Ana sayfa Genel Sorgulamalar Kamuyu Aydınlatma Platformu Detaylı Sorgulama

Kamuyu Aydınlatma Platformu Detaylı Sorgulama

0
PAYLAŞ

kamuya açıklanması gereken bilgilerin sermaye piyasası mevzuatına göre e-imza ile iletilmiş olduğu ve kamuya açıklandığı elektronik sisteme Kamuyu Aydınlatma Platformu ismi verilmektedir.

Sermaye Piyasası Kurulu kamuya açıklanması gerekli olan her türlü bilgi için Kamuyu Aydınlatma Platformu’na yönlendirilmelidir. Bu platform 7/24 esasına göre çalışmaktadır. Bu uygulama içerisinde 600’den fazla şirket ve 3000 den daha fazla kullanıcıya hizmet vermektedir. Kamuoyu aydınlatma platformu tebliği 27 Aralık 2013 tarihlerinde yayınlanmış olan resmi gazete de bildirilmiş olup kullanıcıların hizmetine verilmiştir.

Kamuyu aydınlatma platformu detaylı sorgulama işleminizi internet üzerinden kolaylıkla yapabilirsiniz. İşlemlerinizi güvenli ve hızlı bir şekilde yapmak istiyorsanız yazımızın devam kısmını okumanızı tavsiye ederiz. Size vermiş olduğumuz bilgilerden yararlanarak kamuyu aydınlatma platformu detaylı sorgulama işlemlerinizi kolay işlemlerle gerçekleştirebilirsiniz.

 

Kamuyu Aydınlatma İlkesi Nedir?

Kamuyu aydınlatma platformu detaylı sorgulama işlemi sermaye piyasası uzantısı olan borsa güveni gerektirmekte olan işlemler arasındadır.  Kamuoyunun tam zamanında ve gerekli ölçüler çerçevesinde bilgilendirme yapması bu hususta zorunlu görülmektedir. Sürekli olarak sermaye piyasasıyla alakalı mevzuat değişikliğine gidilmektedir. Bu değişiklikler ise piyasalarda şekillenmeye yol açar. Bu bilgilerin kamuoyuna aktarılmasına kamuoyu aydınlatma platformu detaylı işlem adı verilebilir. Sorgulama işlemini ise internet kullanarak hızlı bir şekilde yapabilirsiniz. Detaylı sorgulama işlemi için yazımızın içeriğinde görsellerden ve bilgilerden yararlanabilirsiniz.

Borsada İşlem Gören Şirketler Hangileridir?

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte hiçbir bilgi artık gizli kalmamaya başladı. İnternet çağında yaşamamızdan dolayı istenilen bir bilgiye ulaşmak artık birkaç saniyemizi alıyor. SPK tarafından kurulmuş olan internet sitesi doğru ve anlaşılabilen bilgileri vatandaşlara verebilmek için kurulmuş bir sitedir. Şirketin ismini arama motorlarına yazdığınızda istediğiniz fabrika bilgilerine ulaşabilmeniz mümkündür.

Bu uygulamalardan daha farklı bir biçimde şirketlerin göstermiş olduğu faaliyetleri etkileyecek bir şekilde bu şirketlere ait olan bütün bilgiler resmi sitede yayınlanmaktadır. Bu konuda başka bir bilgi kaynağı olan borsada bulunan şirketlerin resmi siteleri bulunmaktadır. Şirketlerin resmi siteleri üzerinde kamuyu aydınlatma platformu yani (KAP) konusu haricinde birden daha fazla bilgilendirme açıklanmıştır. Bu konuda sözü geçen her iki kaynak içinde temel bilgilerden bahsedildiğini söyleyebiliriz. Bu konular dahilinde kişilerin tek dikkat etmesi gereken konulardan birisi aldıkları bilgilerin doğru ve kesin bilgi olması konusunda dikkatli olmaları gerekmektedir.

Kamuyu Aydınlatma Platformu Detaylı Sorgulama

Kamuyu Aydınlatma Platformu, tarafsız ve herkesin doğru bir şekilde anlaşılır olarak internet üzerinden eş zamanlı ve maliyeti uygun olan bir  imkanı vatandaşlara sağlamaktadır. Ve geçmiş zamanlar içinde yayınlanmış olduğu bilgilerine de bu sistem üzerinden ulaşabilirsiniz. Bu sistem üzerinden eski bilgilere ulaşabilmeniz sistemin elektronik bir arşive sahip olduğunu göstermektedir. Bu platforma www.kap.gov.tr adresi üzerinden de ulaşım sağlamak kolaydır.

KAP’ın yani Kamuyu Aydınlatma Platformu’nun sahip olduğu elektronik arşiv üzerindeki bilgilerden faydalanıp Kamuyu Aydınlatma Platformu hakkında detaylı sorgulama yapabilir ve buna benzer işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. KAP’ resmi web sayfasına güvenli bir şekilde erişim sağlamak için yazımızın sonunda bulunan linke tıklayınız.

Kamuyu Aydınlatma Platformu Detaylı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Kamuyu Aydınlatma Platformu detaylı sorgulama işlemlerinizi yapabilmek için öncelikli olarak KAP’ın resmi web sayfası olan www.kap.gov.tr adresini ziyaret edebilirsiniz. Aşağıdaki görsel üzerinde kırmızıyla belirtmiş olduğumuz bildirim sorguları yazısı üzerinde beklediğimizde çıkan sayfa üzerinden “detaylı sorgulama” yazısına bir kez tıklayınız.

Detaylı sorgulama yazısına tıkladığımızda çıkan sayfa aşağıdaki görselde görüldüğü gibidir. İlgili alanları eksiksiz ve doğru bilgiler ile doldurunuz.

Görselde altı çizili olan bildirim bilgileri ve buna bağlı olarak şirket bilgilerini seçerek sorgula yazısı üzerine tıklayınız. Bu şekilde eksiksiz olarak işlemlerinizi tamamladıktan sonra Kamuyu Aydınlatma Platformu detaylı sorgulama işleminiz bitirebilirsiniz.

Kamuyu Aydınlatma Platformu Detaylı Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK