Ana sayfa Genel Sorgulamalar Künye Sorgulama

Künye Sorgulama

0
PAYLAŞ

Gelişen teknoloji ile birlikte bir çok işlem vatandaşlar tarafından internet üzerinden yapılmaya başlanmıştır. Kurum ve kuruluşlara gitmeye gerek kalmadan işlemlerini internet üzerinden yapan vatandaşlar bu durumdan son derece memnun. Zamanlarını yapmaları gereken sorgulama işlemlerine çok fazla harcamayan vatandaşlar internet üzerinden yaptıkları işlemler ile zamanlarını kendi özel işlerine harcamaktadır.

Bu yazımızın içeriğinde sizlere künye sorgulama işlemi hakkında bilgiler vereceğiz. Künye sorgulama işlemi yasal ticaret belgesi sorgulama ve bunun yanı sıra bu işlemlerin yapılması anlamına da gelmektedir. Bu sorgulama işlemi Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ve Ticaret Vilayet Müdürlükleri tarafından gerçekleştirilen işlemlerdir. Bu müdürlüklerin dışında kayıt işlemleri yapılması kesinlikle mümkün değildir. Toptancı halleri haricinde etkinlik göstermekte olan firmalar üzerinden kayıt işlemleri Ticaret Vilayet Müdürlüklerinin teşkilatlanma ve bununla birlikte yenilenme süreci sebebi ile Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüklerince gerçekleştirilmektedir.

Hal Kayıt Sistemi Nedir?

 

Hal kayıt sisteminin kullanılabilmesi maksadıyla işlem yapıp bu sistemi kullanmak isteyen kimseye bir kullanıcı adı ve bu ad ile birlikte bir şifre verilir. Bu kullanıcı adı gerçek kişiler tarafından T.C kimlik numarası, tüzel kişiler içinse vergi numarası olarak geçerlidir. Kullanıcı adı ve şifre bilgileriniz sistem tarafından e-posta adresine gönderilir ve sistem üzerinden güvenli giriş yaptıktan hemen sonra size gönderilmiş olan şifrenizi değiştirmeniz gerekir. Yeni şifre oluşturmak istediğinizde şifre içinde küçük, büyük harf kullanmaya dikkat ediniz. Şifrenizi unutur veya şifrenizi kaybederseniz “Şifremi Unuttum” bölümünden kendiniz için yeni şifrenizin e-posta adresinize gönderilmesini kısa sürede sağlayabilirsiniz.

Künye Sorgulama Nasıl Yapılır?

Künye Sorgulama işleminizi daha önce de bahsetmiş olduğumuz gibi Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın sitesi üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Teknoloji çağında yaşamamızın getirdiği büyük kolaylıklar nedeniyle bu sorgulama işleminizi sanal ortam üzerinden hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Sizinle paylaşmış olduğumuz bu yazının en alt kısmında verilen linke bir kez tıklayarak sorgulama işleminizi yapmak için kurum sayfasına yönlendirileceksiniz ve işlemlerinizi bu yolla hızlı bir şekilde yapabilirsiniz. Örnek olarak aşağıda paylaşmış olduğumuz görseller eşliğinde işleminize başlayınız.

Künye Sorgulama İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

Güvercin Künye Sorgulama

Güvercin künye sorgulama işlemi de aynı künye sorgulama işlemi gibi internet üzerinden yapılabilen sorgulama işlemleri arasındadır. TGF yani açılımı ile Türkiye Güvercin Federasyonu internet sitesi üzerinden yapılan güvercin künye sorgulama işleminizi hızlı bir şekilde bu platformu kullanarak yapabilirsiniz. Türkiye Güvercin Federasyonu’nun internet sitesine giriş yaptıktan sonra üst kısımda bir menü görürsünüz. Bu menüden künye sorgulama seçeneğine tıklayarak işleminize başlamanız gerekmektedir. Künye sorgulama kısmına girdiğiniz zaman Künye no giriniz yazılı olan bir yazı ve bunun yanında boş bir kutucuk göreceksiniz. Bu alana sorgulamasını yapmak istediğiniz güvercin künye numarasını eksiksiz ve doğru bir şekilde yazmalısınız. Künye No’ya göre ara butonuna tıkladığınız zaman istediğiniz sorgulama işlemi başarıyla tamamlanmış olacaktır.

Posta Künye Sorgulama

Posta künye sorgulama işleminizi yapmak için T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı resmi internet sitesini kullanarak bu sistem üzerinden yapabilirsiniz. Hal Kayıt Sistemi başlığı altında olan posta künye sorgulama işlemlerinizi oldukça kolay yöntemleri kullanarak yapabilirsiniz. Posta Künye sorgulama işleminizi yapabilmek için T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı resmi sitesine giriş yapı ve buradan ana sayfa üzerinde bulunan menü göreceksiniz bu menüden sorgulamalar seçeneğine bir kez tıklayınız. Künye sorgulama işleminizi yapabilmeniz için size verilmiş olan boş alana künye numarasını eksiksiz bir şekilde giriniz ve bul isimli butona bir kez tıklayınız.

Hal Künye Sorgulama

Hal künye sorgulama işleminizi yapmak için T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı resmi web sitesini kullanarak bu üzerinden işleminizi yapmanız gereklidir. Bu işlem Hal Kayıt Sistemi üzerinden yapılan işlemlerden birisidir. Hal Kayıt Sisteminden biraz bahsedecek olursak, bu sistemin kullanılmasının temel amacı sebze ve meyve ticaretinin yapılan yerin merkezi olarak izlenerek kontrol altına alınmak istenmesi ve bu alandaki işlemlerin kayıt altında tutulmak istenmesiyle oluşturulmuş bir sistemdir. Hal Kayıt Sistemi üzerinden;

  • Ülke genelinde yapılan gıda satışları için günlük sebze ve meyve fiyatları ve bu ürünlerin miktar bilgilerine ulaşabilirsiniz.
  • Toptancı hallerinin sayıları, iletişim bilgileri, faaliyet merkezleri, yöneticileri ve hizmet tesislerinin bilgilerine ulaşabilirsiniz.
  • Hal Hakem Heyetlerinin yapmış olduğu faaliyet merkezlerine ve bu merkezlere bağlı yerlerin iletişim bilgilerine ayrıca üyelerin tüm bilgilerine ulaşabilirsiniz.
  • Bakanlık tarafından belge alan üretici örgüt sayılarına, faaliyet merkezlerine ve faaliyet alanlarının tüm bilgilerine ulaşabilirsiniz.
  • Meyve ve sebze ticareti ile ilgilenen meslek sahiplerinin ve diğer işletmelerin uygulamış oldukları faaliyetlerinin bilgilerine kolayca ulaşılabilmektedir. Bu işlem sebze meyve künye sorgulama işlemi olarak da bilinen işlemlerden birisidir.

Hal Kayıt Sistemi üzerinden hal künye sorgulama işlemi yapabilmek için öncelikli olarak T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı resmi sitesine giriş yaparak işleme başlamak gereklidir. Daha sonra Hal Kayıt Sistemi ismi altında anılan sisteme giriş yapılmalıdır. Künye Numarası giriniz isimli kutucuğa hal künye numarası eksiksiz bir şekilde girilmeli ve istenilen sorgulama işlemi eksiksiz bir şekilde tamamlanılmalıdır.

BİR CEVAP BIRAK