Ana sayfa Ceza Sorgulamaları İşten Ayrılış Belgesi Vermeme Cezası Sorgulama

İşten Ayrılış Belgesi Vermeme Cezası Sorgulama

0
PAYLAŞ

Bu yazımızın içeriğinde sizler için işten ayrılış belgesi vermeme cezası sorgulama işlemlerinizi nasıl yapabileceğiniz hakkında ve bu işlemi yaparken karşılaşacak olduğunuz durumlar hakkında bir çok bilgiler vereceğiz. Ülkemizde sigortalı olarak belirli bir kurumda çalışan kişilerin işten ayrılmaları dahilinde gerekli olan prosedürleri yerine getirmesi mecburidir.

İşten ayrılma gerçekleştiğinde ayrılış belgesi vermeme cezası sorgulama işlemleri Sosyal Güvenlik Kurumu’na belirlenmiş olan süre içerisinde mutlaka bildirim yapması gerekmektedir. Bildirim yapmadığı takdirde işten ayrılmış olan kişiye idari para cezası uygulaması yapılır.

İşten Ayrılış Belgesi Vermeme Cezası Sorgulama

 

İşten ayrılış belgesi vermeme cezası sorgulamasında yasaların içeriğinde, 102. maddesinde yer almakta olan ifadelere göre, sigortalı olarak çalışan bireylerin, çalıştıkları kurumdan ayrılırken, işten ayrılış belgesi vermediklerinde, bu sigortalı işçi üzerinden asgari ücretinin onda biri kadarında idari para cezası uygulaması gerçekleştirilir.

Bu kapsamda bahsettiğimiz bildirgenin yasal olarak belirlenmekte olan sürece geçtiğinde, işverenin tarafından 30 gün içerisinde bildirmesi ve bu kişi tarafından yapılacak olan tebligatın sonucunda 15 gün içerisinde peşin olarak ödenmesi gereken bu paranın ödenmemesini müteakip ceza üzerinden 4’te 1 oranında indirimden kişiler ceza oranı indiriminden yararlanabilirler. Yapılacak olan peşin ödemeler işverenin yargı yoluna başvurmasına herhangi bir engel göstermemektedir.

İşten ayrılış belgesi vermeme cezası sorgulama işlemlerinizi yaptığınızda karşınıza bir ceza çıksın istemiyorsanız belgelerinizi işten ayrılmalarda düzenli olarak kurumlara veriniz.

BİR CEVAP BIRAK