Ana sayfa Genel Sorgulamalar Kapıdan Satış Belgesi Sorgulama

Kapıdan Satış Belgesi Sorgulama

0
PAYLAŞ

Günümüzde teknoloji ne kadar gelişse de teknolojinin gelişmesinden faydalandığımız kadar zarar da görmekteyiz. Teknolojinin sorun olarak önümüze getirmiş olduğu bir sistem de kapıda satış ve alışı yapılan ürünlerdir. Pazarlama türlerinden birisi olan kapıda satış yöntemi sorgulama işlemi internet üzerinden kapıda satış belgesi sorgulama ismi adı altında yapılabilmektedir. Bu sistemde nasıl bir sorgulama gerçekleştirebilirsiniz bu yazımızın içeriğinde bir çok bilgileri sizlerle paylaşacağız.

Ticaret İl Müdürlükleri tarafından kapıda satış yapmak için mutlaka bir takım belgelerin hazırlanması gerekmektedir. Bu değerlendirmeler yapıldıktan sonra kurum ve kişilere “İşyeri Dışında Satış Yetki Belgesi” verilir ve bu belgenin 2 yıl geçerliliği bulunmaktadır. Fakat her kapıya satış için gelen kişinin satış yapmak için gelmediği bilinmeli bu işin sahtekarlar tarafından bir örtü olarak kullanılıp satış yapacakmış gibi davranıp kişileri dolandırdığı da bilinmelidir. Kapıdan satış yetki belgesi sorgulama işlemi ile bu dolandırıcılığa bir son verilmiş bulunmaktadır. Bu işlemi yapabilmek için yazımızın devam kısmını okumanızı tavsiye ederiz.

Kapıdan Satış Yetki Belgesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Kapıdan satış yetki belgesi alabilmek için birkaç tane evraka ihtiyaç vardır. Bu belgeler; bakanlıkça bastırılmış olan 3 adet kapıdan satış belgesi örneği, ticari faaliyet alanını ve kuruluşunu gösteren ticaret sicil gazetesi, dilekçe, serbest muhasebeci mali müşavir veya mali müşavir tarafından onaylanmış olan en son tarihli bilanço örneği, noter tarafından tasdikli imza sirkülerinin bir örneği ve satış sözleşmesi örneği olarak sayılabilir. Bu belgelerle birlikte ticaret il müdürlüğü ve bulunduğunuz ilin valiliğine müracaat etmek yeterlidir.

 

Kapıdan Satış Yönetmeliği

Kapıdan satış yapabilmek için yönetmelik dört grupta incelenir; bunlar amaç, dayanak kapsam ve tanımlar olarak sayılabilir. Bu yönetmelik işyeri dışında kurulan sözleşmeler dahilinde doğrudan satış yapmaya ilişkin bir usul ve uygulama esaslarına dayanmaktadır.

Kapıdan satış yönetmeliği; paket turlar, taşınmaz malların veya bu mallara ilişkin hakların oluşumu, finansal hizmetler, konut kiralama, panayır ve pazar yerlerinde yapılan satışlar, devre tatil ve malların montaj hakkını ve onarımı olarak sayılabilir. Bu yönetmelik halk tarafından uygulama koyulabilmesi için 7-11-2013 tarihli ve 6502 sayılı tüketicinin korunması hakkındaki kanunun 47 ve 84 üncü maddelerine dayanarak hazırlanmıştır.

Kapıdan Satış Belgesi Örneği

Hangi valiliğe yazılmak isteniyorsa o şehrin valiliğinin ismi en başa yazılmalıdır Mesela; T.C İstanbul Valiliği gibi, bu belge üzerinde işaretli olan Belgenin Son Geçerlilik Tarihi, Belgenin Veriliş Tarih ve Sayısı, merkez adresi, kişinin unvanı, firmanın ismi, telefon numarası, telefaksı, vergi dairesi, vergi numarası ve en son olarak firma yetkilisine ait olan imza ve kaşenin bu belgede bulunması mecburidir.

Kapıdan Satış Belgesi Sorgulama Nasıl Yapılır?

Kapıda satış belgesi sorgulama işlemi teknolojinin imkanlarından faydalanılarak internet üzerinden yapılabilmektedir. Bu işlemi gerçekleştirmek için T.C gümrük ve ticaret bakanlığı resmi internet sitesine giriş yapmanız gerekmektedir. Siteye giriş yaptığınızda firma unvanından ve belge numarasından kendinize uyanı seçerek kapıdan satış yetki belgesi yazısını işaretlemelisiniz. Daha sonra “ara” butonuna tıklayarak sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Kapıda satış belgesi sorgulama işleminize hemen başlayabilmek için yazının en alt kısmında sizinle paylaşmış olduğumuz linke tıklayarak işleminize başlayabilirsiniz.

Online Olarak Kapıdan Satış Belgesi Sorgulama İşlemimi Nasıl Yapabilirim?

Kapıdan satış belgesini sorgulama işleminizi gerçekleştirmek için öncelikli olarak aşağıdaki linki tıklayın ve açılmış olan  T.C Gümrük ve Ticaret Bakanlığı sayfası üzerinden ilk olarak ‘Belge Numarasından’ ve sayfada bulunan ‘Firma unvanından’ yazılarının hangisinden işlem yapmak istediğinizi seçeneği üzerine tıklayarak seçiniz.

Daha sonra, ‘Kapıdan Satış Yetki Belgesi’ seçeneğini işaretleyerek işleminize devam etmeniz gerekmektedir.

Bir sonraki adımda sayfa üzerinde sizden sorgulanan ‘Belge Numarası’ bilginizi ekranda görmüş olduğunuz ilgili kutucuğa doğru ve eksiksiz bir şekilde yazmanız gerekmektedir.

Bu işleminizi eksiksiz olarak gerçekleştirdikten sonra, kapıdan satış belgesini sorgulama işleminizi sorgulamayı bitirebilmek için ‘Ara’ butonuna basmanız yeterli olacaktır.

Sırası ile gerçekleştirmiş olduğunuz işlemlerden sonra, satış belgesi sorgulama işleminizi başarıyla tamamlayabilir ve konuyla ilgili birçok bilgiye ulaşabilirsiniz.

Kapıdan Satış Belgesi Sorgulama İşleminiz İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK