Ana sayfa Kredi ve Yurtlar Kurumu KYK Başvuru

KYK Başvuru

0
PAYLAŞ

Kredi ve Yurtlar Kurumu olarak bilinen KYK Kredi ve Yurtlar Kurumu olarak bilinmektedir. KYK başvurusu ise, ülkemizde açılan yurtlara başvuru ve giriş yapılabilmek için yapılan işleme denir. Kredi ve Yurtlar Kurumu bünyesine başvuru yapan öğrenciler bu sistem üzerinden okuma sürelerince kredi, burs ve yurtta kalma imkanından yararlanabilmektedir. Şehir dışında üniversite kazanmış bir öğrenci bu gittiği yabancı şehirde kalabilmek için bir yurt aramak zorunda kalır. Bu işlem için mutlaka KYK başvurusu yapmak zorundadır.

Kredi ve Yurtlar Kurumu bu başvuru türlerini genellikle internet üzerinden online olarak yapılmasına fırsat tanıyan bir kurumdur. Bir üniversite kazanıldıktan sonra gidilecek şehir seçilir ve KYK yani Kredi ve Yurtlar Kurumuna başvuru yapılır. Bu başvurudan sonra Kredi ve Yurtlar Kurumu yurda yerleştirilecek olan öğrencilerin açıklamasını eğitim öğretim dönemi başlamadan hemen önce yapmaktadır. Kredi ve Yurtlar Kurumu burs ve kredi alacak olan öğrencilerde birkaç tane kriter aramaktadır. Eğer siz de Kredi ve Yurtlar Kurumunun istediği şartlar bulunuyorsa o zaman Kredi ve Yurtlar Kurumu üzerinden burs ve kredi alabilirsiniz. Yazımızın devam bölümünde Kredi ve Yurtlar Kurumuna burs ve kredi kazanmak veya yurt hakkınız bulunup bulunmadığını öğrenebilmeniz için bilgiler bulunmaktadır. bu bilgiler ışığında KYK başvurunuzu yapabilirsiniz.

İnternet üzerinden KYK başvuru işlemleri kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Kredi ve Yurtlar Kurumu işlemleri E-Devlet aracılığı ile yapılmakta olup kısa bir sürede sonuç alınabilmektedir. Bu işlemler daha önceki zamanlarda Kredi ve Yurtlar Kurumunun kendi web sitesi aracılığı ile yapılmakta idi. Fakat bir çok vatandaş işlemini E-Devlet üzerinden yapmasından sonra Kredi ve Yurtlar Kurumu başvuru işlemleri Kredi ve Yurtlar Kurumunun resmi web sitesi üzerinden e-devlet kapısı sistemi ile yapılmaya başlandı.

 

KYK Başvuruları Nasıl Yapılır?

Yazımızın bu kısmında yurt başvurusu ve burs/kredi başvurusu yapabilmek için Kredi ve Yurtlar Kurumuna nasıl başvuru yapabileceğiniz hakkında bilgiler vereceğiz. Kredi ve Yurtlar Kurumuna başvur yapacak olan öğrenciler için Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından bir başvuru kılavuzu hazırlanmış bulunmaktadır. yazımızın son kısmında bulunan linke tıklayarak bu kılavuza ulaşabilir ve okuyabilirsiniz. Kılavuzu tam olarak inceledikten sonra bilgileri tam olarak edindikten sonra herhangi bir sıkıntı yoksa, Kredi ve Yurtlar Kurumu bünyesine yurt, kredi ve burs başvurusu yapmaya başlayabilirsiniz. KYK başvurusu yapabilmek için 2 tane yöntem bulunmaktadır.

Bu yöntemlerden birincisi KYK resmi sitesi üzerinden belirtilmiş olan tarihlerde başvuru yapmaktır. İkinci bir başvuru yöntemi ise e-devlet kapısı üzerinden Kredi ve Yurtlar Kurumuna başvuru yapmaktır. E-Devlet üzerinden başvuru yapabilmeniz için e-devlet şifrenizi sisteme girmelisiniz. Eğer daha önceden başvuru yapmadı iseniz şifreniz bulunmuyorsa 2 lira karşılığında PTT şubelerinden e-devlet şifresi alabilirsiniz. e-devlet şifreniz ile Kredi ve Yurtlar Kurumu sisteminden giriş yaparak hizmetlerini görüntüleyebilirsiniz. Bu hizmetler üzerinden yapmak istediğiniz işlemi web sitesi sayfasından seçiniz. Eğer isterseniz yazımızın son kısmında bulunan linke tıklayarak ilgili Kredi ve Yurtlar Kurumu başvuru sayfasını görüntüleyebilir ve sayfaya girdiğinizde karşınıza ilk çıkan aşağıda verdiğimiz görselde gördüğünüz giriş ekranından işleminize başlayabilirsiniz.

