Ana sayfa Ceza Sorgulamaları İzinsiz Trafik İşareti Değiştirme Cezası

İzinsiz Trafik İşareti Değiştirme Cezası

0
PAYLAŞ

Trafik düzeninin güvenli olarak sağlanması amacıyla Karayolları Trafik Müdürlüğü tarafından birçok trafik işareti belirlenmiştir. Yol kenarlarında çeşitli yerlerde bulunan bu trafik işaretlerini takip ederek uygun şekilde hareket etmek kaza risklerini aza indirmektedir. Karayolları Trafik Yönetmeliği içerisinde trafik işaretlerini izinsiz olarak değiştirmenin de belirli bir cezası bulunmaktadır. İzin almadan yol kenarlarında duran trafik işaretleri değiştirildiğinde kaza riskleri ortaya çıkacağı için bu caydırıcı cezalar ile önlenmeye çalışılmaktadır.

Trafik düzenini sağlamak için trafiğin önemli bir parçası olan trafik işaretlerini izinsiz sökmek, değiştirmek yasalar gereği yasaklanmıştır. trafik düzenini olumsuz etkileyecek hareketlerde bulunan, yasal yükümlülüklere uygun hareket etmeyen kişilere ceza maddesi 47/1-d’ye göre  92 TL para cezası kesilmektedir. Aynı zamanda 20 ceza puanı ehliyetlerine yansımakta, adli para cezası peşin ödendiğinde indirim uygulanarak 69 TL’ye denk gelmektedir.

Karayolları Trafik Kanunu içerisinde 14. Madde de bu durum detaylı bir şekilde açıklanmaktadır. Bu madde gereği, trafik işaretlerinin görülmesini engellemek, üzerine tanınmasını zorlaştıracak bir şey atmak, sökmek, yerini değiştirmek gibi durumlarda 14. Madde gereği 427 TL para cezası uygulanmaktadır. İzinsiz trafik işaretlerinin yerini değiştiren kişilere 10 ceza puanı yansımaktadır. Ayrıca bu durumdan dolayı meydana gelen hasar, bakım onarım masrafları da kişiden alınmaktadır.

 

Trafik işaretlerini izinsiz değiştirme ile ilgili bir diğer madde de 16. Maddedir. Bu madde gereği yol kenarında bulunan trafik işaretlerini engellemek, yanlış anlaşılmasına neden olacak şekilde değiştirerek trafiği riske atmak, trafik işaretlerini engelleyecek şekilde çit, tel, ağaç dikmek yasaklanmıştır. Bu durumlarda uygulanacak idari para cezası ise 4.432 TL olarak belirlenmiştir. Bu ceza peşin ödendiğinde %25’lik ceza indirimden faydalanabilmektedir.

Trafik kuralları ile ilgili herkes için ortak bir dil oluşturan trafik işaretleri büyük önem taşımaktadır. Trafikte can ve mal güvenliği için bu levhalara uygun davranış sergilemeye, onların görünmesini engellememeye ve değiştirmemeye bu nedenle büyük önem gösterilmelidir. Trafiğin düzenli akışı için tüm sürücüler aynı hassasiyeti göstermeli, bu kurallara uyulmadığı taktirde yasalarca maddi para cezasına çarptırılacağı ve ehliyete ceza puanı yansıyacağı da unutulmamalıdır.

BİR CEVAP BIRAK