Ana sayfa Sınavlar KPSS Puan Hesaplama

KPSS Puan Hesaplama

0
PAYLAŞ

Kamu Personel Seçme Sınavı kısaltılmış ismi ile KPSS kamuda çalışmak isteyen kişilerin girmek istedikleri bir sınavdır. Ülkemiz de her sene milyonlarca insan kamuda çalışabilmek için KPSS sınavlarına girmektedir. Kamu Personel Seçme Sınavına girmek isteyen adaylar her sene yalnızca 1 KPSS sınavına girebilir. Yani aynı sene içerisinde sadece 1 tek KPSS sınavı yapılmaktadır. Kısaca aynı sınav yılı içinde hem lise KPSS sınavına hem de Lisans KPSS sınavına giremezsiniz. Ayrıca KPSS sınavına yalnızca okullarından mezun olan değil yıl içerisinde mezun olabilme durumda olan adaylarda girebilmektedir. KPSS sınavları ülkemizde 3 şekilde yapılmaktadır.

Ortaöğretim KPSS Sınavı Nedir?

KPSS ortaöğretim sınavları her 2 senede bir yapılan lise ve lise dengi okul mezunların girdiği kamu personeli seçmek amacı ile yapılan bir sınavlardır. Her 2 yılda bir düzenli olarak yapılmaktadır. KPSS sınavları ülkemizde sonu çift sayı ile biten yıllarda yapılmaktadır yani örnek olarak 2012, 2014, 2016 gibi. KPSS sınavına girecek olan bir lise mezunu puanına göre bir tercihte bulunabilir. Genellikle sene içerisinde birkaç kez tercih kılavuzu yayınlanmaktadır ve kişiler kendilerine uygun olan kadrolar arasından istedikleri tercihte bulunabilir.

 

Ortaöğretim KPSS sınavı ise genel yetenek ve genel kültür bölümlerinden oluşmaktadır. Toplam olarak 120 tane soru katılımcılara sorulmaktadır. Soru dağılımıysa 60 genel yetenek ve 60 genel kültür sorusu olarak katılımcılara verilir. KPSS sınavlarına katılan adaylar; Türkçe, tarih, matematik, coğrafya, anayasa ve güncel bilgilerden oluşan 120 soruluk sınav ile karşı karşıya kalırlar. KPSS puan hesaplama sistemi lise puanı P94 olarak geçerlidir. Ortaöğretim KPSS Puan Hesabıysa şu şekilde hesaplanır;

0.5  (Genel kültür – genel yetenek neti) 40 ile  5 puan farkla puanınızı hesap yapmanız mümkündür.

Bu hesap göz önünde bulundurularak;

  • 48 net 70 puan
  • 58 net 80 puan
  • 73 net 85 puan

şeklinde sonuç elde etmek gerekmektedir. KPSS puan hesaplama konusunda önemli olan toplam net sayıdır.

Önlisans KPSS Sınavı Nedir?

Önlisans KPSS sınavı bünyesinde yüksek öğretim görmüş olan kişilerin girmekte olduğu bir sınavdır. Bu sınav tıpkı lise KPSS sınavına benzer ölçülerde yapılır. Her 2 yılda bir yapılmakta ve yine her zamanki KPSS sınavı gibi sonu çift sayı ile bitmekte olan yıllarda yapılır. Soru sayısı diğer KPSS’lerde olduğu gibi 60 genel yetenek 60 genel kültür olarak toplamda 120 tanedir. Sorular da aynı şekilde Türkçe, coğrafya, matematik, tarih, anayasa ve güncel bilgilerden oluşan sorulardır. Fakat lise mezunlarının gözünde önlisans mezunları atamalar esnasında lise mezunlarından daha yüksek şansa sahip olmaktadır. Çünkü lise mezunlarına göre önlisans mezunları için ayrılan kontenjanlar her zaman çok daha fazladır. KPSS Puan Hesabında ön lisans puanları P93 olarak belirlenmiştir. Önlisans KPSS Puan Hesabı aşağıdaki gibi yapılır.

Ön lisans kpss puan hesabına göre:

  • 35 Net 70 Puan
  • 58 Net 80 Puan
  • 70 Net 85 Puan
  • 82 Net 90 Puan

Lisans KPSS Sınavı

Herhangi bir üniversiteden 4 yıllık bölümü okuyarak mezun olan herkes bu sınava girebilir. Yani bu ölçüde açık öğretim fakültesi mezunları bu sınavlara girebilmektedir. KPSS lisans sınavları her sene genel olarak Mayıs ayı zamanlarında veya Mayıs ayı takibinde düzenli olarak yapılmaktadır. KPSS lisans sınavları her sene A ve B grubu olarak iki şekilde yapılır. KPSS B grubu sınavları lise ve ön lisans KPSS sınavları gibi yapılmaktadır yalnızca 2 yılda bir yapılan sınavlardır. KPSS B grubu sınavına girmek isteyen tüm lisans mezunları girebilir. KPSS A ise her yıl düzenli olarak yapılmaktadır.  Yalnızca bu sınava her lisans mezunu giremez. KPSS A sınavlarına yalnızca SBF, İİBF, Hukuk, Mühendislik gibi bölümlerden mezun olan adaylar girebilmeye hak kazanırlar. A grubu sınavlarına müfettiş, denetçi, uzman olmak isteyen adaylar girmeye hak kazanır. Bu kadrolar dışında yer alan bölümlere teknikerlik, mimar, teknisyenlik,  memur, veteriner,  psikolog, mühendislik düzeyinde kadrolarda çalışmayı talep eden ve lisans mezunu olanlar KPSS B sınavına girmelilerdir.

BİR CEVAP BIRAK