Bu ekran üzerinden “kimliğimi şimdi doğrula” butonunu tıkladıktan sonra size yeni bir pencere açılacaktır. Açılan bu pencerede gerekli olan yerlere T.C kimlik numaranızı ve şifrenizi eksiksiz olarak girdikten sonra, sisteme girmek için giriş butonuna tıklayınız. Sisteme girdiğinizde karşınıza Kredi ve Yurtlar Kurumu başvuru ekranı çıkacaktır. Bu başvuru ekranı üzerinden başvuru yapmaya başladığınız zaman sizden çeşitli ve kişisel bilgilerinizin girmesi istenecektir. Bu bilgileri eksiksiz bir şekilde girdikten sonra başvurunuzu onaylayarak tamamlayabilirsiniz.

KYK Yurt Başvuru Sayfasına Gitmek İçin TIKLAYINIZ!

KYK Burs Başvuru Sayfası İçin TIKLAYINIZ!

KYK Yurt Başvurusu

Yazımızın üst kısmında bahsetmiş olduğumuz Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından öğrencilere sağlanan yardımlar için en yaygın yurt imkanları bulunmaktadır. üniversitelerde bulunan ve her ilde Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait yurt bulunabilir. Kredi ve Yurtlar Kurumuna başvuru yapacak olan adaylar KYK başvurularını değerlendirirken ihtiyaç sahibi öğrenciler her zaman ilk olarak hak kazanmaktadır.

Üniversite kaydını yeni yapmış olan öğrenciler için Kredi ve Yurtlar Kurumu bünyesindeki yurtlarda barınma hakkı büyük bir önem taşır. KYK başvuruları her yıl üniversite sınavları açıklandıktan sonra kısa bir süre içinde yerleştirmeleri açıklar. Yurtlarda kalmaya hak kazanmış öğrenciler ise e-devlet kapısı üzerinden kalacak oldukları yurtlara kayıt yaptırabilirler.

KYK Yurt Sorgulama

Kredi ve Yurtlar Kurumu yurt başvurularında bulunan öğrencilerin sonuçlarının açıklanması ile birlikte KYK resmi web sitesi üzerinden yurt başvuru sonuçlarını açıklar ve yurt kazanan öğrenciler de bu yurt bilgilerini görüntüleyebilirler. Yurt başvuru sonuçlarının açıklanması ile birlikte 3 ihtimal söz konusudur. Bunlardan ilki asil olarak yurt hakkınız bulunmaktadır. Asil olarak yurt hakkını kazanmış olan öğrenciler Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından belirlenmiş olan tarihler içinde yurt kayıtlarını yaptırmak için ilgili yerlere gitmeleri gerekmektedir. bu öğrenciler kayıt esnasında mutlaka depozito ücretini yatırmaları gerekmektedir. Depozito ücretleri her il için ve ilçe için Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından farklı bir değerlendirme yapılarak belirlenir. Bu farklılıklar Kredi ve Yurtlar Kurumu yurtlarının hepsinin aynı şartlarda kullanımı olmadığını da belirlemektedir.

İkinci ihtimal ise yedek  olarak yurt hakkının kazanılma ihtimalidir. Yurt sonucunda yedek kazanmış öğrenci olduğunu gören kişi için her hafta pazartesi günü olmak üzere yeniden yedek listelerin açıklanması ile yerleşip yerleşemediğini öğrenebilir. Açılan bu liste üzerinden Kredi ve Yurtlar Kurumu numaralandırma yapılmaktadır. bu numaralandırma ile yurt sıralaması yapılarak yedekler boş ve yerlere asil üyelerden sonra yerleştirilir. Yedek sıradan asil sıraya geçen tüm öğrenciler depozito ödeyerek yurt kaydını yaptırabilmektedir. Üçüncü ve son hak ise yurt başvuru sonuçlarının açıklanmasından sonra Kredi ve Yurtlar Kurumu bünyesindeki yurtlarda kalmaya hak kazanamamış aday olmaktır. Bu durumda ise aday vazgeçmeden bir sonraki öğretim döneminde de başvurusunu tekrarlayarak yurt kazanma hakkını deneyebilir.

KYK Yurt Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ!

