Ana sayfa Ceza Sorgulamaları İzinsiz Yol Yapımı Çalışması Cezası

İzinsiz Yol Yapımı Çalışması Cezası

0
PAYLAŞ

Kara Yolları Genel Müdürlüğü kapsamında yol yapımı çalışmaları devam etmektedir. Bu çalışmalar İç İşleri Bakanlığı ve Belediyeler tarafından da ortak devam etmektedir. Yeni yol yapımı artan nüfus oranlarına bağlı olarak ihtiyaç olmaktadır. Araç trafiğinin yoğun oluşundan dolayı da trafikte yollar aşınıp eskimekte ve yeni yol gereksinimine ihtiyaç duyulmaktadır. Kara Yolları, yeni yol yapımı, aşına yolların onarımı, asfalt çalışmaları gibi her türlü yol ile ilgili durumlardan sorumlu kuruluştur. Bilgisi ve izni olmadan kimse bu kurum adına iş yapamaz. Yol yapım  ya da kazı çalışmalarının Kara Yolları dışında başka kişi ya da kuruluşlarca yapılması dahilinde bu kişi ve kurumlara izinsiz yol yapımı çalışması cezası uygulanır.

Yol Yapımı Çalışması Nasıl Yapılmalıdır ?

Yol yapım çalışmaları doğalgaz, elektrik, tlf hattı gibi yer altından geçen çalışmalar için de gerekli durumlarda bu tür çalışmalar gerekir. Bunlarla ilgili sorunlarda yolun kazınması ve sorunun giderilmesi gerekebilir. Kara Yollarının talimatı ile bu sorunlar çözümlenir. Kazı çalışmaları yapıldığı sırada olası trafik kazalarını önlemek için kazının yapıldığına dair bilgi vermek için çalışmaların yapıldığı yerlere dubalar konulur. Böylece sürücüler bu kısımdan geçmez. Gece ise ışıklı sistemler konarak gece görüşü sağlanır ve çalışmanın görülmesi sağlanır.

İzinsiz Yol Yapımı Çalışması Cezası Ne Kadardır?

Kara Yolları Müdürlüğü tarafından yol yapım ve kazı çalışmaları usulünce yerine getirilmelidir. Bunun dışında hareket eden kişiler için cezalar yasalarca uygulanır. Bunun dahilinde bu kişilere para cezası uygulanır. Para cezası dışında bu izinsiz çalışma içinde araçlara, insanlara, kamu malına zarar gelmişse sorunlular için dava işlemleri başlatılır.

 

Trafik Ceza Maddelerinden 13. Madde gereğince yoların yapımı ve bakımı ile ilgili olan kuruluşlardan izin almadan ve trafik akımı ile ilgili güvenliği bozacak, kara yolunu kullanan kişilere ve taşıtlara zarar verecek ya da yayaların yollarını trafiğe kapatacak hallerde kara yolu yapısında çalışma yapmak durumunda Madde 13 ün ihlali neticesinde ceza işlemi uygulanmaktadır.

İzinsiz Yol Yapımı Çalışması Cezası

Ceza işlemi olarak söz konusu olan kişiler için 412 TL para cezası uygulanır. Eğer zamanında ödeme yapılırsa %25 indireme göre 309 TL para cezası işleme konulur. Bunun dışında izinsiz olarak yol yapımı sırasında karşılaşılan her türlü olumsuz durum için kişilere rapor hazırlanır. Zararın tamamı bu kişilere ödetilir. Trafik zabıtaları tarafından tahsil edilen ceza 15 gün içinde ödenmediği takdirde faizli ceza işlemleri işleme konulur.

Yol Yapımı Çalışması Yapılan Yerleri Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ !

BİR CEVAP BIRAK