Ana sayfa Sınavlar Kaymakamlık Sınavı

Kaymakamlık Sınavı

0
PAYLAŞ

Kaymakamlar bir ilçedeki hükümeti temsil etmek için bulunmaktadır. İlçenin genel idaresinden sorumluluk görevi kaymakama aittir. Kaymakam olabilmek isteyenler belirli süreçlerden geçtikten sonra devlet tarafından belirlenmiş sınavdan geçebilecekleri kadar not alınması gerekmektedir. Kaymakamlık sınavı, kaymakam olmak isteyen adayların sınava girdiği sınavlar olarak bilinmektedir.

Kaymakamlık görevi eskiden beri büyük sorumluluk gerektiren görevler arasındadır. Bir kaymakam görev yaptığı ilçe veya ilden Cumhurbaşkanının onayı ile tayin olmaktadır. Kaymakamların ilçe dahilinde belirlenmiş bir takım görevleri bulunmaktadır. Kaymakam, hükümeti ilçe içinde temsil eder göründüğü için bu görevleri tam bir düzen içinde yerin getirmelidir. Kaymakamların görevlerini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

Kaymakamlık mevkiinde, valiler tarafından ilçeleri hakkında kendi bünyelerine iletilmiş olan bütün verileri almakla yükümlü kimselerdir.

 

Kaymakamlar, ilçelerindeki görevleri, bağlı olduğu valilikler ile inceler. Eğer sorunu çözmek zor ise, kaymakamlar sorunu İçişleri Bakanlığına devreder.

Kaymakamlar, yönetmelik, kanun, tüzük ve hükümetin verdiği kararlarını halka iletilmesini sağlar.

Kaymakamlar, yasaların dördüncü maddesinde bulunan son fıkranın belirtilmiş olan müesseselerin dışında kalan bütün devlete ait daireleri, özel iş yerleri, özel idareyi, belediyeyi ve köy idarelerini teftiş etmekle yükümlüdür.

Kaymakamların görevleri arasında, denetleme yaptıkları sırada uygunsuz buldukları işlemler hakkında bu kusurları rapor etme hakkına sahiptir.

Kaymakamlar, bir ilçenin idari ve genel gidişatını yönetebilmeye, düzenlemeye ve bunları denetleme ile sorumludur.

Bir kaymakam, kaymakamı olduğu ilçe içinde görevleri bunlardır. Kaymakam olabilmek için bir takım şartlar bulunmaktadır ve kaymakam olmaya giden yol çeşitli süreç ve sınav ile çevrilmiştir.

Kaymakamlık yapmak isteyen kişiler ilk olarak bir sınava girmesi gerekir. Bir kişinin kaymakam olabilmesi için eğitim düzeyi en az lisans olmalıdır. Kaymakam olmak için kaymakamlık sınavına giren kişilerdeki lisans eğitimlerinde öncelik verilecek bölümler şöyle sıralanabilir:

 • Hukuk
 • İktisadi ve İdari Bilimler
 • Siyasal Bilimler
 • İşletme

Kaymakam olmak isteyenler için en fazla yaş sınırı 35 – 36 olarak ayarlanmıştır. Bu yaş sınırını aşan kişiler kaymakam olmak için kaymakamlık sınavına girmeye hak kazanamaz. Kaymakamlık sınavına başvurmak isteyenler için diğer bir şartsa Kamu Personeli Seçme Sınavı bünyesindeki P 37 puanlama türünden geçer puan almasıdır. Kaymakamlık sınavına başvuran kişiler, bu puan türü içinde en yüksekten en aşağıya doğru sıralandırılır. İlk 200 kişi içerisinde yer alan kişiler seçilerek kaymakamlık sınavı için çağrılır.

İlk 200 kişinin içerisindeki kişiler kaymakamlık sınavına çağırılır bu adaylara 160 sorudan oluşan bir sınav sunularak kaymakamlık makamına ulaşmaları istenir. Kaymakamlık sınavı bünyesinde yer alan konuları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Ekonomi
 • Türkiye’nin Sosyal Ekonomik Yapısı
 • Türkiye’de Demokrasi
 • İnsan Hakları
 • Atatürk İlke ve İnkılap Tarihi
 • Hukuk
 • Türkçe

Bu alandaki kaymakamlık sınavından iyi not alan adaylar da sözlü mülakat için görüşmeye çağrılırlar. Mülakattan sonra başarılı olan kaymakam adayları için, 3 yıllık bir eğitim almaları beklenir. Bu 3 yıl zarfında olan eğitimlerin bölümleri ve gidişatları şu şekilde sıralanabilir;

 • Merkez stajları, 1 ay süre.
 • Bakanlık Merkez stajları, 1-3 ay süre.
 • Kaymakam Refikliği, 1 ay süre
 • Mülkiye Müfettişi Refakatinde gerekli olan Teftiş stajları, 1,5 ay süre.
 • Bakanlık Merkez stajları, 2-4 ay süre.
 • Yurt dışı stajları, 12 ay süre.
 • Milli Güvenlik stajları, 1,5 ay süre
 • Kaymakam Vekilliği stajları, 8 ay süre
 • Kaymakamlık Kursu, 4 ay süre

Kaymakamlık sınavından ve bunun yanı sıra mülakat yapıldıktan sonra geçen süreç bu şekilde sonuçlanmaktadır. Bu süreci başarıyla geçen kişi daha sonra kaymakam olup yurdun dört bir yanına atanabilir.

Kaymakamlık sınavı belirtilen tarihler içinde Ankara’da yapılır. Kaymakamlık sınavına başvuru yapan adayların başka bir şehri tercih etme gibi bir şansları söz konusu değildir.

Kaymakamlık Sınavına Başvurular Nerede Yapılır?

Kaymakamlık sınavına başvuru yapmak isteyenler için belirlenen dönemlerde Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezine ait web sitesi https://ais.osym.gov.tr/ üzerinden ya da belirlenen alanlardaki ÖSYM merkezlerinden yapılabilmektedir.

Kaymakamlık sınavı için başvuru sırasında ÖSYM sayfasında belirtilmiş olan ücret dışında adaylardan başka bir ücret talep edilmemektedir. Ücretin doğru yatırılıp yatırılmadığına ait sorumluluk adayın kendisine aittir.

Kaymakamlık Sınavına Giriş Belgeleri ve Sınav Sonucunu Öğrenme

Kaymakamlık sınavı tarihi yaklaştığı zamanlarda sınava giriş belgelerine ait sınav giriş belgesi dökümü, başvurunun yapılmış olduğu https://ais.osym.gov.tr/ web sitesi aracılılığı ile yapılmaktadır. Adaylar, gerekli tarih geldiğinde sisteme girişlerini yaparak belgelerini teslim almalılardır.

Kaymakamlık sınavı için sonuçlar da aynı web sitesi sayesinde öğrenilebilir. Sınav sonuçlarının açıklanması ile birlikte mülakat için çağrılan kaymakam adayları açıklanır ve diğer süreçler başlayarak hak kazananlar kaymakam olabilir.

BİR CEVAP BIRAK