KYK Burs Başvurusu

Kredi ve Yurtlar Kurumu her yıl olmak üzere binlerce ihtiyacı lan öğrenciye karşılıksız olarak burs ve geri ödemeli olarak kredi vermektedir. KYK burs ve kredi başvuruları her yıl, yılsonunda olmak üzere ekim ve kasım aylarında yapılmaktadır. 2016 – 2017 öğretim yılı içinde Kredi ve Yurtlar Kurumu başvurularının Ekim 2016 ve Kasım 2016 tarihleri arasında yapılacağı bildirilmiştir.

KYK Burs Sorgulama

Yapılan Kredi ve Yurtlar Kurumu burs başvurularının sonuçlarıysa aralık ayı içerisinde açıklanır. Açıklanan bu sonuçlar Kredi ve Yurtlar Kurumu resmi web sitesi üzerinden yayınlanmaktadır. Sonuçlar açıklandığı tarihten itibaren bazı kimlik bilgileri kullanılarak öğrenciler tarafından sorgulama yapılabilir. Tüm adaylar sonuçlara göre kredi veya burs kazanıp kazanmadıklarını öğrenebilirler. Burs veya kredi kazanan öğrencilerin e-devlet üzerinden taahhütname onaylamaları gerekmektedir. taahhütname onaylama işlemini yapmayan öğrencilerin kazanmış olduğu haklar elinden alınır.

Burs veya kredi kazanmış olan öğrenciler belirlenmiş olan zaman dilimlerinde Ziraat bankasına ait şubelere başvurarak kendilerine ayrılmış bir takım belgeleri imzalamaları koşulu ile bankadan kendilerine verilecek olan kartlarını teslim alabilirler. Son iki yıldan bu yana öğrencilere verilen kartlara kredi kartı özelliği de konularak öğrencilerin bu kartları kredi kartı gibi kullanmalarına hak tanınmıştır. Öğrenciler bu kartları istedikleri alışverişlerinde kredi kartı olarak kullanabilirler. Öğrencilere verilen bu kredi kartlarının 500 tl kadar limiti bulunmaktadır. Ocak ayı itibari ile öğrencilerin hesaplarına paraları yatırılmaya başlamaktadır. Kredi ve Yurtlar Kurumu sistemi üzerinden toplu ödeme yapılmamaktadır. Öğrenim kredileri ve burslar Ocak ayından itibaren öğrencilerin mezun olacakları aya kadar her ay düzenli bir şekilde hesaplarına yatmaktadır. Geçtiğimiz yıl içinde 400 tl olarak belirlenen miktarlar bu yıl içinde ne kadar olacağı hakkında henüz bilgi yayınlanmamıştır.

KYK Burs Başvurusu Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ!

KYK Geri Ödeme

Kredi ve Yurtlar Kurumu başvuru sonuçlarında öğrenim kredilerinden almaya hak kazanmış olan öğrenciler mezun olduktan 2 sene sonra almış oldukları kredilerin geri ödemesine başlamaları gerekmektedir. Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait resmi web sitesi üzerinden borç sorgulama yapıldıktan sonra ücretlerin geri ödenmeye başlaması gerekmektedir. Kredi ve Yurtlar Kurumu ödeme şekilleri genellikle aylık taksitler şeklinde belirlenerek geri ödeme yapılmaktadır. Bu kredileri tek seferde geri ödemek gibi bir seçenek bulunmamaktadır.

KYK İletişim

Kredi ve Yurtlar Kurumu bünyesinde herhangi bir soru sormak veya istek ve şikayette bulunmak için kurumun telefon, mail ve posta adresleri ile iletişime geçebilirsiniz. Kredi ve Yurtlar Kurumu çalışma saatleri hafta içi her gün 9 ila 18 saatleri arasındadır. Kurumla iletişime geçmek isteyen öğrenciler belirtilen saatler dahilinde çağrı merkezlerini arayarak bilgi edinebilirler. Kredi ve Yurtlar Kurumu ile iletişime geçmek istiyorsanız aşağıda vermiş olduğumuz iletişim bilgileri üzerinden Kredi ve Yurtlar Kurumu ile iletişime geçebilirsiniz.

KYK İLETİŞİM

ADRES BİLGİSİ: SÖĞÜTÖZÜ MAHALLESİ 2176 SOKAK NO:25 ÇANKAYA/ANKARA

Santral NUMARASI: 0 312 551 60 00 (PBX)

ÇAĞRI MERKEZ: 444 19 61

FAX NUMARASI: 0 312 551 65 73

KYK Kullanım Klavuzu için TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK