Ana sayfa Kredi ve Yurtlar Kurumu Kyk Yurt Sorgulama

Kyk Yurt Sorgulama

0
PAYLAŞ

Yaşadığı şehir dışında başka şehirlerde üniversite kazanmış öğrenciler için yurtlar bulunmaktadır. Bu yurtlarda şehir içindeki üniversitede okuyabilmek için öğrenciler konaklarlar. Devletin öğrencilere sağladığı hizmetlerden birisi olan yurtlar, öğrenciler üniversite hayatlarını tamamlayana kadar öğrencilerin bu yerlerde konaklamasına hak tanırlar. Fakat bu hak ilk olarak başvuru yapılarak kazanılması gerekmektedir. Bir yurdun kazanılıp kazanılmadığı bilgisine sahip olabilmek için yurt sorgulama işlemi yapılmalıdır. KYK yurtlarında kalabilmek için ilk olarak bu yurtlara KYK sitesinden başvuru yapmak gerekmektedir.

Yurt başvurusu yapıldıktan sonra yurdun çıkıp çıkmadığını öğrenmek için yurt sorgulama işlemleri de KYK sitesi üzerinden yapılmalıdır. Her üniversite için yurt alım sayısı kendi çapında değişim göstermektedir. Bu yurtlar mevcut kapasitenin alım gücü ile ilgilidir. Yurt sorgulama işlemi yaparken bu alanda birçok bilgiye ulaşabilirsiniz. ilk olarak yurdun o yıl kaç kişiyi kabul edeceğini ve sizin kaçıncı kişi olduğunuz bilgisine KYK resmi web sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz. Mesela ilk giriş yapıldığında bir yurt 300 kişi alıyorsa sizin sıranız ise 400 ise o zaman siz yedek durumunda bir öğrenci olmuş olursunuz. Fakat çoğu yerde öğrencilerin yurtta kalmayı değil de kendilerine özel evlerde kalma isteği ile bu sıralama her an değişebilmektedir.

Yurt Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

 

Yurt sorgulama işlemlerine başlayabilmek için aşağıda sizlerle paylaşmış olduğumuz kurum linki üzerine bir kez tıklayınız. Bu tıklamadan sonra önünüze çıkan ekrana T.C kimlik numaranızı, baba adınız, aile sıra numaranızı, cilt numaranızı ve sıra numaranızı istenilen kutucuklar içine yazınız.

Yukarıdaki resimde görmüş olduğunuz gibi güvenlik numarasını yazmayı unutmayınız. Son işlem olarak “sorgula” yazılı olan butonu tıklayarak yurt başvurunuzu güvenli bir şekilde sorgulayabilirsiniz. Bu sayede hangi yurda yerleştirildiğinizi, yurtta başvurular arasında kaçıncı kişi olduğunuzu ve ücretler hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Yurt Sorgulama İşlem Sayfasına Ulaşmak İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK