Ana sayfa Ceza Sorgulamaları Kaçak Elektrik Kullanma Cezası Sorgulama

Kaçak Elektrik Kullanma Cezası Sorgulama

0
PAYLAŞ

Ülkemizde kaçak elektrik kullanmak önemli suçlardan birisidir. Maalesef ülkemizde kaçak elektrik kullanımı buna rağmen oldukça yüksek orandadır. Bu sebep ile ülkemizde bulunan kaçak elektrik kullanımını tamamen ortadan kaldırmak için önemli bir takım kararlar alınmaktadır. Bu yazımızın içeriğinde sizlere kaçak elektrik kullanma cezası sorgulama işlemleri hakkında bir çok bilgi vereceğiz.

Kaçak elektrik kullanımı ülkenin ekonomisine zarar vermektedir. Aynı zamanda diğer vatandaşların da kaçak elektrik kullanan vatandaşlar haklarını gasp etmektedir. Bu nedene bağlı olarak 2012 yılından itibaren ülkemizde kaçak elektrik kullanım cezası adı altında elektrik kullanıcıları için yeni bir dönüm noktasına girmiştir.

Kaçak Elektrik Kullanma Cezası Sorgulama

 

Elektriğin, sayaçlarından geçirmeksizin kaçak elektrik kullanımı veya kullanılmakta olan sayacı bozarak elektriğin kullanıldığını göstermemesi olarak açıklanabilir. Kaçak elektrik kullanma cezası sorgulama işlemlerinizi İstanbul ili için BEDAŞ’ın kendisine ait olan resmi internet sitesi üzerinden hızlı ve kolay bir biçimde gerçekleştirebilirsiniz.

Kaçak elektrik kullanan vatandaşlar, 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılır. Ayrıca, Müşteri Hizmetleri Yönetmeliğinin 13. 14. 15. maddelerinde, kaçak elektrik kullanımı tespit edilmiş olan cezalı tarife üzerinden faturalama işlemi kaçak elektrik kullanıcıları için uygulanmaktadır.

Kaçak elektrik kullanma cezası sorgulama işlemine kapsamında, suçlu veya azmettirici olan kişilerin, elektrik kurumu bünyesi tarafından uğramış oldukları cezayı soruşturma ve bu cezayı zamanında ödeme yapması durumunda kaçak elektriği kullanmış kişilere kamu davası açılmayacaktır. Her ne kadar soruşturma esnasında belirlenmiş olan ceza miktarları ödenmiş olsa dahi, etkin pişmanlık yasasından yararlanma hakkı 2 kez olduğu için, kişilere her durumun altında suç duyurusunda bulunulacaktır ve buna ek olarak ceza alan kişiler için onların sicil kayıtlarında araştırma işlemleri yapılacaktır.

Kaçak elektrik kullanma cezası sorgulama işlemlerinde belirlenmekte olan bu şartlar ve yasalar dahilinde, bireylerin kaçak elektrik kullanmalarına engelleme getirilmeye çalışılmıştır. Bu konu kapsamında cezaların caydırıcı olmasına dikkat edilmiştir. Vatandaşlarımızın da kaçak elektrik kullananlar ve kaçak elektrik kullanım cezası sorgulama işlemlerine göre daha duyarlı olarak çevrelerindeki kaçak elektrik kullanıcılarına dikkat etmeleri gerekmektedir.

BİR CEVAP BIRAK