Ana sayfa Ceza Sorgulamaları Kırmızı Işıkta Geçme Cezası Sorgulama

Kırmızı Işıkta Geçme Cezası Sorgulama

0
PAYLAŞ

Ceza sorgulama işlemleri arasında en fazla trafikte yapılmakta olan cezaların sorgulaması yapılmaktadır. Kırmızı ışıkta geçme cezası sorgulama işlemleri de bunlardan birisidir. Teknolojinin giderek yükselme göstermesi ile birlikte bu sorgulama işlemleri internet üzerinden güvenli bir şekilde yapılabilmektedir. Kırmızı ışıkta geçmenin cezası hem ücret deme ile cezalandırılır hem de sürücü belgesi üzerine ceza puanı eklenmesi ile sürücü cezalandırılır. Sürücüler kırmızı ışık kuralına uymadıklarında ceza puanı olarak 20 puan almaktadır. Eğer sürüşünüz esnasında bir kırmızı ışıktan geçtiğiniz hakkında bir şüpheniz varsa kırmızı ışıkta geçme cezası sorgulama işleminizi internet üzerinden yapabilirsiniz.

Kırmızı Işıkta Geçme Cezası Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Kırmızı ışıkta geçme cezasını sorgulama işlemi İnternet üzerinden Vergi Dairesi motorlu taşıt sorgulaması sitesi kullanılarak internet üzerinden yapılabilmektedir. Eğer bir kırmızı ışıkta geçme cezası aldı iseniz sorgulama işleminizi internet sistemi üzerinden yaptığınız gibi ödeme işleminizi de bu sistem üzerinden kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlem için Trafik İşleri Müdürlüğü’ne gitmenize gerek bulunmamaktadır.

 

Bu işlemi yapabilmek için kurum ile anlaşmalı bankalardan birisinin kredi kartına sahip olmanız yeterlidir. Kurum ile anlaşması olan bankaların kredi kartları ile 02:00-22:00 saatleri arasında size ait olan kırmızı ışıkta geçme cezasını ve buna benzer bir çok trafik cezasını ödeyebilirsiniz.

Kırmızı ışıkta geçme cezası sorgulama işleminizi hemen yapabilmek için ilk olarak yazımızın sonunda paylaşmış olduğumuz bağlantı linkine bir kez tıklayınız. Önünüze açılan ekran üzerinde öncelikli olarak sorgulamak istediğiniz size ait olan aracın plakasını gerekli yere bitişik olarak yazınız. Bu işlemin ardından girdiğiniz plakanın özel bir plaka olup olmadığını belirtiniz. Bu sistem üzerinden sorgulama yapabilmek için gerçek kişiler yani T.C. vatandaşı olan kişiler kimlik numarasını kullanmalıdır. Yabancılar ise varsa yabancı kimlik numarasını ekranda gördükleri sol tarafa, tüzel kişiler ve buna ek olarak yabancı kimlik numarası olmayan yabancı kişiler de vergi kimlik numarasını sağ tarafta bu işlem için ayrılmış bölüme yazmalıdırlar. Bu işlemden sonra istenilen boşluğa aracın tescil tarihi yazılmalıdır. Araç tescil tarihi ikinci el araçlar için belirlenmiş olan noter satış sözleşmesinde bulunan satış tarihi veya araca ait olan ruhsatı üzerinde bulunan tarih, yeni araçlar içinse aracın trafiğe çıkış tarihi olarak belirlenmiştir.

Sisteme girmiş olduğunuz bilgilerin doğruluğundan emin olduktan sonra kırmızı ışıkta geçme cezası sorgulama işleminizi tamamlayabilmek için ekranda bulunan “TAMAM” butonunu tıklayınız. Gerçekleştirdiğiniz bu işlemler sayesinde sorgulama işleminizi başarıyla tamamlamış bulunmaktasınız.

Kırmızı Işıkta Geçme Cezası Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK