Ana sayfa Ceza Sorgulamaları Kış Lastiği Takmama Cezası

Kış Lastiği Takmama Cezası

0
PAYLAŞ

Kışın hava şartlarının sertleşmesi ile trafikte oldukça zorlaşmakta ve kaza riskleri artış göstermektedir. 2015 yılı itibari ile kış aylarında trafiğe çıkan araçların kış lastiği kullanması da zorunlu hale getirilerek kaza riskleri düşürülmeye çalışılmaktadır. Islak, karlı ve çamurlu zeminlerde daha iyi tutuş sağlayan kış lastikleri hava 7 derece altına düştüğünde kullanılmaya başlanmalıdır. Bazı araç sahibi ve sürücüler, kış lastiği takma konusunu ihmal edebilmektedir. Kış aylarında denetlemeler ile tespit edilen kişilere kış lastiği takmama cezası uygulanmaktadır. Aynı zamanda araçların yoluna devam etmesine de izin verilmemektedir.

 

Peki Hangi Araçlar İçin Uygulanır?

 

Ülkemizde tescil edilmiş olsun veya olmasın şehirlerarası karayollarında seyreden yarı römork ve römorklar hariç olmak üzere; tüm kamyon, çekici, tanker, otobüs, minibüs ve kamyonet türü araçlar ile Karayolu Taşıma Yönetmeliği uyarınca “A” türü yetki belgelerine kayıtlı otomobillerde her yılın 1 Aralık ile takip eden yılın 1 Nisan tarihleri arasında kalan dört aylık dönemde kış lastiği kullanılması zorunludur. Ayrıca bu araçların lastik diş derinliklerinin en az 4 mm olması gerekmektedir. Şehir içi kış lastiği uygulaması ile ilgili hususlar ortalama yerel sıcaklıklar dikkate alınarak ilgili Valiliklerce belirlenir ve uygulanır.

Kış lastiği; üzerinde M+S işareti ve/veya kar tanesi (snowflake) işareti bulunan ve 7˚C’nin altındaki sıcaklıklarda yol tutuşunu arttırmak amacıyla bileşimi özel olarak belirlenmiş ve sırt yüzeyinde özel olarak tasarlanmış desenleri bulunan lastik türüdür. Sadece buzlu zeminlerde kullanılabilen çivili lastikler de kış lastiği yerine geçer.

Trafik güvenliği ile can ve mal emniyetinin sağlanabilmesi için aracınızın teknik yapısına ve mevsim koşullarına göre doğru lastik kullanılmasına özen gösterilmelidir.

Hangi İllerde Denetleme Yapılmaktadır?

54 il genelinde kış lastiği denetlemeleri yapılmaktadır. Bu iller dışında da rutin denetimlere eklenen kış lastiği kontrolü yanı sıra çeşitli denetimler de bulunmaktadır. Kış aylarında aracın zorlu hava koşullarına hazır olması için her bakımdan donanımlı olması gerekmektedir. Bu nedenle denetlemelerde takoz, zincir, halat, ilk yardım kiti kontrolleri de sıklıkla yapılmaktadır.

Kış Lastiği Takmama Cezası Ne Kadardır?

2015 yılı itibari ile zorunlu tutulan kış lastiği takma konusunda ihmalkar davranan ve uygun hava koşullarında kış lastiği kullanmayan sürücülere cezai yaptırım uygulanmaktadır. Denetlemeler esnasında kış lastiği kullanmadığı belirlenen sürücülere 571 TL para cezası uygulanmaktadır. Bu durumun 2. Kez tekrarlanması durumunda da araç trafikten men edilmektedir. İlk seferde ise aracın yoluna devam etmesine izin verilmemektedir. 2017 yılı itibari ile yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçlarda kış lastiği takmama cezası 625 TL’ye yükseltilmiştir.

Ticari araçların kullanması gereken kış lastiklerinin de belirli özellikleri bulunmaktadır. Ticari araçlardaki kar lastiklerinde kar tanesi işareti ve M+S işareti bulunmalı, 7 derecenin altındaki hava sıcaklıklarında daha iyi bir tutuş için bu tekerlere özel desenlerde hazırlanmış iyi tutuşlu kar lastikleri kullanılmalıdır. Buzlu yollarda kullanmaya uygun çivili lastikler kış lastiği olarak kabul edilmektedir. A sınıfı olarak belirtilen araçlarda kış lastiği bulunması zorunlu tutulmaktadır. Kamyon, çekici, tanker gibi araçlarda kullanılan kış lastiğinin derinliğinin de en az 4 mm olması gerekmektedir.

Kış aylarında ortaya çıkan kaza risklerini azaltmak amacı ile 2015 yılı itibari ile kış lastiği denetlemeleri düzenli olarak devam etmektedir.

BİR CEVAP BIRAK