Ana sayfa Kredi ve Yurtlar Kurumu Katkı Kredisi Borç Sorgulama

Katkı Kredisi Borç Sorgulama

0
PAYLAŞ

Kredi ve Yurtlar Kurumu bünyesinde üniversitelerde eğitim öğretim gören her öğrenciye katkı kredisi veya burs imkanı sunmaktadır. Bu sistem üzerinden uzun süredir kredi ve burs alabilme imkanı öğrencilere tanınmaktadır. Bu sistem devlet tarafından öğrencilere okumaya teşvik amaçlı geri ödemeli veya ödemesi olmayan para şeklinde verilmektedir.

Burs Nedir?

T.C vatandaşı olan üniversite eğitimi alan başarılı ve maddi bir desteğe ihtiyaç duyan öğrenciler için anayasa kuralları gereğince karşılıksız olarak her ay düzenli bir miktarda ödenen paraya verilen isimdir.

 

Katkı Kredisi Nedir?

Türkiye’de üniversite öğrenimi gören her öğrenciye verilebilen geri ödemeli olan borç paradır. Öğrencilerin bu para ile kolay bir şekilde maddi desteğe ihtiyaç duymadan okuyabilmeleri ve meslek sahibi olduktan sonra ödemeye başlamaları devlet tarafından talep edilir.

Öğrenim kredisi alan bir öğrencinin borcu öğrenciye verilme miktarının bir miktar üzerinde hesaplanarak alınmaktadır. Bu miktar Türkiye İstatistik Kurumu Yurtiçi Üretici Fiyat Endeksindeki miktarlarının artışları uygulanarak, hesaplanan miktara ilave edilmesi ile fiyatlandırılır. Bu krediler öğrenim süresi bittikten 2 yıl sonra kredi alan öğrenciden geri alınmaya başlanır. Bu kredilerin geri ödenmesinde peşin ödeme diye bir seçenek bulunmamaktadır. Sizlere bu yazımızın içinde katkı kredisi borç sorgulama işlemlerinin nasıl yapılacağı hakkında bilgiler vereceğiz.

Katkı Kredisi Borç Sorgulama İşlemi İle Neler Öğrenilir?

  • Katkı kredisine başvuru yapan öğrencinin ne kadar katkı kredisi alabileceği
  • Katkı kredisi almış öğrencinin ne kadar katkı kredisi borcu olduğu
  • Öğrenciye göre hazırlanmış mevcut ödeme çizelgesi
  • Borç ödemeye başlama tarihi ve düzenli ödeme yapıldığında borcun bitiş tarihi
  • Borç ödemesi yapılmayan aylarda ne kadar borç üzerine faiz konulduğu

Bu bilgilerin hepsine ve bir çok kişisel bilgiye Kredi ve Yurtlar Kurumu resmi web sitesi üzerinden kolaylıkla ulaşılabilir.

Katkı Kredisi Borç Sorgulama işlemi nasıl yapılır?

Bu yazımızdan yararlanarak katkı kredisi borç sorgulama işlemi yapmak istiyorsanız o halde yazımızın son kısmında bulunan bağlantı adresine bir kez tıklamanız gerekmektedir. bu bağlantı adresine tıkladıktan sonra Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait resmi web sitesi sayfasına bağlanacaksınız. Aşağıda sizinle paylaştığımız görsel bu linke tıkladıktan sonra önünüze çıkacak olan sayfadır. Bu sayfada bazı özel bilgileriniz sizden istenmektedir. Bu bilgileri eksiksiz ve tam olarak sisteme girdikten sonra katkı kredisi borç sorgulama işlemini kolayca yapabilirsiniz. Kredi ve Yurtlar Kurumu sistemi üzerinden sizden istenilen bilgiler;

  • 11 haneli T.C kimlik numaranız
  • Güvenlik kodu
  • Ara butonuna tıklamanız

Katkı Kredisi Borç Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK