizmetlerini İSKİ kurumundan alan vatandaşların fatura borçlarını ve fatura detaylarını öğrenmek için yaptıkları bir işlemdir. İSKİ, açılımı İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresidir. İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi Kurumu İstanbul’da ikamet etmekte olan kişilerin su ve su ile ilgili olan tüm durumları ile ilgilenen bir kurumdur. İstanbul’da oturmakta olan kişiler bu kurum aracılığı ile evlerinde su hizmetini kaliteli bir şekilde almaktadırlar. İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin sağlamış olduğu su ile ilgili tüm hizmetlerden faydalanabilmek için ise vatandaşların yapmaları gereken tek şey, bu kuruma gidip başvuru işlemini gerçekleştirerek bir abonelik kaydı oluşturmaktır.

Türkiye’de her şehirde ya da bölgede, su ve kanalizasyon hizmetleri ile ilgili tüm hizmetler bölgesel bir kurum tarafından sağlanmaktadır. Bu kurumların belirli isimleri yoktur çünkü kurumların isimleri hizmet vermiş olduğu bölgeye göre değişiklik gösterebilmektedir. Örneğin İSKİ, İstanbul’da hizmet vermekte olan bir kurumdur. Bu tür ihtiyaçların bölgesel olarak karşılanmaya çalışılması ise insanların sorunlarına ve taleplerine çok daha rahat ve hızlı bir şekilde cevap vermeye ve daha kaliteli bir hizmet vermeye büyük ölçüde yardımcı olmaktadır. Bireylerin tüm bu hizmetlerden yararlanabilmesi için, bulunmuş oldukları bölgede hizmet vermekte olan ve bulundukları bölgeye bağlı olan kuruma gidip abonelik başvurusunda bulunması gerekmektedir. İstanbul’da yaşamakta olan kişiler ise su ve kanalizasyon işlemleri için İSKİ kurumuna giderek abonelik kaydı oluşturmalı ve abonelik sözleşmesi başlatmalıdırlar. Abonelik kayıtları tamamlanan tüm vatandaşlar ve kanalizasyon hizmetlerinden yasal olarak yararlanmaya hak kazanmaktadır. Tüm bu hizmetler karşılıBu sayede hem kullanıcılar kolaylıkla borç sorgulama ve fatura ödemesi yapabilecek hem de gereksiz zaman kaybı ve yoğunluklarda kurtulmuş olunacak. ğında ise İSKİ kurumuna her ay düzenli olarak İSKİ tarafından belirlenmekte olan belirli bir miktar para ödenmesi gerekmektedir. İSKİ her ay kullanıcılarına düzenli bir şekilde kullanmış oldukları su miktarına bağlı olarak değişen tutarlarda faturalar göndermektedir ve abonelerin de bu faturalarda belirtilen miktarlardaki tutarları her ay eksiksiz ve düzenli bir şekilde ödemesi gerekmektedir. Aboneler faturaları aksatırsa ve ödemez ise hizmetten yararlanamamaktadır. Ödeme işlemlerini gerçekleştirebilmek için de aboneler İSKİ borç öğrenme işlemini yerine getirip faturaları olmasa dahi ödeme seçeneğini kullanabilirler.

Önceden fatura ödeme işlemleri kısıtlı bir şekilde yapılmaktaydı ve kullanıcılar fatura borçlarını ödeyebilmek için sadece İSKİ kurumu şubelerine giderek işlemlerini gerçekleştirebiliyorlardı. Fakat artık teknolojinin hızlı bir şekilde ilerlemesi ile birlikte fatura ödeme ve borç sorgulama gibi tüm işlemler internet üzerinden kolay, hızlı ve güvenli bir şekilde yapılmaya başladı. İSKİ kurumu da gelişen bu teknolojiyi kullanarak internet sitesi üzerinden fatura ödeme ve borç sorgulama hizmeti veren kurumlardan birisi olmuştur. İnternetten hizmet verilmesi ile birlikte hem kullanıcılar kolaylıkla kendileri borç sorgulama ve fatura ödeme işlemlerini gerçekleştirebilecek hem de gereksiz zaman kaybı ve yoğunluk gibi durumlar da ortadan kaldırılacaktır. İSKİ borç öğrenme işlemini gerçekleştirmenin iki farklı yöntemi bulunmaktadır. Bu yöntemleri içerisinde ilk seçenek İSKİ kurumunun internet sayfası üzerinden yapılan işlemlerdir. Bu sayfa üzerinden işlemlerinizi gerçekleştirebilmeniz için İSKİ web sitesinden abone üyeliği almak ve kayıt oluşturmak gerekmektedir. Site üzerinde üyelik işlemleri tamamlandıktan sonra siteden üye girişi yapılarak borç sorgulama işlemi kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilir. Bir diğer sorgulama yöntemi ise E-Devlet sistemi üzerinden sorgulama işlemleri yapmaktır. E-Devlet sistemi kişilerin çeşitli sorgulamalara, vatandaşlık bilgilerine ve bazı önemli belgelere ulaşabilecekleri vatandaşlara her türlü hizmeti internet üzerinden sağlamakta olan bir çeşit sanal devlet portalı olarak bilinmektedir. E-Devlet üzerinden İSKİ borç sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirebilmeniz için ise tek yapmanız gereken işlem, E-Devlet sistemine giriş sağlamaktır. E-Devlet sistemine giriş sağlayabilmeniz için TC kimlik numaranız ve E-Devlet giriş şifrenizi kullanmanız gerekmektedir. Eğer bir E-Devlet şifreniz yok ise tüm PTT şubelerinden PTT şubelerinden 2 TL bir ücret karşılığında şifreye sahip olabilirsiniz. Eğer daha önce bu iki alternatifi de kullanarak İSKİ borç öğrenme işlemi gerçekleştirmediyseniz ve nasıl bir işlem yapmanız gerektiğini bilmiyorsanız, yazımızın devamında bulunmakta olan adımları harfiyen uygulayarak borç öğrenme işlemlerinizi başarılı ve hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

 

İSKİ Borç Öğrenme Nasıl Yapılır?

Az önce saydığımız alternatiflerden ilk olarak İSKİ internet sitesi üzerinden yapılan işlem ile başlayacağız. İSKİ borç öğrenme işlemini İSKİ internet sayfası üzerinden gerçekleştirebilmek için ilk olarak internet sitesinin üyelik bilgileri kısmından yeni bir üyelik kaydı oluşturmanız gerekmektedir. Üyelik işlemlerinizi başarılı bir şekilde tamamladıktan sonra üye giriş sayfasına gitmeniz gerekmektedir. Yazının sonunda bulunmakta olan bağlantı linkinden üye giriş sayfasına otomatik bir şekilde yönlendirilirsiniz. Üye giriş sayfasına giriş sağladığınızda karşınıza aşağıdaki resimde görmüş olduğunuz gibi bir giriş ekranı çıkacaktır.

Bu sayfa üzerinde gerekli olan tüm alanları eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmanız gerekmektedir. TC kimlik numarası ve üye olurken belirlemiş olduğunuz şifreyi kullanarak giriş sağladıktan sonra İSKİ borç öğrenme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

İSKİ Borç Öğrenme İçin TIKLAYINIZ!

İSKİ borç öğrenme işlemini E-Devlet sistemi üzerinden gerçekleştirebilmek için ise, öncelikle E-Devlete giriş yapmanız gerekmektedir. Yazının sonundaki bağlantıyı kullanarak sayfaya ulaşım sağlayabilirsiniz. Giriş sayfası açıldığında ise karşınıza aşağıdaki resim üzerinde göreceğiniz gibi bir giriş ekranı çıkacaktır.

Bu sayfa üzerinden resimdeki altı çizili butona tıklayın. Yeni açılan sayfada ise belirtilen yerlere TC kimlik numaranızı ve E-Devlet giriş şifrenizi eksiksiz ve doğru bir şekilde yazdıktan sonra E-Devlet sistemine giriş yapın. Buradan İSKİ borç öğrenme işleminizi başarılı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

E-Devlet İSKİ Borç Öğrenme İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK