Ana sayfa Sınavlar KPSS Başvurusu

KPSS Başvurusu

0
PAYLAŞ

Kamu personeli olarak devlet kademelerinde çalışmak isteyen her kişinin dört gözle beklediği KPSS sınavı yani Kamu Personeli Seçme Sınavı başvuruları yaklaştı. Senede bir veya 2 yılda bir defa yapılan sınav kamu personeli görevlisi olmak isteyen herkes için büyük önem taşıyor.

Genel Kültür, Genel Yetenek, Yabancı Dil, Eğitim Bilimleri, İktisat, Hukuk, İşletme, Muhasebe, Maliye, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkiler, İstatistik, Ekonometri, Kamu Yönetimi ve Uluslararası İlişkiler gibi dallar olmak üzere 14 ayrı daldan oluşan sınavda Genel Kültür ve Genel Yetenek alanında her adayın bu soruları cevaplaması mecburidir. Bununla birlikte KPSS içinde sınav A ve B şeklinde ayrılır. KPSS – A her yıl yapılan sınavdır. A grubu meslekler için KPSS – A sınavına girilmesi gereklidir. Kamu kurumlarındaki müfettiş, denetmen, uzman, kontrolör yardımcılıkları kadroları A grubu olarak adlandırılmaktadır. Bu gruptan alınan puan 2 yıl geçerli sayılmaktadır. KPSS – B sınavı 2 yılda bir yapılır ayrıca lisans, lise – önlisans olarak ikiye ayrılmaktadır. Mühendis, veteriner, mimar, sosyolog, psikolog, hemşire, ebe gibi tüm lisans kadrosunda olanlar KPSS-B kadrolarındandır.

KPSS Lisans ve ÖABT Başvuru ve Sınav Tarihleri Ne Zaman?

  • Kamu Personel Seçme Sınavı (2017 KPSS Lisans) (Genel Yetenek, Genel Kültür, Eğitim Bilimleri) 21 Mayıs 2017’de gerçekleştirilecek, sonuçlar 16 Haziran 2017’de duyurulacak. Sınava başvurular ise 14-27 Mart 2017’de alınacak.
  • KPSS Lisans Alan Bilgisi,28 Mayıs 2017’de yapılacak,16 sonuçlar Haziran 2017’de açıklanacak. Sınav başvuruları 14-27 Mart 2017’de alınacak.
  • KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi (ÖABT), Temmuz 2017’de yapılacak, sonuçlar Ağustos 2017’de duyurulacak.
 

Kpss Başvurusu Nasıl Yapılacak?

KPSS başvurunuzu yapmak istiyorsanız yapmanız gereken birkaç tane adım bulunmaktadır. Bunlar genel anlamda kaç tane oturuma girileceğinin belirlenmesi ve sınav ücretinin ilgili bankalara yatırılmasıyla başvuru yapılması olarak sayılabilir.

Sınavda kaç oturuma girileceğinin belirlenmesi için B grubu, A grubu, Din hizmetleri, Öğretmenlik,  Polislik bölümünden hangisiyle ilgilenildiğine göre değişiklik göstermektedir.

Girilecek oturum sayısı belirlendikten sonra sınav ücretinin yatırılması mutlaka gereklidir. Bunun için girmek istediğiniz toplam oturum sayısını 40 TL ile çarpılarak ortaya çıkan ücreti ilgili bankalara yatırmanız gerekmektedir. Bunun için direkt bankaya gitmeyi veya kolay bir yöntem ile internet bankacılığını kullanmayı isteyebilirsiniz. Aynı zamanda ÖSYM’nin sitesinde bulunan Ödemeler kısmından kredi kartı veya banka kartı ile de ödeme yapabilirsiniz.

Başvuru yapılması istenilen kısımda da bir kaç seçeneğiniz bulunur. Başvuru merkezine giderek bizzat bu sınava başvurmayı, internet üzerinden online başvurmayı  veya posta ile başvuru yapmayı talep edebilirsiniz. Aşağıda size kolaylık olsun diye paylaştığımız ÖSYM sayfası üzerinden hem daha çok detaylı bilgi alabilir hem de başvurunuzu kolayca yapabilirsiniz.

KPSS BAŞVURUSU İÇİN TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK