Ana sayfa Diğer İthalat Kayıt Belge Sorgulama

İthalat Kayıt Belge Sorgulama

0
PAYLAŞ

Bu yazımızın içeriğinde sizlere ithalat kayıt belge sorgulama işlemleri hakkında bir çok bilgiler vereceğiz. Gelişen teknoloji ile birlikte bilgiye ulaşmak da oldukça kolay bir hal almış durumdadır. Bu  sayede gereksiz yere harcanan zamanlar artık son bulmuştur. İnternet günümüzde herkes tarafından kolay bir şekilde ulaşılan bir şey olduğundan dolayı internette yapılacak olan işlemlerin arttırılmasına da kullanımının çok olması sebep olmuştur. Ülkemizde kamu kurum ve kuruluşları bu gelişmeye ayak uyduran ve bu sistem üzerinden birçok uygulamayı hayata geçiren birimlerdir. Sorgulama işlemlerinin internet üzerinden yapılabilmesi halka büyük kolaylıklar getirmiştir. Bu sorgulama sistemlerinin sayesinde insanlar uzun kuyruklarda vakit kaybetmeden sorgulamalarını hızlı bir şekilde oluşturarak bilgiye ulaşabilmektedirler. İthalat kayıt belge sorgulama işlemleri de bu işlemlerin içinden sadece birisidir. Bu sorgulama işlemini yaparken herhangi bir şifreye gerek bulunmamaktadır. Bu sorgulama işlemini yaparken GB tescil no ve IM  numarası bilinmesi gereken bilgiler arasındadır. Bu bilgiler ile sorgulama işleminizi kolay bir şekilde yapabilmeniz mümkündür. Yazımızın devam kısmanda sizlere vereceğimiz bilgiler sonucunda sorgulama işleminizi bu sistem üzerinden rahatlıkla yapabilirsiniz. Bu sorgulama işlemi ihracat yapan kurumların veya özel girişimlerin denetim işleyişlerinin düzenlenmesiyle alakalıdır.

İthalat Kayıt Belgesi Nedir?

İthalat kayıt belgesi hakkında bilgisi olmayan kişiler için bu belge ne işe yarar sorusunun cevabını yazımızın devamında tüm detayları ile bulmanız mümkündür. İthalat yapmakta olan firmalar için ithalat kayıt belgesi oldukça önemli olan gerekli bir belgedir. İthalat kayıt belgesi sorgulama işleminizi internet üzerinden yaptığınızda ithalat işlemlerinizin denetimin durumunun düzenlenmesini de bu sorgulama esnasında kolaylaştırmış olursunuz. İthalat kayıt belge sorgulama işleminizi tam olarak oluşturabilmek için GB Tescil numarası bilgisine ihtiyacınız olacaktır.

İthalat Kayıt Belgesi Süresi

  • Bu belgenin kullanım süresi 60 gün olarak belirlenmiştir.
  • İthalatçı bilgi formu
  • İthalatçı bilgi formunun mutlaka yeminli mali müşavir onayının olması gerekmektedir
  • Mali müşavir faaliyet belgesi aslı olmalıdır.
  • Firmanın imza sirküsü kapsamında aslının olması gerekir.
  • ( ekonomi bakanlığı) Taahhütname noter tasdikli olması gereklidir.
  • İthalat kayıt belgesi almak isteyenler için firma adına bir dilekçe yazılması gereklidir. Firma adına bu dilekçe üzerinde yetkili tarafından kaşe ve imza olmalıdır.
  • İhracat kayıt formu mutlaka gereklidir. Bu form yurtdışında bulunan firma tarafından doldurulup ilgili konsolosluklar tarafından onaylanması gereklidir.
 

NOT: İthalatçı bilgi formunda eğer 602 nolu hane doluysa üretici bilgi formu kişiden istenmektedir. )Yani belge üzerinde Firma yetkilisine ait olan imza ve yetkili kaşesi olması gerekmektedir.)

NOT: İhracat kayıt formu dilekçe ekinde firma tarafından alınır.

İthalat Kayıt Belgesi Ücreti

İthalat kayıt belgesi ücreti için ödeme yapılmak istendiğinde online olarak ofisten kredi kartıyla ödeme sistemi ile ödenebilmektedir.

 

İthalat Kayıt Belgesi Nasıl Doldurulur?

Kayıt Belgesi Başvuru Formu doldurulabilmek için bilgisayardan çıktısı alınması ve  istenilen diğer belgelerin de tamamlanması gerekmektedir. Gerekli olan tüm belge ve bilgilerin eksiksiz olarak işleme konulabilmesi için beyan sahibine ait olan noter tasdikli imza sirkülerinin beyan edenle aslı yani ihracatçı farklı kişilerse noter tasdikli vekaletname için mutlaka aslı gerekmektedir. Daha sonra yeminli mali müşavir onaylı olan İthalatçı Bilgi Formu işlem için gerekecektir. İthalatçı tarafından kaşelenen bu belge imzalanması gerekmektedir. İthalat kayıt belgesi örneği alınmış olduktan sonra belge asılları kayıt merkezlerine ulaştırılması gerekmektedir. Daha sonra İhracatçı Kayıt Formu ilgili ülke yetkilileri tarafından onaylanır.

İthalat Kayıt Belge Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Sözleşme devri sorgulama işleminizi devlete ait resmi web sitesi üzerinden kolaylıkla yapabilirsiniz. Bu işlemi yapabilmek için yazımızın sonunda paylaşmış olduğumuz bağlantı linkine bir kez tıklamanız yeterli olacaktır. İthalat kayıt belgesi giriş işlemi için bağlantı adresine tıkladıktan sonra açılan ekran üzerinde gerekli yerlere sizden istenilmekte olan bilgilerinizi eksiksiz ve doğru bir şekilde girmelisiniz.

 

Sorgula kutucuğuna tıklamak için GB tescil numarası ve IM numaranızı doğru ve eksiksiz bir şekilde girmeniz gereklidir.

Yazımızın içeriğinde sizlere verdiğimiz bu bilgiler doğrultusunda, işlem esnasında doğru bilgileri sisteme girmenizden sonra ithalat kayıt belge sorgulama işleminizi sağlıklı bir şekilde yapmışsınız demektir. Sisteme giriş yaptığınızda karşınıza ithalat kayıt belge ile ilgili tüm bilgiler çıkacaktır.

İthalat Kayıt Belge İşlemi İçin Lütfen TIKLAYINIZ !

BİR CEVAP BIRAK